Erhan Çifci

Erhan Çifci

19-03-2022

18:56

Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'na neden girmediği ve girseydi ordumuzun nasıl bir performans sergileyeceği halen üzerinde mutabakata varılamayan bir konudur. Sizlere bir perspektif sunabilmek adına, o dönemde Türk ve yabancı gözlemcilerin TSK hakkındaki düşüncelerini paylaşacağım. +

1) Harp Okulu'ndan 1912 yılında mezun olan merhum Korgeneral Fahri Belen, İkinci Dünya Savaşı döneminde Türk ordusunun zayıflığının bariz biçimde ortaya çıktığını şu ifadelerle anlatıyor:

2) Harp Okulu'ndan 1915'te mezun olan Topçu Albay İhsan Ali Alpar'ın özellikle ikmal konusundaki sıkıntılara vurgu yapan ifadeleri:

3) Harp Okulu'ndan 1930'da mezun olan Orgeneral Zeki İlter'in demode bir tank taburuna sahip Türk ordusunun motorlu araç sayısı bakımından yaşadığı sıkıntılardan ötürü ikmal teşkilatında hayvan gücüne dayandığını ve deve kollarından dahi istifade ettiğini belirten ifadeleri:

4) Harp Okulu'ndan 1937'de mezun olan Tuğgeneral Nurettin Türsan'ın İkinci Dünya Savaşı'nda Türk ordusunun durumunu bütün çıplaklığıyla anlatan oldukça detaylı ifadeleri:

5) Harp Okulu'ndan 1938'de mezun olan Orgeneral Kenan Evren'in Trakya sınırlarından saldırması beklenen motorize-mekanize düşman kuvvetlerinin karşısına yaya, atlı ve hatta öküz kollarından oluşan birliklerle çıkılmak zorunda kalınacağına dair düşünceleri:

6) Harp Okulu'ndan 1938'de mezun olan Kur.Alb. Alparaslan Türkeş'in motorlu araç zaafiyeti, tümen topçularının koşulu halde bulunmaları, nakliye ve ikmal işlerinin manda ve öküz arabaları ile yapılması ve erata en temel ihtiyaç malzemelerinin bile verilememesi üzerine yazdıkları:

7) Harp Okulu'ndan 1939'da mezun bir kurmay subay olan Dündar Seyhan’ın İkinci Dünya Savaşı başlangıcında görev yaptığı birliğin envanterinde Almanların 1916 yılında, Verdun Muharebesi’nde kullanmış olduğu topların yer aldığını vurgulaması:

8) Harp Okulu'ndan 1940'da mezun kurmay bir subay olan Adnan Çelikoğlu'nun Türk ordusunun İkinci Dünya Savaşı başında Millî Mücadele döneminden kalma silahlarla teçhiz edildiğini ifade eden anlatısı:

9) Harp Okulu'ndan 1941'de mezun olan Tümgeneral Muzaffer Erendil'in Türk ordusunun İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaşadığı imkânsızlığa vurgu yapan ifadeleri:

10) Harp Okulu'ndan 1944'te mezun olan Kurmay Yarbay Talat Turhan'ın motorize ve mekanize savaşın bütün şiddetiyle yaşandığı İkinci Dünya Savaşı yıllarında Harp Okulu'nda kendilerine at arabasının parçalarının öğretildiğine dair yazdıkları:

11) Biraz da yabancı gözlemcilerden alıntı yapalım. İngiliz Yb. Ross'un Türk ordusunda mekanize-motorize birliklerin çok zayıf olduğu, bu yüzden tatbikat için Trakya’dan Anadolu’ya gönderilen zırhlı araçların işleri bitince tekrar Trakya’ya dönmek zorunda kaldığına dair anlatısı:

12) Aynı zamanda bir asker olan Alman Büyükelçisi von Papen'in Türk ordusunun mükemmel bir askere sahipken modern silahlar, tanklar ve savaşmaya elverişli bir hava gücü açısından zayıf olduğunu belirten ifadeleri:

13) İngiliz Başbakanı Winston Churchill'in hatıratında Türk ordusunun cesur bir piyadeye ve yetenekli bir topçuya sahip olmasına rağmen modern uçak, uçaksavar ve tanka açısından çok zayıf olduğunu vurgulaması:

14) İngiliz Büyükelçisi David Kelly'nin Türk ordusunun silah ve teçhizat bakımından İkinci Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında bile ilkel halde kaldığını, mekanizasyonun ve motorizasyonun bir türlü sağlanamadığını anlatan ifadeleri:

15) Amerikan ataşemiliteri Roberts'ın Türk ordusunun İkinci Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında dahi savaş öncesinde yapılan bütün yardımlara rağmen motorizasyon ve mekanizasyon sıkıntısı çekmeye devam ettiğini vurgulayan raporu... Raporun devamında diğer sorunlardan da bahsediyor.

16) Bu gibi örnekler rahatlıkla çoğaltılabilir. Ben sadece şimdiye kadar karşılaştığım anlatıların küçük bir bölümünü paylaştım burada. Hatta Genelkurmay bu konuda müstakil bir kitap bile basmış ve İDS'nda TSK'nın yaşadığı sıkıntıları subayların anıları üzerinden ele almıştı.

17) Görüldüğü üzere, Türk ordusunun İkinci Dünya Savaşı dönemindeki hali hiç de iyi değildi. Paylaştığım anekdotlar bize bunu açıkça göstermekte. Fırsat bulduğumda Almanya'nın Türkiye'yi işgal planlarını da yine yerli-yabancı belgeleri kullanarak ele alacağım.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...