Collei

Collei

30-03-2020

12:45

Bu floodun altında IELTS için yardımcı olabileceğini düşündüğüm kaynak/video/linkleri paylaşacağım. İlk başta IELTS vs TOEFL olarak yapmayı düşünmüştüm ama çok uzayacağı için TOEFL'ı ayrı bir flood olarak yapacağım.

Öncelikle IELTS için eğer İngilizce temeliniz zayıfsa/ gramerde eksiklikleriniz vs varsa ilk olarak onları halletmenizi öneririm. IELTS'de YDS'de olduğu gibi gramer sorulmuyor ancak örneğin writingde gramerinizin nasıl olduğuna bakılıyor. +

Bunun için benim Toefl ve IELTS'e girmeden önce 1 ay gramerdeki eksikliklerim için çalıştığım bir gramer kitabı önereceğim."ELS English Grammar Insie and Out - Nesibe Sevgi Öndeş". Bu linkten indirebilirsiniz.

IELTS'in detaylı nasıl bir sınav olduğuna girmeyeceğim burada ama 4 bölümden oluşuyor. Listening ( 40 soru), Reading (3 okuma parçasından oluşan toplamda 40 soru), Speaking (3 part- yaklaşı 15 dk) ve Writing( Writing 1-grafik yorumlamalı writing ve Writing 2- Independent writing)

3. Writing için kaynaklar, Writing için bu site çok önemli. Burdaki kalıplara çalışırsanız eğer hem grafikler için olan hem independent writinglerde gerçekten faydasını görürsünüz. Sitede IELTS'in diğer partları da var ama özellikle writinge bakın derim.

4. Speaking için kaynaklar, Bu sitede yine ielts-simon benzeri tüm partları bulabileceğiniz bir site. Ben ieltsliz'i daha çok speaking için kullanmıştım. Liz ve Simon eski IELTS denetmenleri. O yüzden mutlaka ama mutlaka bakın derim.

6. Vocabulary için kaynaklar Bu linkten indirebilirsiniz.

En önemli kısma geldik. Cambridge'in hazırladığı yine gerçek IELTS'e eş değer testler var. "Cambridge practice test for IELTS" diye geçiyor. Bunlar 13 tane kitap ve içinde 4 tane lis,read,spea,writ yapabileceğiniz full testler var.Bunları mutlaka sınava girmeden önce çözün derim+

Bu testler çok çok önemli. Eğer 7 ve üzeri gibi ciddi bir puan hedefliyorsanız geriden başlayın derim yani 13,12 diye gidin. Çünkü ilk 7 kitap sonraki bölümlere göre daha kolay. Bu kitapları libgenden indirebilirsiniz. Listeningleri de youtubeda var.

Bazı kaynaklar direk IELTS'e özel ama reading, listening ve sözlükler için paylaştığım kaynakları diğer gireceğiniz YDS, Yökdil, TOEFL vs gibi sınavlarda da kullanabilirsiniz.

Son olarak soyle bir flood daha yapmistim. Online ve ucretsiz olarak yararlanabileceginiz Toefl ve IELTS kurslari var. Bir bakin derim.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...