Tolga Tanolcay

Tolga Tanolcay

23-01-2020

07:53

1. Çin’den dünyayı tehdit eden hastalık haberleri tüm dünyanın bu konuya odaklanmasına neden oldu. Sizlere konu hakkında çok sayıda mikrobiyoloji dersleri alan biri olarak kısa ve net bir bilgi vermek istedim.

2. Nezle ve Grip birbirine benzeyen fakat bazen karıştırılabilen iki hastalıktır. Genellikle Nezle (soğuk algınlığı) daha hafif, grip ise daha sert seyreden bir hastalık olarak kabul edilir. Örneğin nezle de ateş genelde düşüktür.

3. Genelde üst solunum yolu hastalığı olarak kabul edilen bu İki hastalığa neden olan etken de Virüslerdir. Virüsler mikroorganizmalar arasında en küçük olanlardan biridir. Ve onlara karşı bir ilaç geliştirilememiştir.

4.Grip virüslerinin genel adı “İnfluenza”dır. Nezleye neden olan virüsler ise “Cororna” virüsler, “Rino” virüsler ve RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs)’dir.

5. Kısaca virüsler hakkında bilgi vereyim Virüsler canlı-cansız arası bir geçit oluşturular. Hücre değildirler, çekirdek, stoplazma ve organelleri yoktur, ya DNA ya da RNA ya sahiptir. Metabolizmaları yoktur, yani enzimleri yoktur.

6. Her virüsün çoğalabildiği ve yaşamını sürdürebildiği özel hücreler vardır. Yani her virüs belli hücrelerde canlılık özelliği kazanır. Virüs o hücre dışında ise genelde cansızdır. Virüslerin üreyebilmesi için canlı bir organizmanın sitoplazmik ortamına ihtiyaç vardır.

7. Virüs canlılık kazandığı hücrelerde ürerken enfeksiyon oluşturur. Hastalık da bu üremeden kaynaklanır. Yani ürediği bölgede sistemi ve düzeni bozar. Virüsler konak hücrenin metabolizmasını kullanarak kendilerini kopyalar ve bu kopyalanma sırasında mutasyon da geçirebilir.

8. Mutasyon, genetik çeşitliliğin artmasına neden olur. Böylece virüsler farklı ortam koşullarına kolayca uyum sağlayabilir. İşte en çok korkulan da budur; virüs kendi DNA ya da RNA’sını duruma göre değiştirebilmektedir. Nasıl bir silaha dönüşebileceğini bilemiyoruz.

9. Bu şu anlama gelir. Virüsler çok ciddi değişimler geçirerek insanlık için çok tehlikeli varlıklar haline dönüşebilirler. Virüslerin metabolizma (enzim) sistemleri olmadığı için bahsettiğimiz gibi antibiyotiklerden ve hiç bir ilaçtan etkilenmezler.

10. Peki Çin'deki Virüs nedir? Aslında Nezleye neden olan bir Virüs bu. Ve buna 2019-nCoV adı verildi. Bu Virüsün neden olduğu hasatlığın adı SARS . Açılımı Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu. Virüs bu 👇

11. Bu 2019-nCoV virüsü, Mutsasyon geçirmiş bir Nezle virüsü aslında. Muhtemelen yabani hayvanlardan evcil hayvanlara, onlardan da insanlara bulaştı.

12. İnsanlara bulaşmayan birçok Corona virüs var ama işin kötüsü bu SARS virüsü bulaşıyor. Peki ne yapıyor bu virüs? . Normalde Nezle üst solunum yolu enfeksiyonudur. Yani Akciğerlere çoğunlukla inmez. Ama bu hastalık Akciğerlere iniyor.

13. Akciğerlere inince çok şiddetli bir Zatürre ve çok ciddi nefes darlığına neden oluyor. Çok hızlı seyrediyor hastalık ve tedaviye cevap vermeyebiliyor.

14. Aynı salgın 2002 yılında da yaşanmıştı ve bu salgından etkilenen 8098 kişiden 774'ü öldü. Ama muhtemelen Virüs mutasyon geçirdi ve çok daha ölümcül olarak geri döndü.

15. Hastalığın merkezi Çİn'in Wuhan Şehri. Şehrin Nüfusu 12 Milyon. Şu anda bütün Uluslaraarası trafiğe kapatıldı. Bir anlamda Karantinada. Ama öncesinde Kore ve Japonya'ya hastalık bulaşmış durumda.

16. Şu ana kadar 200 vaka ve 17 ölü var. Ama hastalık uzun süre süründüren ve ardından öldürebilen bir seyir izlediğinden muhtemelen ölü sayısı artacaktır.

17. Çin tıp bilim ve teknolojisinde çok ileri bir ülke. Muhtemelen çok hızlı davrandı ve doğru önlemler aldı. Bu açıdan bakıldığında hastalığı durduracağını düşünüyorum.

18. Ama Virüsler insanlığı tehdit etmeye devam edecekler. En kötü senaryo ise birilerinin virüsleri silah olarak kullanma düşüncesinin olduğunu bilmemiz. Ve bunun sonuçları. Allah bunlara fırsat vermesin.

19. Flood'ın 4. zincirinde "CORONA" adı Sehven "CORORNA" şeklinde yazılmıştır. Mesela 12. twitteki yazım doğrudur. @jack artık şu düzeltme özelliğini getir pls.

@jack 20. Çin "Wuhan"dan sonra ikinci bir kentte de karantina uygulayacak. Bu kentin adı: "Huanggang" Vakaların görüldüğü diğer ülkeler; Güney Kore (1 Vaka), Japonya (1 vaka), Tayland (4 Vaka)...

@jack 21. Son durum: - 800'den fazla kişi SARS virüsünden enfekte oldu ve enfekte olan 25 kişi öldü - Karantina altında olan şehirlerde yaklaşık 30 milyon insan yaşıyor. - 10 şehirde toplu taşıma askıya alındı - Dünya Sağlık Örgütü Çin için acil durum ilan ettiFollow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...