Con Sinov

Con Sinov

05-12-2019

20:16

Gül Esin Aydın.. Eşini savaşta kaybetti. 6 erkek kardeşinden 5'ini savaşta kaybetti. 1933'te, 500'e yakın oyla, 32 yaşında ilk kadın muhtar olarak seçildi. Kahvelerde kumarı yasakladı. Kız kaçırmaların önüne geçti. Nikah işlerini düzene soktu. Atatürk, onu ödüllendirdi.

1* Cumhuriyet'in 10. yılı kutlamalarından hemen önce 26 Ekim 1933 günü yapılan yasal değişiklikle, kadınların köy ihtiyar heyetlerine ve muhtarlığa seçilmesine olanak tanındı.

2* İki hafta sonra, 12 Kasım günü yapılan seçimleri haber alan Aydın'ın Demircidere köyünde yaşayan Gül hanım muhtarlığa adaylığını koydu. Yedi rakibine fark atarak muhtarlığı kazandı.

3* Köyün bağlı bulunduğu Çine ilçesinin kaymakamı Mehmet Ali Bey de sayımları takip etmiş ve yaptığı konuşmada kadınların Milli Mücadele'ye ne denli katkıda bulunduğunu anlatmış.

4* Kaymakam Mehmet Ali Bey, Gül Hanım'ın zaferiyle biten seçimlerin ardından, ilk kadın muhtarın kendi ilçesinden çıkmasından ötürü "mutluluk duyduğunu" açıkladı. Çine'nin yerel gazetesi olan Ant, haberi coşku ve gururla ilan etti.

5* Gazeteyi okuyan Gül hanım, teşekkür telgrafı gönderdi: Türk Kadınlığına ve Hemşerilerime Öz Yürekten Selamlar, Karpuzlu Merkez Muhtarı, İbrahim Kızı Gül...

6* Kasaba, Gül hanımın seçilmesini yaklaşık üç gün kadar aralıksız kutladı. CHP Genel Sekreteri Recep Peker de haberi alır almaz Gül Hanım için tebrik telgrafı gönderdi:

7* Gül hanım 1901, Milas doğumluydu. Beş erkek kardeşi 1. Dünya Savaşı sırasında şehit olmuştu. İlk mektebi bitirmiş, okuma yazma öğrenmişti. Eşini de savaşta yitirecekti.

8* Gül Hanım tam iki yıl muhtarlık görevini sürdürdü. Köy işlerini istişare etmek için köy odası fikrini hayata geçirdi. Köye köprü yaptırdı. Kahvelerde kumarı yasakladı. Kız kaçırmalarının önüne geçti. Kız çocuklarının okutulması için çabaladı.

9* Gül hanım gerçek bir Cumhuriyet kadınıydı. 1935 yılında Anadolu Gazetesi'ne şu satırları yazmıştı:

10* Gül hanım görevi sırasında Atatürk'le çeşitli konularda mektuplaşsa da bu mektuplar daha sonra çıkan bir yangında yok oldu. Gül hanım Aralık 1990'da Nazilli'de hayatını kaybetti.

"Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur." Atatürk

Detaylı bilgi için: Türkiye'nin İlk Kadın Muhtarı Gül Esin Hanım - Günver GÜNEŞ (Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...