praveen trader

praveen trader

29-07-2020

17:01

Ayasofya'nın açılışını destekleyen karasakala; Ayasofya'ya katılan gençlerin kaçı ülkemize katma değer katabilecek seviyede, katma değer katabilecek seviyede olanların büyük çoğunluğu ülkeden gitmek istiyor dediği için din düşmanı linci :)

Sözlerimin de sonuna kadar arkasındayım. Bilahare özür dilediğime bakmayın. Ülkemizde iki olgu var. Birincisi, katma değer katabilecek seviyede olanların pek çoğunun vatan, Allah, millet gibi kavramlardan uzaklaşmış olması; ikincisi, büyük bölümünün yurtdışına çıkmak istemesi.

Bu gerçeği ister kabullenir çözüm ararsınız, ister alınganlıklarınız ve aşağılık egonuzla hareket ederek sümen altı etmeye çalışırsınız. 15 yıl sonra nüfusumuz dinamizmini kaybettiğinde görüşürüz.

Bu arada, katma değer katmak farklı bir şeydir. Katma değer katmayı herkes yapamaz. Herkes katma değerlilk işler yapmadan çok faydalı işler de yapabilir. Ancak katma değer katacak işler yapmak farklı bir seviyedir. Nüfusun olsa olsa %1'ine tekabül eder.

Böyle insanlar imkan ve gelişim isterler. Çok sorgularlar, zekidirler. Zaten ne Ayasofya'ya giden ne de bazı arkadaşların saçma sapan örnek verdiği gibi Anıtkabir'e gidenlerin hepsinin bu seviyede olması beklenemez.

Ama ben size şunu anlatamıyorum; bu çocuklar ne Ayasofya'ya gidiyorlar ne Anıtkabir'e. Bu çocuklar ülkeden gidiyorlar ülkeden. Geç olmadan anlarsınız umarım.

Konumuz da budur. Bakanlık bu konuda iyi çalışmalar yaptı, ülkemize başarılı insanlar getirdi. Tebrik ettim, devamını görmeyi diledim. Ancak yeterli değil. Bu, batan bir gemiden pompayla su çekmeye benziyor. Evet çok güzel bir başlangıç ancak sorunun temeli bu değil.

Bakanlığı yine tebrik ediyorum. Zararın neresinden dönsek kârdır. Ancak bugün bana yazılan "Ayasofyaya gidenler bu ülkenin umududur" tweetinin üzerine bazı gerçekleri söylediğim için linç girişiminde bulunanlar yaptıkları hatanın farkında değiller.

Bu hata, popülizmle beraber ülkenin önemli bir sorununun sümen altı edilmesine sebebiyet veriyor. İşe yarar çocukların önemli kısmı ülkeden memnun değiller. Bu ayan beyan ortada. Bahane kaldırmaz, su götürmez bir gerçek. Nereye kadar görmezden geleceksiniz?

Bu siyaset üstü bir olgu. Bu bizim ülkemizin geleceği. Katma değer üretemezsek olağan üstü uzayan insan yaşamı ve düşük katma değerli işlerimizle beraber bir de yurtdışına kaptırdığımız çocuklar da gidince bizim ülkemizin ekonomisi nasıl bir çıkmaza girecek farkında mısınız?

Siz siyaset yapın, ben gerçekleri söyleyeyim. Buradan hükümete de yalvarıyorum. Bu çocukları kazanmak için adımlar atın. Aksi taktirde 15 yıl sonra, en basitinden, sosyal güvenlik sistemimizin çöküşüne şahit olacağız.

Neden? Çünkü nüfus artmıyor, nüfusumuzun artış hızında büyük bir düşüş var. Bunun yanında insan ömrü artıyor. Katma değer yaratabilen gençlerimizi de yurtdışına kaptırırsak biz ağır sanayide demir döküm yaparak mı besleyeceğiz 15 yıl sonraki 90 milyonluk Türkiye'yi?

Buna bir çözüm bulunmak zorunda. Ülkemizde bu gençlerin sayısı zaten azken, bir de ülkemizdeki hoşnutsuzlukları sebebiyle bunları yurtdışına kaptırırsak doğalgaz bulmayı bekleyeceğiz mecburen. Başka bir şansımız kalmayacak. Çünkü ekonomi çeşitlenmeyecek.

Bu iş böyle sınavda 500. 1000. olmakla da alakalı değil. Bu doğuştan gelen bir yetenek. Girişimcilik, idare, öğrenme arzusu bunlar doğuştan gelen yetenekler. Bugün ülkemizde ilk sınavda 1000'e girenlerin kaçı bir marka yaratabiliyor?

Eğer ölçüt sınavda bilmem kaç yapmaksa söyleyeyim, onda da sınıfta kaldık. Zira şöyle her sene ilk 1000'e girenlerden sadece 3'ü bile marka yaratabiliyor olsaydı şu an zaten biz bir Amerikaydık. Anlıyor musunuz oran ne kadar düşük, bu gençler ne kadar önemli?

Ben bunları deyince suçlu oluyorum ancak maalesef arkadaşlar;bizi ne kuru kuruya Ayasofya'ya gidenler ne de kuru kuruya Anıtkabir'e gidenler kurtaracak. Geleceğimiz bu çocukların elinde. Eyy Amerika diye seslendiğin Amerika evladını kendine alıyor, etinden sütünden faydalanıyor.

Ben bunu dillendirince suçlu mu oluyorum? Bu güzel ülkeye yazık etmeyin. Bu basit bir gündelik siyaset konusu değil. Bunun sağcısı solcusu da yok. Gelen bir cevap üzerine yaptığım yorumu sizler de sağa sola çekmeyin. Gerçekten çok üzüldüm.

Yaptığım yorum gayet duru ve netti. Bunu ideolojik anlamanız için hiçbir sebep yok. Çünkü ben burada bir ideoloji pekiştirmiyorum. İstirham ediyorum.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...