Hernán Cortés

Hernán Cortés

16-01-2021

19:25

( Karasakal’dan Hatıralar Sayı 05 ) “Hayat Standartları ve Kariyer” Önemli Uyarı: Bu flood diğerlerine göre biraz daha uzun olacak. Hepsini okuyacak yüreğiniz yoksa hiç başlamayın. Gerçek %1 üstüne alınmasın zira onlar sabaha kadar flood paylaşsam yine okur. :)

“Her ne okuyorsanız okuyun. Birincisi severek okuyacaksınız, ikincisi “Mezun olurum şurada işe girer şu kadar maaş alırım yeter.” düşüncesinde olmayacaksınız. Mesleğinizin ilk 4 yılı öğrenme yılı. Sonraki 4 yılı gelişme yılı.

Birincisi, kimse size çok para teklif etmeyecek. Siz kendiniz çok para teklif ettireceksiniz. Onun için de çok çalışacaksınız. Şartlar böyle. O zaman şartlara uyum sağlayacaksınız. Şimdi yine gelip nasıl olacak diye şikayetlenmeyin.

Yapacaksınız zira başka çareniz yok. Her başarı, çare arama ihtiyacından doğar. Bugün biz basit gelen bir ampülün icadından tutun da, uzaya insan göndermeye kadar. Hepsi belli bir amaca ulaşmak için çare kalmadığında imkanları zorlaya zorlaya yapılan şeylerdir.

Kısacası hiçbir zaman armut piş ağzıma düş olmaz. Olsa da başarı gelmez. Şartları analiz edip ona göre hazırlanmak zorundasınız. Bu dünyada hiçbir şey ağlayarak ve şikayetlenerek olmadı, olmayacak. Şikayet edenler değil, her şeye rağmen yürüyenler başarılı olur.

Gençlerin en büyük sorunu. Sınıf farkını hiç hissetmemeleri ve gözlerinin sürekli zenginlerde olması. Ellerindeki imkanlar dahilinde değil de, hayallerindeki imkanlar dahilinde hareket etmek istemeleri.

Kaçı okuyor ki gençlerin. Türkiye’de okuyan kaç insan var. Ben şöyle 1000 kişiyi geçmez diyorum. Gerisi meslek öğreniyor. Okumuyor. Onun için üniversiteye gitmeye gerek yok. Okumak bambaşka bir şey. Seni zamnında okuyorsun diye kandırmışlar.

Sınırlarınızı bilip ona göre hareket etseniz yeter. Böyle yaptıkça ulaşabileceğiniz şeyler yükselir zaten. Ancak kapitalist düzende size söylenen özgürlük ve eşitlik mavallarına bakarsanız milletin milyon dolarlık villasını konuşup konuşup kafayı yersiniz. Biraz zeki olun.

Ha işçiyim ama fabrikatör gibi yaşamak istiyorum dersen vallahi mutsuz ölürsün. İşçilikten fabrikatörlüğe geçen çok adam var. Adam 35 yaşında evlenene kadar sanayideki ufak dükkanında yatmış kalkmış. Hep para biriktirmiş.

Her şeyin bir bedeli var. adam kendini ve sınırlarını bilmiş. Hedefini koymuş ona göre yaşamış, bedelini ödemiş. Ancak 5 bin liralık maaşla 30bin liralık tatilin hayalini kurarsanız iflas edersiniz vallahi.

Siz daha hayatın tokatını yememişsiniz. Bu dediklerimi o yüzden yadırgıyorsunuz. Bir gün o tokatı yersiniz. Ancak çabalamak ve savaşmak için geç kalmış olursunuz. O zaman dersiniz, şikayet etmek yerine keşke savaşsaydım diye.

- Puanı yetenler garanti meslek olarak tabir edilen bölümleri tercih ediyorlar. Bu klasmana giremeyenlere öneriniz nedir? 1.Aile evinde yaşayacaklar 2. Hangi işi bulurlarsa yapacaklar. Mümkünse zanaat öğrenecekler.

30 yaşına kadar çok çalışacaklar. Evlenmeyecekler. Para biriktirecekler. Hatta direkt maaşlarını annelerine versinler. Başlangıç miktarı birikince kredi çekip iş kuracaklar. Aileden kalan sermaye yoksa, okuduğunuz bölümden de para kazanılmıyorsa yapacağınız şey bu.

İş kurma formülü de şudur: 100 bin lira harcadıysanız 20 bin lirayı da kenarda bulunduracaksınız ki kolay batmayın.

Realite bu. Paran yoksa para kazanacaksın. Sonra işini kuracaksın. Para kazanmak için çok fedakarlık yapıp çok çalışacaksın. Parayı da biriktireceksin. Bunu yapmazsan iş bulamazsın. Sonra iş de kuramazsın. Asgari ücretle 25 yaşında evlenir 75 yaşına kadar yaşamaya çalışırsın.

30-35’e kadar ev geçindirmeden acı çekmek daha makul gibi. Bu yazılanların hepsi range rovera binmek için okuyan gençlere akıl vermek için yazıldı. Bu gençler çoktan sistemin kölesi olmuşlar.

Asgari ücretle para biriktirmeden evlenip, sürekli asgari ücretle iş kurmadan yaşar gidersiniz. Ancak çocuğunuz bir kıyafet istediğinde alamazsanız, keşke 35e kadar tırnaklarımı her çıkışında çekselerdi de şunu yaşamasaydım dersiniz. Gençken kafanızı çalıştırın.

Gezip tozmakla olmuyor bu işler. Bazıları şanslıdır. Anne babadan parası vardır. Gezer tozar. Siz şanslı değilseniz bırakın çocuklarınız şanslı olsun.

İyi bir okula gidemeyecek, gerçekten sevdiğiniz bir bölüm okuyamayacaksanız ve gittiğiniz bölüm her yıl 20bin mezun edip 2binine iş buluyorsa üniversiteye gitmeyin. Adam uçak teknisyeniyim diyorlar ezmeye çalışıyorlar.

Adam sayfalarca manuel karıştırıyor uçak bakımı için. Bizim bina ani mezunu a2 seviyesindeki ani diplomalı buna yüksekten bakıyor. Bunlara göre kültür, medeniyet falan illa ani ile olur. Erdoğan merkele 6 milyon genç ani okuyor deyince Merkel şaşırıp neden o kadar çok demiş.

Aileden zengin değilsin. Babadan milyonların yok. Senin görevin de düzeni değiştirmek olsun. Değiştirmek için yine 10 yıllık köleliğini yapacaksın. Zira parasız şekilde bu adamların arasına girip yükselip değiştirme şansı elde edemezsin.

Kimse sana gelip gel koçum değiştir bu sistemi, getir adaleti demeyecek. Sen önce köleliğini yapacak işini kuracaksın. Paranı kazanacaksın. Çabalayıp savaşacaksın. Sonra söz sahibi olacaksın. Sistemi değiştirmek istiyorsan tek şansın bu.

Yoksa basit bir adam olursan, basit bir asgari ücretli olursan hatta basit bir mühendis olursan, herhangi bir siyasi partinin il başkanlığında bile yer bulamazsın. Kısacası her türlü savaşmak zorundasın. Al sana yol yordam. Yapabiliyorsan en azından kendini kurtarırsın.

Bunun için hem cesaret hem akıl gerekir. Ancak gençler hala oyun konsollarının fiyatlarına takılı kalmışlar.

Evet keşke oyun konsolları daha ucuz olsaydı ancak bunu dert edecek kadar oyun konsollarına düşkün olmanız bana dert oluyor. Bir genç görüyorum arabanın, evin, sigaranın, oyunun pahalılığından şikayetçi oluyor.

Oysa bu genç eğitimden, kültürden, fırsat eşitliğinden şikayetçi olmalı. Araba, ev annesinin babasının sorunu olmalı. İşte sıkıntı burada gençleri o kadar çok endekslemişiz bu maddiyata.

Parayı hayat standartları için bir araç olarak görmüyorlar, bundan ziyade bir amaç olarak görüyorlar. Oysa ben parayı güç olarak görüyorum. Bana para kazandığında ev araba alıp kenara çekilecek değil, parasıyla siyaset yapıp görüşlerini savunacak genç lazım.

Sayın %1, flood bitmiştir. Yukarıda “üni” yazılacağına “ani” yazılmış. Onu da mazur görün artık. :) Okuduğunuz için teşekkürler.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...