Mustafa Güldağı

Mustafa Güldağı

09-01-2021

13:56

1) Çin'de 5 özerk bölge var: İç Moğalistan Tibet Doğu Türkistan Ningksia Guangşi ABD'nin gücünü korumak isteyen Neocon'lar Çin'in bu bölgelerini bölüp Çin'i zayıflatmak isteyecek. Doğu Türkistan gibi. Çin de bu sebeple bu bölgelerde baskı ve zulmü daha çok artıracak.

2) Doğu Türkistan Çin'in enerji ve maden deposu. Oradan karşılıyor. Doğu Türkistan koptuğu an Çin enerji ve maden bakımından yetersiz kalıp zayıflar. O madenleri ABD ve Rusya da istiyor. Çin Doğu Türkistan'ı garantiye almak için akla gelen her şeyi yapıyor. Asimile, yasak, baskı.

3) ABD, Çin ve Rusya Doğu Türkistan'ın asla bağımsız olmasına izin vermeyecek. ABD, Doğu Türkistan'ı Çin'i zayıflatmak için kullanıyor. Doğu Türkistan halkının hakları için çalışması tamamen düzmece. Doğu Türkistan için emperyal güçler çarpışıyor. Olan Müslüman halka oluyor.

4) ABD, Biden ile Doğu Türkistan için demokrasi, insan hakkı adı altında Çin'e büyük baskı uygulayacak. Demokratların yöntemi bu. Amaç Doğu Türkistan hakkını korumak değil. Filistin de eziliyor, Filistinlilerin hakkı için İsrail'e neden baskı uyguamıyorlar! Çıkarlarına uymuyor.

5) ABD başkanı Biden yaptığı açıklamada, komunist Çin'in Doğu Türkistan'da ki Uygur Müslümanlarına ve diğer etnik grublara yönelik baskısının "soykırım" olduğunu ve "buna en güçlü şekilde karşı olduğunu" söyledi. Çin'deki etnik unsurları ve Müslümanları düşündüğü için mi? Hayır!

6) Trump ise Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmünü durdurmak için Çin'e ağır yaptırımlar içeren yasa tasarısını meclisten geçirmişti. Soruyoruz ABD'nin bu Doğu Türkistan sevdası nedir? Sıkıyorsa zulüm gören Filistin halkı için de İsrail'e yaptırım uygulayın da görelim!

7) Çin'de Türkistan demek yasak. Çin adını Sincan olarak değiştirdi. Sincan "elde edilmiş toprak" demek. Yani psikolojik harp. Ora bizim diyor. Doğu Türkistan Çin'in kara olarak Batı'ya açılan kapısı. Kuşak Yol Projesi için önemli. ABD'nin Doğu Türkistan'ı kaşımasının sebebi bu.

8) Doğu Türkistan meselesinde ne ABD'nin ne Çin'in ne de Rusya'nın oyununa alet olmamalı. Çin'in zulmüne karşı durup anlatacağız. Ama ABD'nin Doğu Türkistan hakkındaki karanlık oyununa da alet olmayacağız. Türkiye diplomatik ilişki ile baskı ve zulmü hafifletmeye çalışıyor.

9) Türkiye'nin fiziki olarak Doğu Türkistan'a müdahale etmesi zor. Çin'in ciddi baskı ve önlemi var. Türkiye bu konuda Çin ile diplomasiyi zorluyor. Hiçbirşey yapılmıyor değil. Lakin Çin-ABD-Rusya kavgası diplomasiyi etkisiz kılıyor. Şartlar çok zor. Dua ve gündem edelim.

10) En önemlisi Türkiye Doğu Türkistan'a en uzak Türkmen ülke. Daha yakında Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Tükmenistan var. Onlar yakın olduğu halde birşey yapmıyorlar. Sebebi çok. Bu konuda Türkiye ile birliğe de yanaşmıyorlar. Ama güzel şeyler olmaya başladı.

11) Unutmayın. Müslümanlar birlik olmadığı sürece ne Filistin ne Doğu Türkistan meselesinde bir şey yapamayız. Kendi içimizde binlerce tona bölünmüş kavga ediyoruz. Çin, Rusya, ABD, İsrail ve İngiltere, gücünü Müslümanların bölünmüşlüğünden alıyor. İnanın. Slogandan korkmuyorlar.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...