Arzu Tuğçe Güler

Arzu Tuğçe Güler

19-06-2020

15:52

Ciddi anlamda hayatımın en stresli, en belirsiz, en kırılgan döneminden geçiyorum. Önümüzdeki 3 ayda deus ex machina inmiş gibi her şey bir anda çözülüp mükemmel de olabilir ya da düşünmek bile istemiyorum.. Verimli olmak benim için lüks değil, hayatta kalmam için ihtiyaç gibi.

Ve tek değilim bunu biliyorum. Benimle benzer süreçlerden geçen insanların sayısı epey fazla, özellikle de korona krizi dolayısıyla. Herkesin mücadele yöntemi farklı, ama yine de kendiminkini paylaşmak istiyorum.

İlk olarak içinde bulunduğum sürecin ne kadar zor olduğunu, işler kötü giderse kaybedeceklerimi sıralamak istemiyorum, prensip olarak. İlk mücadele yöntemim bu, bunları bunların yaşanmamış olduğu bir gelecekte konuşacağım. 👍🏻

Planlı ve disiplinli çalışmayı seven bir insanım, yaptığım işi küçük parçalara bölüp bitiririm. İlk olarak hem çalışma olsun, hem gündelik hayat meşgaleleri olsun (yemek yapma, temizlik vs.) bunların hepsinin haftalık planını yaptım. Neyi ne zaman, kaç kere yapacağım belli.

Productive isimli uygulamayı kullanıyorum. İşleri sabah-öğleden sonra-akşam olarak dağıttım, bazılarını da günün herhangi bir saatinde. Günde içeceğim 2.5 litre sudan haftada 3 kez yapacağım koşuya, haftaiçi mesaimden kitap okumaya ayırdığım zamana kadar her şey..

Planımdaki ilk şey "günün planını yapmak", Microsoft to-do uygulaması ile yapıyorum, eski Wunderlist. İş, proje, kişisel vs. kategorilerde yapılmayı bekleyen görevleri tek tek koymuştum; sabah o gün içerisinde yapmam gerekenleri sıraya koyuyorum, ekstra şeyler varsa ekliyorum.

Bu işleri yaparken de "pomodoro tekniğini" kullanıyorum. Pomodoro tekniği basitçe 25 dk tam odaklanıp 5 dk ara vermek üzerine kurulu bir teknik. Benim için ve kullanan birçok kişi için bir zaman birimi. Herhangi bir işe "3 pomodoroda biter" diye bakıyorum mesela.

Benim şöyle bir hayat felsefem var, hayatının en önemli, en ciddi mücadeleni veriyorsan bile focusunu kaybetmeden onun yanında alakasız, ufak birkaç şey için de çalış. Çünkü eğer o asıl emek verdiğin şeyi olur da kaydersen bütün yatırımını, yıllarını da kaybetmiş oluyorsun.

Zamanımın çoğunu alan işler haricinde aksatmadan yaptıklarım: - Günde 2 pomodoro ilerde işime yarayacak bir konuda online ders - Günde 1 pomodoro kitap okuma - Günde 2 pomodoro Hollandaca çalışma - Yoga (youtube'de Yoga with Adrienne'nin 30 günlük programını takip ediyorum)

- Vücut ağırlığı ile egzersizler (alt-üst vücut dönüşümlü her gün) - Koşu (10K antrenmanı haftada 3 kez) - Bisiklet (15-25 K arası haftada 3 kez) - Uzun yürüyüş (haftada 1 kez) - Sabah-akşam cilt bakımı - Günlük ufak temizlik ve ev toplamda

Bunlar kişisel şeyler, herkes kendine farklı uğraşlar bulabilir. Ancak ben hem fiziksel hem de mental olarak oldukça yıpratıcı bir süreçten geçtiğim için bunları iyileştirici şeyler yapmaya çalışıyorum. Bunları yaparken de huzur buluyorum ve gerçekten karşılığını da alıyorum.

Bir de her gün günlük yazıyorum.. Gerçekten zor bir dönem, tanıdığım birçok kişi benzer mücadeleleri veriyor. Kendi mücadelemi verirken de artık başka insanlara karşı da hiç olmadığım kadar nazik ve anlayışlı olmaya çalışıyorum. Umarım herkes emeklerinin karşılığını alır.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...