BarisTunar.js

BarisTunar.js

01-01-2022

16:15

Mesleğini değiştirmek isteyip yazılıma ilgisi olup da çekinen arkadaşlar için bir flood yapmak istedim. Rusça Mütercim-tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra 3 sene çeviri ofisinde redaktör (çeviri kontrolü yapan kişi) olarak çalıştım.

Bu mesleğin beni hem maddi hem manevi olarak ileriye götüremeyeceğini anladım ve hayatıma dair önemli bir karar almam gerektiğine karar verdim. İlk etapta aklıma direkt yazılım geldi.

Lise yıllarımda yazılıma ilgim vardı ancak o'zamanki aklımla yanlış bir seçim yaparak dil bölümüne yöneldim. Bu aşamadan sonra hiçbirşey istediğim gibi olmadı. Neyse 2020 yılında yazılım öğrenmeye karar verdim, ancak aklımda çok önemli 2 soru vardı.

Matematik bu iş için ne kadar önemli? Çünkü en son 9. sınıfta matematik görmüştüm :) Ve 27 yaşında olmam sektöre girmek için çok mu geç? Bu iki soruyu defalarca arattım. Videolar izledim, forumlarda dolaştım ancak sağlıklı bir bilgi edinemedim.

Ben de kaybedecek bir şeyin yok aksiyon al diyerek ilk udemy eğitimimi aldım ve HTML ile sektöre merhaba dedim :) 2-3 ay kadar html ve css ile cebelleştim. Özellikle css kafamı çok karıştırıyordu ilk etapta. 3. ayın sonunda yüz yüze eğitim alırsam daha iyi olacağını düşündüm.

Eğitim fiyatları gerçekten çok pahalıydı. Bir kurumda C# ve SQL eğitimini cazip bir fiyata görerek kayıt oldum. Aslında bu tercih benim sektörde yaptığım ilk büyük hataydı. C#’ı sektörün içinde değilken çok duyuyordum o yüzden öğrenmem gerektiğini düşündüm :)

Ve bu eğitimde C# ile sadece desktop app yazıyorduk :) Ben ise web alanında ilerlemek istiyordum. Neyse kurs devam etti çok istekli ve heyecanlı bir şekilde eksiksiz tüm derslere katıldım.

Ödevleri ve bitirme projesine çok özen gösterdim ve kurs sonunda üstün başarı belgesi elde eden 3 arkadaştan biri oldum. İstemediğim bir alan da olsa burada başarılı olmam beni oldukça motive etti. Kurs bittikten sonra 2-3 ay kadar daha c# ile devam ettim.

Artık işe girebileceğim fikrine kapıldım ama hiç de böyle olmadı. Ve ben de o'zamanki aklımla farklı bölümden gelmemden ve yaşımın yüksek olduğunu düşünüp bana geri dönüş yapmadıklarını düşünerek yazılıma veda ettim. EN BÜYÜK 2. HATAM BUYDU :)

7-8 ay kadar sonra eski mesleğim beni çileden çıkarttı ve maddi olarak da geçinemediğim için tekrar yazılıma devam etmem gerektiğini düşündüm. Lakin bu sefer aklım başımdaydı. Daha dikkatli araştırmalar yaptım. Örneğin web alanında ilerlemek istiyordum.

Frontend ve backend terimlerini öğrendim. Frontend daha çok ilgimi çekti ve bu alanda ilerlemeye kesin olarak karar verdim. Frontend roadmap diye aratarak bu kaynağa ulaştım. Doğruyu söylemek gerekirse şemayı görünce bir gözüm korkmadı değil :)

Ama pes etmedim çünkü hayatım çok kötüydü ve kaybedecek bir şeyim yoktu. İnternet nasıl çalışırdan başlayarak, HTML, CSS, JS vs devam ettim. Başlangıçta bolca video izledim. İzlediklerimi kendim kodlamaya çalıştım.

Bir süre sonra unuttuğum kodları ezbere yazmaya başladığımı fark ettim. Video oynarken kendim de kodlamaya çalışıyordum ancak bunun bana bir şey katmadığını fark ettim. Ve artık sadece izleyerek ne yazdığını anlamaya çalıştım. Bu kodu yazdı çalışıyor ama ne işe yarıyor?

Neden ihtiyacımız var? vs çok fazla sorguladım araştırdım. Öğrenmekte zorlandığım konuları farklı eğitmenlerden dinleyerek anlamaya çalıştım. Çünkü elbet birisi bir konuyu başkasından daha iyi anlatabiliyor. Bol bol makale okudum.

Özellikle yatmadan 1-2 saat evvel daha önceden izlediğim konularda anlamadığım noktaları araştırıyordum. Örneğin o zamanlarda css positioning zorluyordu, flex yapısı vs. Bunlar üzerine sürekli yazılar okudum. Bu arada bunları yaparken sabah 9:00 akşam 18:00 mesaim de var.

Gün içerisinde koda ayırabileceğim sadece 5 saatim falan var. Evden çalıştığımız için öğle yemeklerimde bile freecodecamp’e girip zamanımı eğitimlere ayırıyordum. :)

Asosyal olduğum bir dönemdi ama sonucuna değdi açıkçası. 6 ay sonunda (yazılıma tekrar başladığımdan sonraki 6. ay) ben bu işi kesin olarak yapabilirim diyebildiğimi fark ettim. Ama bu alanda bir mülakat deneyimim olmadığı için işe nasıl gireceğim hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Bir arkadaşımın önerisiyle @kodluyoruz ile tanıştım. Gökhan Kandemir’in Vue.js bootcampi vardı. Başvurdum ve seçildim. Dersleri yine sadece izleyerek dinledim daha sonrasında kendim kodlamaya çalıştım. Sürekli sorular sordum.

Gökhan hoca gerçekten derslerde bize enerjisini çok güzel yansıtıyordu, motive ediyordu. Zorunlu olmamasına rağmen haftaiçleri bize vakit ayırıyordu. Bootcamp sürecince bana kendini çok güzel geliştiriyorsun devam et demesi beni motive etti ve baya gaza geldim :)

O yüzden gelişimimde etkisi büyüktür. Ona da buradan sevgiler :) @kablosuzkedi Bootcamp bittiğinde ise 5 gün geçmeden 2021 yılında ilk işime girdim. Ve işe girdikten sonra gelişimim inanılmaz arttı. Gerçek bir projede çalışmak gerçekten başka bir olay :)

Ayrıca 5 farklı bootcampte eğitmen asistanı olarak devam ettim. Hem network genişlettim, hem de yeni bilgiler öğrendim ve sektöre benim gibi yeni girmiş arkadaşlara yol göstermek ve yardımcı olmak çok hoşuma gidiyordu. Yazı çok uzadı o yüzden özet geçecek olursam.

Benim gibi yaş problemini kafanıza takıyorsanız takmayın! 35-40 yaşında bu sektöre girenlere de birebir canlı olarak şahit oldum. 2. problemim matematikti ama bana sorun yaşatmadı açıkçası. Matematiği iyi olanların algoritma çözme yetenekleri daha iyi oluyor bunu da söylemekgerek

Ama ben bu aşamada da sorun yaşadığımı çok fazla düşünmüyorum. İngilizce bilmiyorsanız biraz dezavantaj olabilir. Çünkü Türkçe kaynak bir göl ise İngilizce kaynak bir okyanus :) Artı İngilizce bilmem kodları mantıksal olarak anlamaya çalışırken çok etkili oldu bence.

Çünkü tüm kodlar da günün sonunda ingilizce :) Benim gibi asla pes etmeyin devam edin çünkü 7-8 ay gibi bir kaybım oldu. Hergün pratik yapın. Yazılım öğrenmenin yabancı dil öğrenmekten pek bir farkı yok bence. Tekrar yaptıkça aklınıza kalıyor herşey. Bol bol soru sorun.

Bir bootcampteyseniz, o bootcamp bitene kadar bu soruyu sorarsam salak yerine düşer miyim diye düşünme ve kesinlikle o soruyu sor. Sormazsan salak yerine düşersin. Sorgulamadan öğrenemezsin. Linkedin, twitter gibi platformlarda sektördeki yazılımcılarla iletişime geç.

Bu sektörün en sevdiğim yanı herkes birbirine yardımcı oluyor. Başlangıçta çok bocalayacaksınız ama gerçekten pes etmeden devam ederseniz emin olun bu iş olacaktır.

Bu işi sırf PARA için DEĞİL, HEYECAN duyduğunuz için yapıyorsanız, yazdığınız kodun çıktısını görmek sizi MUTLU ediyorsa, geceleri yatarken aklınızda sadece çözemediğiniz bug varsa GÜNEŞLİ GÜNLER YAKINDIR :) Son olarak mülakatlara değinmek istiyorum.

Mülakatlara girmekten çekinmeyin. Çünkü her girdiğim mülakattan farklı bilgiler öğrendim. Bana ekstra tecrübe kattı. Bir mülakatta sorulan soruyu cevaplayamadığımda bir sonraki mülakatta bu soru geldiğinde cevaplayabiliyor oluyordum. Yazı çok uzadı umarım çok sıkmamışımdır.

Günün sonunda mesleğimi değiştirebildim 7 ay kadar çalıştıktan sonra bugün kariyerime Akinon’da devam ediyorum ve hayatım tamamen değişti. Umarım seninki de değişir! :)


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...