İsmail H. Polat

İsmail H. Polat

24-09-2019

06:06

16 yaşındaki İsveçli lise öğrencisi Greta Thunberg'in İklimZirvesi'nde dün yaptığı konuşma, zirveye katılan liderlerin tasarladıkları gündemi gölgede bırakarak kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı. 1 yıl önce başlayan bu ilginç öykünün arka planına bakalım

2003 doğumlu Thunberg'in geçen yıl bir cuma günü 'okulu asıp' İsveç Parlamentosu önünde tek başına başladığı protesto, bugün itibarıyla dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın katıldığı #FridaysForFuture eylemlerine dönüşmüş durumda. Peki bunun nedeni ne?

Thunberg'in yaklaşımlarını yapmacık bulanlar, Obama gibi liderlerle buluşması nedeniyle aslında bir 'proje' olduğunu iddia edenler de var. Bunlarda gerçeklik payı olabilirde, olmayabilir de. Ancak Thunberg'in ve mesajlarının artık geniş kitlelere ulaşmaya başladığı da bir gerçek.

Kişisel ve mesleki pencereden benim dikkatimi çeken ise, Thunberg ile Trump'ın aynı kareye girdikleri şu video. Bu kısacık videodaki bakışlar, jest ve mimikler o kadar çok şey anlatıyor ki!

21. yüzyılın kültürüyle yoğrulmuş ve talepleri farklılaşan yeni kuşakla gücü elinde bulunduran eski kuşak arasındaki ayrışımın görüntüsü bu. Asırlardır süren, galibin hep belli olduğu ve gençlerin taleplerine hep kulak tıkanan kuşak çatışması, bu kez farklı bir seyir izleyebilir.

21. yüzyılın giderek şiddetlenen kuşak çatışmasında (biz!) eski kuşakların elindeki tüm güce karşın genç kuşağın elindeki #YeniMedya bunun üzerinde şekillenen dijital kültürü yabana atmamalı. Proje bile olsa, Thunberg'in gündemimize şu anda baktığınız ekrandan girdiğini unutmayın

#GretaThunberg eyyorlamam bu kadar! Sizlerin de görüş ve yorumlarınızı alayım.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...