Zet Lorento

Zet Lorento

19-11-2019

18:49

İran’da 3 gündür internet yok. Protestolardan dolayı devlet interneti kesmiş durumda. (Sadece nüfusun %5’i internete erişebiliyor.) Yarın yaşadığınız ülkede internet tamamen kesilirse herhangi bir çözüm biliyor musunuz? Ne yapmalısınız? Nasıl yapmalısınız?

İnterneti tamamen kesebilecek ülkeler arasında ABD, İran, Rusya ve Kuzey Kore vb. gibi ülkeler görünse bile devletin kendi alt yapısı olmadığı sürece bunu gerçekleştirmesi pek mümkün değil. Şu an için bu sadece Çin, İran ve Kuzey Kore’de mümkün. Rusya’nın ise çalışmaları mevcut.

Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde böyle bir durum ile karşılaşmak şu an için söz konusu değil. Yani hükümetler hiçbir şekilde bu ve benzer ülkelerdeki interneti tamamen kesemez. Çünkü böyle bir çalışma yok.

Türkiye için konuşacak olursak geçtiğimiz yıllarda yaşanan sorunlardan dolayı ortaya çıkan ULAK projesi TR’nin çok önemli bir projesidir. Umarım daha hızlı yayılır. Türkiye’deki engellemeler ise; sadece bant genişliğini daraltma ve sosyal medya engellemelerine yönelik.

Sosyal medya engellemelerini ve bant genişliğini daraltmaya yönelik engellemeleri birçok yol ile aşabilirsiniz. Bunlardan bazılarını geçmişte yazmıştım:

Bunlara ek olarak şunları da söylemek isterim: Şu an İran’daki internet kesintisi 75 saati geçti. Ülkede en az 75 saattir internet yok. Bu; teknolojiye, özgürlüğe, iletişim ve haberleşmeye zarar verirken aynı zamanda ülke ekonomisine de oldukça büyük zararlar veriyor.

Türkiye’de böyle büyük bir kesinti olmasa bile ne yazık ki siber saldırılar çok fazla. Bu yüzden; *VPN ya da VPS kullanmayı unutmayın. *Tor kullanın. Tor için köprü kurmanız gerekli. *Şifrelerinizde noktalama işareti, büyük-küçük harf, sayı kullanın. *SSL’ye dikkat edin.

Flood bitti. Okuduğunuz için teşekkürler. Daha detaylı bilgileri (Özellikle teknik bilgileri) yakın zamanda blog üzerinden paylaşacağım. Oldukça detaylı olacağından şüpheniz olmasın. Sevgiler.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...