Ekonomikoçu

Ekonomikoçu

11-03-2022

19:36

Hepimiz genelde #ons #altını USD ye karşı takip ediyoruz, Ons 2070 gördü. Bunun bir de EUR bacağı vardır. ''ONS'' EUR ya karşı 1910 vs gördü. Asıl altını Avrupalı aldı ve kazandı. Aslında kazanç genelde bizdeki gibi oluyor. Yani GRAM gibi, ülke kurundan gittiler.

Örnek; ons altının sabit kaldığını düşünelim, ama; EUR 1.15 den 1.08 geldiği için, bu adamların para birimi değer yitiriyor ve aynı bizdeki gibi, TL değer kaybettiğinde GRAM nasıl yukarı gidiyorsa, onlarda da altın EUR ya karşı yukarı gidiyor. Soru şu ?

Avrupalı ALTIN satar mı ? Nerede kar alır ? Yani; ons dan kaçayım, ANA param çok değer yitirdi ve buna geçeyim der mi ?

Yani; ons USD ye karşı 2070 gördü, ama; EUR ya karşıda 1910 vs gördü. EUR ya karşı Avrupalı nerede kar alabilir? EUR ya karşı altını 2000 aştırır mı ? Savaş korkusu ile EUR satıp, altın aldılar. Savaş masadan kalkarsa, Avrupalı altında tuşa basar mı ? Çok ince ayrıntılardır.

Birde M.B larının genelde ortak hareket ettiklerini düşünürsek ! #FED #ECB dikkat etmek lazımdır. Şimdi gelelim hesaplamaya ONS / EUR = Altının EUR değeri 2070/ 1.08 = 1916 EUR değeri. Bu adam bunu nereye kadar zorlarsa sıkıntı var demektir ? Atıyorum kafadan EUR 1.04 olsun ons

2100 olsun, salladım tamamen.. 2100 / 1.04 =2019 USD EUR ya karşı.. Ama; bu senaryoda DXY alıyor başını gidiyor demektir. EUR DXY nin tam tersi dedik ya ! Müsaade ederler mi ?

Aynı bizdeki gibi yani; Ons çıkmıyor, ama; gram gidince birileri kar alıyor. Örnek; bizde 1080 gördü gram ama, ons aşağıdaydı. Şimdi ons gitti vs GRAM o tepeyi göremedi. Kıymeti kalmıyor. Avrupalı satar mı ? Altını !

Avrupa halkı üzerinden gidiyorum, neleri fiyatlıyorlar 1. Savaş, 2. FED geliyor DXY gittiği için, EUR düşüyor. Peki Avrupalının altında para kazanması için ne lazım ? EUR nun iyice pert olması lazım, yani; 1 USD 1 EUR olması lazım ki savaş korkusu ile altın almaya devam etsinler

Müsaade ederler mi ? Bu soruları kendinize sorun.. Tamamen beyin Jimnastiği amaçlı yazılardır. Maksat kafa bulandırmak :))

Aslında bana göre burada başka bir ayrıntı var. Birileri Avrupa halkının elindeki altına değer kazandırmaya çalışıyor. Endexlerini satıyorlar, DAX örneği perişan oldu. Para birimleri pert oldu.. Ellerindeki ALTIN ? değer kazandı. İleride altını sattırıp piyasalara çekmesinler ?

Başka bir pencerede, aslında Avrupalı halkına altında satmaya çalışıyorlar. Piyasada enstrüman niçin çıkar ? Bir ülkenin kuru dışarıdan bakınca, niçin yukarı zorlanır ? Örnek biz. Tepeden doları bize, kakalamak için değil mi ? Avrupalıya altını kaptırıp, EUR dövüyorlar.

Altın fiyatlarını yukarı götürüp, dağılan EUR dipten alamazlar mı ? Soru çok..


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...