ali ömür 🇹🇷

ali ömür 🇹🇷

04-08-2022

17:30

1-) Selamlar arkadaşlar ✋ 👔 Yine Bomba gibi bir bilgisel geliyor Konu : iki göstergenin kombinasyonuyla oluşan bir #strateji Bu seferki haftalık periyotta kullanılacak. #orphanbilgisel Hazırsanız kahvelerinizi alın ve koltuklarınıza yaslanın. Başlıyoruz.

2-) Uzun bir bilgisel olabilir o yüzden yetmezse 25 erli iki gönderiye ulaşabiliriz. İlk 25 den sonra devamı gelecektir bilginize. Öncelikle iki tane #indikatör inceleyecek, sonrasında da ikisini kombine ederek çalıştıracağız. Gözünüzde büyütmeyin çünkü çok kolay.

3-) İlk indikatörümüzü yine #Tradingview de göstergeler bölümünde soldaki #teknikler yazan yere tıklayıp arama yerine DM harflerini yazmanız yeterli. Gösterge kolayca çıkacaktır. DMI Resimde sağda tam ismi yazıyor. Meksikalıların isimleri gibi upuzun aklımda kalmıyor :)

4-) Bu sefer göstergede sadeleştirme yapacağız yalnız. Sol tarafta sarı okla gösterdiğim yerde göstergenin #ayarlar sekmesine basıp ADX kısmını resimde görüldüğü gibi boş bırakın. Ayrıca renk ve çizgi kalınlık ayarlarınızı da buradan zevkinize göre düzeltebilirsiniz.

5-) Göstergede hangi rengin üstte olması gerektiğini anlamak çok basit. Herhangi bir hissenin haftalık grafiğini açın ve yükselişlerde hangi renk üste çıkmış bakın. Ben renklerini kafama göre düzenledim o yüzden kafalar karışmasın.

6-) Şimdi bu göstergede beyaz yeşili yukarı keserse yükseliş oluyor, Tam tersi olursa da düşüş. En basit hali bu. Ama bu göstergeyi başka bir gösterge ile kombine edeceğiz ki başarı oranı artsın. Bu göstergemize #ÖNCÜ diyeceğiz. İsmi: #DMI

7-) Gelelim ikinci göstergemize. Onu da, yine Tradingview de, göstergeler bölümüne girip soldaki #teknikler yazan sekmeye tıklayıp, arama sekmesine #fisher yazarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunun üzerinde de minik oynamalar yapacağız.. İsmi Fisher Dönüşümü diye geçiyor.

8-) Solda ok ile işaretli kısımdan #ayarlar sekmesine girip #uzunluk yazan yerin karşılığına 14 yazmalısınız. Bu ilk değişikliğimiz!!

9-) İkincisi ise bakın yukarıda #stil yazan yer var oraya tıklayın ve ardından yanına çarpı koyduğum bütün kutucukların içini boşaltın. Yalnızca bir tanesi kalacak. - 0.75 olan ..

10-) O kalan sekmenin sağında işaretlediğim yere tıklar ve onu ''çizgi'' yaparsanız daha rahat görebilirsiniz. Rengini de belirginleştirebilirsiniz renk kutucuğuna tıklayarak.

11-) Ben yukarıdaki ''fisher''i beyaz, diğerini de yeşil renk yaptım. Soldaki okla gösterdiğim renk kutucuğunun altından çizgileri de kalınlaştırdım rahat görünsün diye.

12-) Gelelim nasıl çalıştığına; haftalık grafiklerde kullanacağız bu stratejiyi; zaten söylemiştim. Tek başına kullanımı resimdeki gibi. Göstergedeki beyaz renkli ip yeşil renkli ipi yukarı kestiğinde görüldüğü gibi hissede yükseliş başlıyor.

13-) Biz oraya bir de çizgi attık. Onu kombinasyon yaptığımızda anlatacağım kafalar karışmasın.

14-) İndikatörün genel çalışma şekli böyle. Onlara (göstergelere) fazla anlam yüklemeyip yardımcı unsur olarak kullanmak her zaman daha kalitedir unutmayın. Analiz her şeydir. Gösterge ise testerelerde yanlış sinyaller veren yardımcı unsurlardır. Bu kadar net..

15-) Ben analizlerimde gösterge bakmıyorum baktığım tek gösterge güç göstergesi. Bazen de macid (macd) Baksam zararıma olmaz ama.. Hatta puanlama sistemi bile yapabilirim!! Hisseyi beğendim puanı 10 da 8 al. Hatta 10 da 6 bile alır.

16-) İndikatörleri tanıdık. Bu ikisini birleştirip bir strateji kullanacağız. Stratejinin ismi #bigfish Bu isim aklımızda kalsın.

Şimdi ikisini nasıl kullanacağız buna bakalım. Twitin devamı birazdan... Siz Rt leyin şimdiden kaybolmasın 🙂 #bigfish 💙

17-) Şimdi olay şu; İndikatörlerden biri ÖNCÜ. Diğeri ise ONAY MAKAMI.. Öncü olan #DMI Teyitçi ise #FİSHER Stratejinin Adı ise #BİGFİSH

18-) Olay çok basit. Önce #öncü olan dmı AL sinyali üretecek. Yani beyaz yeşilin altındayken üstüne atacak. Resimde üstteki gösterge DMI. Yani öncü. Eğer Öncü AL sinyali ürettiyse Sonra da fisher e sorulacak sen ne diyorsun diye..

19-) Eğer, Fisher de hem beyaz yeşili kesti, hem de bu iş yatay beyazın üstünde oldu derse ballı kaymak. Teyitledi demektir. Bu durumda ne olur?

20-) Bu durum bize bir yükselişin başlayacağından bahseder. Yüzde vermez. Kârı yönetme işi sana kalmıştır. Yüzde üç de olur elli üç de...

21-) Denemeler yapalım.. Hisse #froto #Öncü gösterge DMI de beyaz uzun zaman sonra yeşili kesiyor.

21-) Öncü gösterge DMI sinyal üretti. Şimdi sırada ONAY makamı var.. #fisher e soracağız. Sen ne diyorsun arkadaş?

22-) #FİSHER de onay verdi ve hisse radara girdi. Bu analizi ne zaman yaptık? Hafta kapanışında.. Bakalım akibetine;

23-) Örnekteki hisse #tuprs Göstergelerden öncü sinyal ürettiğinde onay makamı da üretmiş. Ardından gelen yükseliş.

24-) Resimdeki örnekte öncü kesişme yaptığında onay makamı hazırmış...

25-) Bir örnek daha yapalım.. Tarih 18 Ekim 2021 #bist100 Rallisinin başladığı hafta.. Öncü sinyal veriyor Onay makamı da teyitliyor..

26-) Ardından deli ralli başlıyor...

27-) Şimdi soru şu; Öncü haftalıkta sinyal verdi ama onay daha çıkmadı. Aradan haftalar geçti öncü hala ''AL'' da ama onay makamı daha onay vermedi. Burada bir bekleme süresi var mı? Bence var. Öncü AL dediğinde onay makamı en fazla bir iki mum sonra sinyal vermeli.

28-) Başka bir örnek; Öncü sinyal verdiğinde onay makamı da duruma müsaitmiş. Sonrası yükseliş gelmiş..

29-) İndikatör sizi zengin etmez size yardım eder unutmayın. Biz bu tip göstergeleri yardımcı unsur olarak kullanıyoruz... Analizi yap, Nerede almak istediğin kısmını göstergeye sorabilirsin.

30-) İndikatörler yatay piyasalarda işe yaramayabilir. Yükseliş ya da düşüş piyasalarında ise efsane işlere imza atabilirler. Hangi piyasada olduğunu öngörebilmek de ustalıktır, gerçek analistliktir. Analiz indikatörle yapılmaz. Fazla anlamak yüklemek ağır hata olur.

31-) Benim görsel hafızam başarılı olduğu yönünde. 100 pozisyonda kaç başarılı kaç başarısız bakarsanız istatistiği bana da verin isterim :) Arkadaşlara bildiririz. Grafikler önünüzde hadi ne duruyorsunuz? 🧐🧐

32-) 👔 Teknik Analiz meraklılarına bir strateji daha katabilmek ne büyük keyif. Sizi saygı ile selamlıyorum ✋ Dönüş yapmayı unutmayın. sevgiler --son--Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...