sedat kapanoğlu

sedat kapanoğlu

12-07-2020

16:56

wayfair komplo teorisini doğru mu anladım: abd’nin en büyük online mobilya mağazası çocuk kaçırıyor ve onları sitesinde gerçek isimleriyle eşya olarak listeleyip çok pahalıya satıyor? kimsenin de aklına “neden çocukların gerçek isimlerini kullanmışlar?” sorusunu sormak gelmemiş.

yıllık 9 milyar dolar ciroya sahip, 8 milyon ürün barındıran ve 12 BİN çalışanı olan bu şirket de bu işi gizlemeyi başarmış ama kod isim kullanmayı akıl edemedikleri için foyaları ortaya çıkmış oldu? toplum olarak beyin ölümümüz gerçekleşmiş.

bu komplo teorilerinin en tehlikeli tarafı gündemi gerçek çocuk pazarlama trafiği işletmiş, trump’la vs fotoları ortaya çıkmış jeffrey epstein soruşturmasından uzaklaştırması ve bu konuları sulandırması. sonuçta böyle boş teorilere prim vermek gerçek suçlulara yarıyor.

şimdi biri geldi dedi ki “kod isim kullanırlarsa hangi çocuğu aldıklarını nereden bilecekler?”. yani sistem şöyle işliyor. mobilyanın adını gugıllıyoruz. gelen ilk kayıp çocuk ilanı garanti o çocuk. 20 bin dolar veriyoruz. %100 o çocuk geliyor. aşırı iyi sistem.

şimdi dediler ki "doğru anlamamışsın. iddia wayfair'de satış yapan firmalarla ilgili, wayfair'in kendisi ile ilgili değil". o halde wayfair neden bu firmaları savunuyor? "dolap fiyatları endüstriyel standart için normal", "duş perdeleri fiyatları ise sistemsel bir hata" demiş?

ben bunlara çabukça inanmaya hazır olmayı eleştirdiğimde "sen de çabukça reddetmeye hazırsın, demek ki sen de taraflısın" deniyor. iddia böyle işleyen bir şey değil. "çocukları da ninjalar teleport ederek kaçırmış" dendiğinde ++

"e tarihimizde ninja olduğunu biliyoruz, çocuk kaçırma da var, o halde bu ihtimali reddedemeyiz. önce ninjalar derneğinin açıklamasını bekleyelim" denmez, "ninja mı, teleport mu allah senin belanı versin, yıkıl karşımdan" denir.

bir de "senin böyle diyeceğini bildikleri için böyle ortalıktan yapıyorlar". evet bu sayede de kaçırdıkları çocuklara kod isim vermek gibi dev bir maliyetten kurtarıyorlar. FBI da twitter'a şöyle bir göz gezdiriyor "kimse ciddiye almamış, salla" diyor.

"epstein'le ilgili komplo teorisi çıktığında siz onu da reddetmişsinizdir" diyenler çıktı. epstein olayı ilk olarak polis ve FBI'ın mağdur şikayetlerini soruşturmasıyla ortaya çıkmış. komplo teorisyenlerimizin radarından kaçmış kendisi ilginç bir şekilde.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...