Yasin Arslantaş

Yasin Arslantaş

22-01-2021

20:15

Avrupa’da burslu master/doktora (sosyal/beşeri bilimler) imkanları başlıklı flood’a ojgeldiniz. *Amme hizmetidir, lütfen ilgilisiyle paylaşınız *Ülke ülke gideceğiz *İng. ve burslu programlar ağırlıklı *Amaç yönlendirmek *M: Master, D: Doktora *Upuzun flood alert

Genel (1) Avrupa’da M programları 1-2, D programları çoğunlukla 3-4 yıldır. D’da ders süreci nispeten kısadır. Bu yüzden Avrupa derecesinin ABD’de iş bulmak için (genellikle) pek kabul görmediği söylenir. Ancak Avrupa’da kalmak ya da TR’ye dönmek istiyorsanız, sorun yok.

Genel (2) Koşullarına siz bakacaksınız. Ama İktisat da dahil genelde GRE istenmez. Dil için TOEFL, IELTS gibi sınavlar kabul edilir. Eğer burada L/YL İng okuduysanız, muaf sayılıyor olabilirsiniz, kontrol edin. Onun dışında, research proposal ve/veya writing sample istenebilir.

Genel (3) Bunlar dışında, deadline’lar veya spesifik koşullar için bir şey söyleme imkanım yok. Zaten ilki her yıl değişir. Buradaki temel amaç nerelere başvurabilirsiniz sorusunun cevabını vermektir.

Genel (4) Başlamadan önce şuraya bakalım: Türk Hükümetine yabancı hükümetler tarafından verilen dil, yüksek lisans, doktora bursları şurada listelenir:

Genel (5) Aşağıda listeleyeceğim bursların dışında, proje tabanlı burslar olabiliyor, onlar için de alanınızla ilgili e-mail gruplarını takip edebilirsiniz. Yani bir projeye dahil oluyorsunuz, proje için çalışıp para kazanırken, bir yandan da tez yazıyorsunuz.

Genel (6) Ve yazacağım her şey, Türkiye’den bursunuzun olmadığı varsayımıyla yazıldı. Varsa zaten istediğiniz her yere başvurabilirsiniz, elinizi korkak alıştırmayın. Başlıyoruz.

İngiltere (0) Master bursu hemen hiç yok, doktora bursu da ABD’ye göre çok kısıtlı. Burada genel bursları çıkardık. Ancak çalışmak istediğiniz bir hoca varsa, bölümün veya okulun sitesine muhakkak bakın.

İngiltere (1) London School of Economics: D, Bütün sosyal bilimler (edebiyat, dil vb yok) Genel başvurup yapıp, burs için değerlendirilmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Burs harika, okul da öyle, 18K:

İngiltere (2) Oxford: M+D, Bütün beşeri bilimler (humanities) Ertegün bursunu değerlendirin, çok rekabet var ama çok iyiyseniz neden olmasın:

İngiltere (3) Cambridge: M+D, Bütün sosyal ve beşeri bilimler Şuradan arama yapabilirsiniz: Bir çok farklı burs var. LSE’dekine benzer bir burs da var.

İngiltere (4) Bunun dışında üniversitelerin değişik bursları olabiliyor. Mesela, Warwick (-ki iktisat ve tarih bölümleri ayrı ayrı iyidir) için şöyle: Ya da Edinburgh İktisat bölümü için:

İngiltere (5) Manchester Üni’de sosyal bilimler için: İngiltere için olay şu. LSE ve Oxford bursları dışında, çalışmak istediğiniz hocaları bulun. Google’a o üniversitenin isminden sonra “overseas research studentship” yazın ve çıkan siteyi inceleyin.

İngiltere (5) İktisat diğer sosyal bilimlerden farklı. İktisat bölümleri zengin oluyor, uluslararası öğrenciye verecek paraları vardır. İktisatçıysanız muhakkak bölümün sitesini inceleyin derim.

İngiltere (6) İngiltere’de Britanyalı (ve Brexit’e rağmen EU) öğrencilerle diğerlerinin ödediği okul ücreti birbirinden çok farklı. Sonuçta üç seçenek var, ya karşı kurumdan, ya TR’den bursunuz olmalı, ya da zengin ebeveynleriniz.

Almanya (0) “Graduate school of X” isimli DAAD’dan proje karşılığı burs alan yapılar var. Bir de DAAD bursu var, onu alıp, doktora programlarına ayrıca da başvurabilirsiniz. Graduate School’a başvuruyorsanız DAAD başvurusu yapmanıza gerek yok. Bir de Max Planck enstitüleri var.

Almanya (1) DAAD doktora bursu başvurusu nereden yapılır, uzatmadan link:

Almanya (2) Bundan sonra yazacağım programların hepsi burs veriyor, siz yine de inceleyin. Özellikle Müslüman dünyasına dair tarih, antropoloji, sosyoloji doktorası yapmak istiyorsanız şuraya muhakkak bakın:

Almanya (5) Sosyoloji ve siyaset bilimi doktorası için Köln’deki şu enstitüye bakabilirsiniz:

Almanya (6) Aslında Max Planck’lar için direkt şuraya bakın: Hukuk, sosyoloji, antropoloji alanlarında olanları var.

Almanya (6) Yine şurada ilginç programlar var:

Almanya (7) Tarih ve sosyolojiye ilgi duyuyor ve ikisini birbirinden ayıramıyorsanız:

Almanya (9) Son olarak unutmayın Almanya’da eğitim ücretsiz. Eğer beş parasız değilseniz gidip orada çalışarak kendinizi idare edebilirsiniz diye düşünüyorum, yine de bir bilene sormakta fayda var.

Fransa (1) İktisatçılar için İngilizce doktora ve master yapılabilecek en önemli yer Paris School of Economics, inceleyin bursları da vardır muhakkak:

Fransa (2) Yine benzeri bir yer Toulouse School of Economics:

Fransa (3) Yine İngilizce olarak tarih, iktisat, sosyoloji, siyaset bilimi doktorası yapabileceğiniz Sciences Po’nun burslarla ilgili sayfasını da şuraya koyuyorum:

Fransa (4) Fransızcanız varsa mevzu farklı tabi. Fransa hükümetinin yabancı öğrenciler için bursları var sanırım. Onları inceleyebilirsiniz.

İtalya (1) Hukuk, tarih, siyaset veya ekonomi doktorası için meşhur European University Institute: İncelemesi size kalmış, Türkler için bursları vardı eskiden. Tarihçiler için Osmanlı tarihçisi Giancarlo Cesale’nin burada olduğunu söyleyelim.

İtalya (2) İktisat ve işletme doktorası için:

İspanya (1) İktisat master/doktorası için:

İspanya (2) Yine iktisat master/doktorası için CEMFI:

Macaristan (1) Tüm sosyal bilimler master ve doktora için, Central European University: Bildiğim kadarıyla kampüsün önemli bir kısmı Viyana’ya taşındı. Burası Avrupa’da master için burs bulabileceğiniz ender yerlerden birisi, çok da prestijli.

Macaristan (2) CEU’dan bahsetmişken, History, Medieval Studies ve Nationalism Studies bölümlerinin Osmanlı ve Türkiye çalışmak açısından uygun olduğunu söyleyelim. Tolga Esmer, Tijana Krstic burada.

İsviçre (1) Burada burslu okullardan en önemlisi, biraz EUI’ya benzeyen, tarih, sosyoloji, siyaset, iktisat, hukuk alanlarında master ve doktora yapabileceğiniz IHEID:

Yarın Hollanda ile devam edeceğiz. O zamana kadar esen kalın.

Devam edelim. Hollanda (0) Hollanda enteresan bir ülke. Hemen herkes İngilizce konuşuyor. Bu durum üniversite eğitimine de yansımış. Hemen bütün okullar uluslararası.

Hollanda (1) İktisat tarihçileri için önemli bir ülke. Gröningen, Wageningen ve Utrecht üniversitelerinin ilgili bölümlerini kontrol etmenizi öneririm. Utrecht'de şu bursa bakabilirsiniz:

Hollanda (2) Burs imkanları kısıtlı olmasına rağmen söylemeden geçemeyeceğim. Türkiye çalışanlar için çok önemli bir yer: Leiden. Şimdilerde emekli oldu ama Zürcher'in üniversitesi.

Hollanda (3) Bunlar dışında da çok fazla kaliteli okul var, Amsterdam, Tilburg, Maastricht, Erasmus University Rotterdam. Bu sonuncusunun İktisat Felsefesi D var, türünün tek ördeği: Bu okulların ilgilendiğiniz bölümlerine bakın, eminim burslar vardır.

İskandinavya (1) İsveç Lund Üniversitesi, özellikle iktisat tarihi alanında ama genelde sosyal bilimlerde baya iyi bir üniversite, doktora bursları için:

İskandinavya (2) İskandinav ülkelerinde doktora öğrencileri proje üzerinden çalıştırılıyor ve maaş alıyorlar. Bu bölgedeki prestijli üniversitelerden bazıları: Oslo, Bergen, Lund, Stockholm, NTNU, Uppsala, SDU, Helsinki, Aaarhus, Tampere... Kendiniz araştırırsınız artık.

Bu kadar. Bütün bu ülkelerin arasında burs açısından en çok Almanya'ya dikkat etmenizi öneririm. Böyle uzun yazınca muhakkak eksikli, kusurlu yerleri vardır.

Sonuç olarak burs var aslında, biraz incelemek, doğru yere başvurmak lazım. Tabii herkes başvursun, kabul alırsınız diyecek değilim. İşin içinde para varsa, rekabet de vardır. Amacım da bu rekabete hazır arkadaşlara veya hazırlanacaklara yol göstermekti. Olduysa ne mutlu.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...