tuvba

tuvba

07-05-2020

18:00

bir şeyler okurken "kimlik hırsızlığı sendromu" diye bir şeye denk geldim, çok ilgimi çekti. insanların %70'inin hayatlarının bir döneminde bunu yaşadığını söylüyorlar. hissettiğim ama bir adının olduğunu bilmediğim şeyler öğrenmeye bayılıyorum.

basitçe anlatmak gerekirse impostor syndrome, insanların bulunduğu yeri, sahip olduğu başarıları hak ettiğine inanmaması ve bunları hep şans, zamanlama gibi kendinden bağımsız dış faktörlere bağlamasına deniyor. bir sahtekar olduklarının ortaya çıkmasından korkuyorlar.

yetenek ya da yeterliliklerine inanmayan bu insanlar başarıyı içselleştiremiyor ve negatif öz eleştiriden kaçamıyor. yapacakları işleri erteleme eğilimi gösteriyorlar çünkü altından kalkacaklarına inanmıyorlar. yaptıklarından tatmin olmuyor ve motivasyon bulamıyorlar.

sürekli hissedilen yetersizlik, kişinin kendisini sürekli başkalarıyla kıyaslamasına ve kaygı bozukluğuna yol açıyor. kendilerine, herkes için çok zor ve gerçekçi olmayan hedefler koyup başaramayınca da al işte vasatsın diyorlar.

birçok nedeni olabilirmiş ama en önemli hasarlar çocuklukta alınıyor tabi ki. çocukken sürekli başarılı olması için üzerinde baskı kurulan, aile içinde ifade ve destek eksikliği olanlar daha çok yaşıyorlar. tedavisi psikoterapi. paranız yoksa sizi övenlere inanmaya başlamak lol

kelebek foto galeri gibi bir şeye dönüşecek flood ama bu sendromu yaşayan ünlüler için GALERİYİ BAŞLAT falan diyomuşum şaka sayıyorum: einstein, kate winslet, david bowie, jodie foster, meryl streep, tom hanks, tina fey, maya angelou, natalie portman, emma watson, liste uzuyor...

bunun tam zıttı da dunning-kruger sendromuymuş. "cehalet gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır" fikri çevresinde şekilleniyor. sesi niteliklerinden daha çok çıkan kişilermiş kısaca.

başlıca özellikleri şöyleymiş. her şeyi en iyi kendilerinin bildiğini iddia ederler. bilgiyi, eğitimi, eğitimli insanları aşağılarlar. yaptıkları işten çok o iş hakkında konuşurlar. dünyanın en yoğun insanı zannedersiniz ama herkes kadar ya da daha az iş yapıyorlardır.

üstlerine saygıları sonsuzdur, astlarına ise işkence ederler. başarısızlıklarını gizler ya da kabul etmezler. bugün söyledikleri bir şeyi yarın inkar edebilirler. olay sizin önünüzde olmuş bile olsa böyle olmadı diyerek sizi ikna etmeye çalışabilirler.

kısacası bilgi ve birikim eksikliklerini, ego ve gürültüyle kapatmaya çalışan insanlarmış. üstlerine iyi yalakalık yaptıkları için ve kendilerini şiddetle savunabildikleri, doğrularını kabul ettirebildikleri için böyle insanlar hep yönetici olurmuş.

biraz uzun oldu ama böyle şeyler öğrenmeye bayılıyorum. keşke psikoloji okusaydım iç mimarlık yerine daha çok keyif alırmışım ahsjd uzman değilim yeni okudum burada derlemek istedim umarım hoşunuza gider flood'ımı beğendiyseniz beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...