Onur Ozcan

Onur Ozcan

07-08-2020

11:18

Çağrı Hoca'nın paylaştıklarına ek olarak ben de dolar/euro kazanmak isteyen arkadaşlar için bazı tavsiyeler vermek istedim. Faydalı olur umuyorum :)

👉 İngilizce öğrenin: Türkiye ve doğusunda kalan ülkelerin çok büyük bir bölümünün parası değersiz. Bu ülkelerde bizim gibi gençlerin çoğu, çok uzun süredir dolar/euro kazanmaları gerektiğinin farkındalar. Bu yüzden bu insanlar bizim gibi bugün uyanmadılar.

Bu konuda bizden daha tecrübeli ve ne yapmaları gerektiğini iyi biliyorlar. En iyi yaptıkları şeylerden biri dil yatırımı, bir Pakistanlı ya da Filipinli bir İngiliz vatandaşından daha iyi İngilizce iletişim kurabiliyor. Dil konusunda sıkıntılıysanız döviz kazanamazsınız.

👉 Uzmanlaşın: Batılı işverenler, kendi ülkelerindeki çalışma kültüründen ötürü “her şeyi yaparım” diyen freelancer’lara karşı genellikle önyargılı davranıyor. Bu yüzden ilgilinizi çeken bir konuda uzmanlaşın ve profilinizi bu spesifik işle ilgili pozitif yorumlarla doldurun.

Böylece saatlik ücretinizi katlarsınız. Örneğin Upwork’te sadece Chrome eklentileri geliştiren bir yazılımcı ya da Fiverr’da Toonly ile A-Z'ye, çok iyi işler üreten bir explainer video üreticisi olabilirsiniz. Böylece iş kovalayan değil, boşluğu beklenen bir freelancer olursunuz.

👉İçerik üretin: Uzmanı olduğunuz işle ilgili kendi bloğunuzda ya da Medium, Youtube vb. platformlarda İngilizce içerik üretin. İnternetteki görünürlüğünüz sadece Upwork, Freelancer, Fiverr vb. platformlarda kalmasın.

Böylece ürettiğiniz içerikte çözüm arayan kişiler sadık bir müşteriniz olabilir. Ek olarak kişisel markanızı da yaratır ve freelancer platformlarında ulaşmak istediğiniz kişiler sizi araştırdığında karar verme sürecine pozitif etki yaratırsınız.

👉Ağ oluşturun: Özellikle Twitter’da benzer işi yapan insanları takibe alın, etkileşimde bulunun ve çevrimiçi de olsa tanışın. Böylece yaptığınız işle ilgili güncel kalın, birlikte işler yaparak ya da birbirinize iş paslayarak karşılıklı bir menfaat döngüsü yaratın.

👉Çıkış yapın: Eğer freelancer olarak çalışmaktan mutluysanız devam edin ama değilseniz küçük yatırımlar yapmak ya da kendi ürününüzü geliştirmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden mevcut işlerinizle beraber mutlaka sizi zaman ve mekan konusunda özgür kılacak bir iş geliştirmeye bakın.

Eğer kenardan geliştirdiğiniz iş yürümezse zaten hali hazırda aktif freelancer profiliniz olduğu için oradan devam ederek finansal olarak kendinizi sıkıntıya sokmazsınız.

Yukarıdaki sitelere ek olarak, "internetten para kazanmak gerçekten mümkün mü" diye düşünenlere full-time işimden ayrılma hikayemi özet olarak dün paylaştım:

Yine çoğunlukla üniversite yıllarımda internetten küçük kazançlarla nasıl cep harçlığı edindiğimi de 3 sene önce Türkçe bültenimde paylaşmıştım -

İnternetten para kazanmak imkansız değil ama kolay da değil. Bu herkesin hayali ve uzun vadeli bir çalışma, deneyim ve sabır gerektiriyor. Çağrı Hoca'nın paylaştığı ve yukarıda benim de ek olarak paylaştığım kaynak ve tavsiyelerde kendinizi motive edip işe başlayabilirsiniz :)


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...