Çağrı Menteş

Çağrı Menteş

15-03-2020

14:29

Evde kalmışken günde 10-20 dk ayırarak hem İngilizcemi geliştireyim hem de sıkıntıdan kurtulayım diyorsanız, sizin için en iyi kaynakları derledim. İster genel İngilizce, ister YÖKDİL ister IELTS'e hazırlanın. Filmler, şarkılar, haberler, hikayeler... Herkese göre bir şey var. 👍

Kelime öğrenimi için Memrise: Aralıklı öğrenme yöntemiyle çalışan Memrise'da genel İngilizce dışında kullanıcılar tarafından oluşturulmuş listeler de bulabilirsiniz. Örneğin benim eklediğim YÖKDİL Sosyal Bilimler Listesi:

Hazır kelime demişken, Oxford'lu bilim adamlarının yıllar boyu üzerinden çalışıp 1 milyon kelime arasından seçtikleri, tüm işimizi görecek 3000 kelime listesi: (@MihriMentes yazdı)

Duolingo'yu bilmeyen yoktur ama neredeyse sorduğum herkes bir ara denemiş ve bırakmış. Duolingo kendini çok değiştirdi. Yeni seviyeler, hikayeler, podcast'ler, konuşma kulüpleriyle yeni Duolingo bildiğiniz gibi değil:

Dinleme için Voscreen: 15 saniyelik videolarla İngilizcenizi geliştirmenizi sağlayan Türk girişimi Voscreen de Duolingo gibi kendini geliştirdi. Yeni özelliklerini ve öğretmenler için kullanımını anlattığım videom:

Film, dizi ve YouTube videoları izleyip, çift altyazı açabileceğiniz, altyazının üstüne gelince çevirisini görebileceğiniz ve öğrenme listenize ekleyebileceğiniz Ororo TV ref link:

IELTS'e hazırlanıyorsanız, konuşma bölümü için örnek soru ve cevapları incelediğimiz podcastimizi Apple Podcastler, Google Podcastler ve YouTube'da bulabilirsiniz. Ben Spotify linkini bırakıyorum:

Easy Stories in English: adından da anlaşılabileceği gibi İngilizce hikayeler okuyup dinleyebileceğiniz bir platform. Easy yazdığına bakmayın, her seviyeden hikaye var:

YouTube'da 10 dakikalık videolarla sıfırdan gramer konularını anlattığım sıralı oynatma listesine şu linkten ulaşabilirsiniz:

Şarkılarla İngilizce öğrenmek için: Şarkınızı ve seviyenizi seçin, sonra ister yazma, ister test şeklinde şarkı sözlerindeki boşlukları dinleyerek tamamlayın.

Bir kelimenin cümle içinde kullanımını görmek, yazı yazarken işinizi kolaylaştırmak, iki kelime hangisinin daha yaygın kullanıldığını bulmak için @IngilizJam'in tanıştırdığı efsane site:

Bir kelimenin telaffuzunu robotlardan değil de gerçek insanlardan duymak istiyorsanız, YouTube'u tarayarak bunları size sunan:

İPUCU: Google Translate'de aradığınız kelimeyi "yıldız"la işaretleyip kaydedilenlere ekleyebilir, daha sonra bu listenizi Excel olarak indirebilirsiniz.

EKLEME: Madem bu kadar beğenildi, haftaya 3 seviyede online İngilizce eğitimi yapalım. Katılmak isteyenler mailini bırakabilir:Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...