GuvenY

GuvenY

21-04-2022

17:15

Selamlar... Trade ettiğiniz piyasalara biraz daha farklı bir bakış açısı kazandırabileceğini düşündüğüm Ekonomik Takvim kavramından bahsetmek istiyorum.

Birçoğumuz kripto grafikleri içerisinde kaybolmuş durumdayız. Sadece bir coinin grafiğine bakarak piyasanın yönü hakkında öngörüde bulunup işlemler almaya çalışıyoruz. Peki daha geniş bir pencereden bakıp piyasanın yönünü belirleyen etmenleri neden düşünmüyoruz?

Piyasanın yönü hakkında tahminde bulunmak için Ekonomik Takvim'i takip etmekte fayda var. Ekonomik Takvim dikkate alınmadığında trader veya yatırımcıların beklemediği anlarda gelen fiyat hareketlilikleri ters pozisyonda kalıp zarar etmelerine neden olabiliyor.

Zarar eden kişiler ise yatırım yaptıkları aracı kurumu veya @EfloudTheSurfer'ı suçlayabiliyor. Fiyat hareketlerinde borsaların veya Efloud'un ciddi bir etkisi yok diyebiliriz.🙂

Onun için temel analizin önemli bir bölümü olan Ekonomik Takvimi takip edip yorumlayabilme, piyasaya etkilerini öngörebilme açısından bir gerekliliktir.

Peki nedir Ekonomik Takvim? Önümüzdeki tarihlerde açıklanması beklenen ekonomik verilerin, kararların, basın açıklamalarının tarihini ve önem durumunu yansıtan takvimdir. Bu takvimde önceki verileri ve rakamları ayrıca gelecek kararlar sonrası beklenen rakamları görebiliriz.

Ekonomik takvimde, faiz, işsizlik, enflasyon, tarım dışı istihdam gibi veriler yer alır çünkü fiyatların belirlenmesinde bu konular etkilidir. Tabi ki bunların dışında da fiyatları etkileyen birçok unsur bulunmaktadır.

Ekonomik takvimde yer alan göstergelerin hepsi önemlidir. Fakat bazı göstergeler, daha fazla etki yarattığı için diğerlerine göre daha fazla önemli olarak görülür. Bu göstergelerin açıklandığı sıra, öncesi ve sonrası önem arz eder.

Çünkü yatırım araçlarının fiyatlarında önemli değişikliklere sebep olabilirler. Her zaman doğrudan olmasa da etkisini gösterir. Ülkelerindeki para birimini veya ona bağlı olarak hareket eden yatırım araçlarını hareket ettirebilirler. Peki bu göstergeler nelerdir?

Faiz Kararları Faiz kararları ekonomik takvimde çok önemli bir yere sahiptir. Fiyatların doğrudan etkilenmesine sebep olurlar. Özellikle ekonomi devi olan ABD’de alınacak FED faiz kararları... FED, ABD merkez bankasıdır ve yılda 8 kere faiz kararı açıklar.

Dünya ekonomisinde dolar hakim olduğu için, FED’in alacağı kararlar tüm dünya tarafından takip edilir. Karar açıklanırken fiyatlarda genellikle büyük hareketlilikler olur.

Faizler değişmese bile Fed Başkanı gibi üst kademe yöneticilerin yaptıkları açıklamalar, fiyatların hareketlenmesine sebep olur. Bazen ise gelecek faiz kararlarına yönelik önceden güçlü sinyaller verildiği için piyasa önceden fiyatlandırır.

Dolayısıyla finansal piyasalarda işlem yapan yatırımcılar, bu karar tarihleri yaklaştığında ve sonrasında meydana gelen fırsatları değerlendirmelidir. Bu yüzden takvimde faiz kararlarının bulunduğu tarihler mutlaka dikkate alınmalıdır.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) Gayri safi yurt içi hasıla, bir ülkede 1 yıl içerisinde üretilen tüm mal ve hizmetlerin toplam parasal değerini ifade eder. Bu veriyle birlikte ülkenin ekonomisinin ne kadar büyüdüğü veya küçüldüğü ölçülür.

Eğer bu veri olumluysa genel olarak ülkelerin para birimleri değer kazanır ve bununla birlikte para birimiyle orantılı olan diğer ürünler de artar. Yalnız şöyle bir durum var; açıklanan veri beklenen ile aynıysa fiyatta GSYİH da meydana gelen artışla aynı oranda artış olmayabilir

çünkü beklenen veriye göre piyasa, fiyatları daha önceden belirlemiştir. GSYİH, genel olarak yılda 4 kez yani çeyrek çeyrek açıklanır. Fakat bazı ülkelerde aylık olarak da açıklanabiliyor.

Tarım Dışı İstihdam Verisi Tarım dışı istihdam verisi, tarım dışında çalışan kişilerin oranını gösteren veridir. Bu veri ABD tarafından açıklanır ve dolar başta olmak üzere bazı ürünlerde önemli fiyat hareketliliklerine neden olur.

Tarım dışı istihdam verisi eğer önceki veriye göre yükselirse, ülkede önceki döneme göre tarım dışında çalışan insanın arttığı için ekonomi olumlu etkilenir. Beklenen rakamın üstünde bir veri gelirse dolar veya diğer ürünler değer kazanır.

Beklenen rakamın altında bir veri gelirse de dolar değer kaybedebilir. Dolayısıyla bu veri ekonomik takvimi takip ederken incelemeniz gereken önemli verilerden biridir.

Tarım dışı istihdam verisi her ayın ilk Cuma günü Türkiye saatiyle 16.30’da açıklanır. Yatırım yaparken de bu veriye yönelik tahminleri, analizleri inceleyip, veri saatinden önce pozisyon alabilirsiniz.

İşsizlik Oranları, İstihdam Talepleri, Çekirdek Perakende Satışlar, Konut Başlangıçları, Satın Alma Müdürleri Endeksi, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), MICHIGAN Hassasiyeti, Endüstriyel Üretim Endeksi gibi veriler Ekonomik Takvimde yer alan,

yukarıda yorumlayarak bahsettiklerim kadar olmasa da mümkünse takip edilmesi faydalı olan verilerdir. Ekonomik Takvimin takibi ve yorumu konusunda başarılı bulduğum ve güvendiğim @_NoFearr_ önerebileceğim bir hesaptır.

Ekonomik Takvimde yer alan verilerin sonucunda fiyatlanan Dolar; emtialar, diğer ülke para birimleri ve dolayısıyla kripto piyasasını da etkiliyor. Piyasalar arasındaki korelasyonu ve kripto üzerindeki beklentiyi DXY'den başlayarak Eth ile tamamlayan @mambaoutw tarafından

her hafta sentezlenmiş bir şekilde alabiliyorum.🙂Kısacası Ekonomik Takvimdeki verilerin ne olduğunu, açıklanacağı tarihleri, piyasaları nasıl etkileyebileceğini önceden bilmek, sizin daha güvenli işlemler açmanızı

ve belirsizlik dönemlerinde piyasadan uzak durarak ciddi zararlardan korunmanızı sağlayacaktır. Buraya kadar okuma zahmetine katlandığınız için teşekkür ederim...🙂


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...