Ekonomikoçu

Ekonomikoçu

23-09-2022

16:55

Eylül ayı kritik aydı.. Ben bunu uzun uzun twitledim. ABD Eylül de pozitiflik vermez adama.

ABD nin derdi ne dedik ? ALTIN ve Faiz Bu ikisinden istediğini almadan piyasa vb düşünmezler. Düşünürlerse kontrolü kaybederlerdi. Eylül de ralli yapsa ABD faizi ve DXY salması gerekirdi. O zaman altını kim aşağı çekecekti ? Borsalar yukarı gitseydi onu nasıl tepede tutacaklardı

Eylülü aynı negatif yapmasaydı şu an tabela şöyle olmuştu. SP500 4400 ONS ALTIN 1870 Koy ABD nin yerine bu durumda vatandaş ne yapar ? Yükselen piyasayı satıp kaçacak yer arasa ? O sırada altını nasıl aşağı indirecekti ? O halde ? Eylül de herkesi aşağı aldılar. Garanti olsun.

Neden tabela böyle olurdu ? DXY düşüyor diye borsada altında nemalanırdı. Şimdi ? piyasa ucuz, altın ucuz.. İstediği gibi kontrol eder. Vatandaşın zaten buralardan eli satmaya gitmiyor.

Ekim başı ECB den önemli açıklamalar var. Baskı yapıyor şahinleşsinler diye..

Şu an altın fiyatı EUR karşı 1700 bandında Yani Avrupa halkına pahalılaştı Şuna getiriyor işi, sizin halkınız altını seviyor değil mi? Şimdi ceplerinden daha çok para çıkacak ama bak bana değeri 1645 diyor. İstersen şahin ol size de fiyat düşsün. Ama sağlam faiz istiyorum diyor

Yıllarca faizi ben arttırdım, siz ucuz altını aldınız diyor. Şimdi sıra sizde diyor. Halkın enflasyonla boğuşuyor şu enflasyon ayağına sende faizi bas biraz da biz nemalanalım diyor. :))

Film tadında anlatıyorum değil mi :))

Arkadaşlar mantık basit ABD 2013 den beri faiz arttırıyor, ama; Avrupa genişliyor. Genişlemekle kalmıyor, enflasyon da yapamıyor. Piyasaya sürekli, para pompalıyorlar. Bu fazla para ABD nin baskıladığı altına çöküyordu ucuz ucuz.

Durum böyle olunca finansal karışıklık oldu.. ABD intikam alıyor. Sen de sıra diyor. Buyur savaş var enflasyon da var faiz sırası sen de diyor.

Bu hikaye uzun.

Anladınız değil mi mantığı ? Sen ABD sin, faiz arttırıyorsun gibi düşün 10 yıldır. Birisi de para basıyor, fazla fazla ve buna çöküyor. Kime çöküyor ? Senin baskıladığın altına Fazla para ne yapar ? Enflasyon.. Avrupa da enflasyon da olmuyor.. O halde bu para nereye gidiyor ?

ABD nin baskıladığı altına ! Olmaz savaş sebebidir.

Yine bu twite çıkıyor iş. O halde hepimize nizami demek düşer.

O halde ? Öteliyoruz. Önce kripto ile herkesi aşka getir sonra sıra Avrupa da. 7 Aralık 2021 Devam Nizami

Anlayanlar Like koysun. 100 bin twit olduğum da, bu adam buralarda olmayacaktır. Şafak sayıyorum biliniz.

Avrupa ne kadar kurnaz değil mi ? Düşünsene yıllardır para basıyorsun, ama; negatif faizdesin. Fazla para enflasyon yapmaz mı ? Orta da enflasyon un e si yok. Adama sormazlar mı ? Amca oğlu bu paralar nereye gidiyor ? Hayırdır diye !

Örnek; TR basıyor ama adamlar enflasyonu hissediyorlar. Senin bastığın paralar nereye gidiyor ? Altın mı alıyorsunuz el altından yoksa ? Anladım.. Sen dur senin enflasyon açığın var :)) Enerji ile bir gireyim ben sana altın ile çıkarım !

Filmin adı finansal hesaplaşma :))

Bedava bir yaşam vardı, yada; hırsız vardı piyasalar da. Dur dediler.

Şimdi gidin neden savaş çıktı ? Neden Avrupa enflasyon baskısına alındı bir daha düşünün. Avrupa ya diyorlar ki, ben yıllarca faiz verdim, siz altın aldınız. Şimdi size ALTIN 1700 EUR, bana 1645 USD buyurun pahalılaştı şimdi de alsanıza diyor.. Sakladığınız EUR çıkarın diyor.

Çıkarmıyor musunuz diyor ? Enflasyon yaparım. Enerji ile senden geri alırım, Altın pahalılaştı onunla geri alırım diyor. Faiz vereceksin ödeşeceğiz diyor..

Son olarak diyor ki; senin bu bastığın paralar kıvamında enflasyon yapsaydı ve sende ara ara faiz arttırsaydın ben de dünyaya daha yumuşak olurdum, baskı kurmazdım diyor. Yani; fazla faiz baskısı yapmak veya vermek zorunda kalmazdım diyor. O farkı alayım canım diyor.

Ben bu işi biliyorsam çok net Avrupa sağlam iki faiz artışı yapsın bütün dünyadaki negatif olaylar biter. Sıkıntı vb hiç bir şey kalmaz.

Ama 50 75 kesmez, en az 100 den kapıyı açacaklar.

Bu işe sadece ABD Avrupa diye bakmayın. Bu işin birde diğer ülkeleri ilgilendiren bacağı var. Örnek biz. ABD para basıp dünyaya servis ediyor diyelim. Avrupa da EUR basıp hemen alıyor mu bunu ? Ne oldu ? Piyasadaki USD yi çaktırmadan emdiler. Piyasa da USD azsa ne olur ?

Onların yıllarca ödemediği faizi, dolaylı yoldan diğer ülkeler ödedi. Çünkü; hem para basıyor, hem faizi yok hem de EUR güçlü. Ne yapıyorlardı ? Diğer ülkelere gidecek USD yi de havada kapıyorlardı.

Bu sebeple asla acımayın. Çünkü; ben yıllarca faiz verdim, ama; para bana gelemedi. Neden ? EUR yüzüne.. Basıp basıp emdiler ABD nin parasını.. Oyun son buldu.

Çözdünüz mü olayı ? Şimdi onlar faiz verecek sağlam, sağlam ki, ABD DXY düşürsün. Diğer ülkeler de nefes alsın. Ama; hala ellerini ağırdan alıyorlar. Yapsana 100 150 ne bekliyorsun değil mi ?

Düz mantık bak ABD 100 USD basıyor dünyaya alın değerlendirin diyor Avrupa da 90 EUR basıyor USD alıyor. Ne oldu ? Piyasa da USD az EUR bol ABD bir daha basıyor yine aynı olay Dünya ticareti USD ile emip durmayın diyor. Sizin maliyetlerinin ucuza geliyor, millete para gidemiyor

Bu sefer ne oluyor ? Piyasa da USD az, TR sen faiz ver. Rusya sen ver, o ver bu ver. Avrupa milletin ağası mı ? Onlar niçin vermiyor ? ABD bu oyunu sürdürdü, göz yumdu, ama; iş ALTIN tarafında rahatsızlık verince bastı tuşa geçti. Çünkü; aynı zamanda altına da giriyorlardı.

ABD bu sarmali aşarken kriptolari kullandı. Yani önce halkları ödüllendirdi. Eğer bunu yapmasaydı ALTIN yukarı giderdi ve oyunu kaybederdi. Önce risk iştahı açıldı. Bakınız; kriptolari Dünyaya monte et twitime.

Kriptolari ne zaman sıkışsalar kullanacaklardır. Ama fiyat ve değerler üzerinden giderseniz hata yaparsınız. Çünkü alıp satmak ayrı bir bilgi ve yetenek ister. O piyasaları bedava dogurmadılar.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...