Mustafa Güldağı

Mustafa Güldağı

18-01-2021

18:01

1) Biden göreve gelince iki şey yapmak isteyecek: Çin'in batısında Doğu Türkistan Devleti. Türkiye'nin doğusunda Batı Kürdistan Devleti. Amacı bu halklara bağımsız devlet vermek değil. Bu bölgeleri kullanarak ABD'nin çıkarlarını koruyup dengede tutmak. Dikkat buyurun.

2) Doğu Türkistan, Çin'in batıya açılan kapısı ve Çin'in enerji deposu. Doğu Türkistan koparılırsa Çin zayıflar. ABD bunun peşinde. ABD, Doğu Türkistan'ı kurtarmak istemiyor. ABD'nin yaptığı, denizde boğulan kızı ip ile kurtarıp tecavüz etmeye benzer. İp demokrasi. Deniz Çin.

3) Çin'in önü Doğu Türkistan'da kesilirse Kuşak Yol projesi darbe yer. Çin'de petrol ve doğalgazın %40'ı Doğu Türkistan'da. Bura koparsa Çin  üretim için enerji kaynağı bulamaz ve çökmeye başlar. ABD Doğu Türkistan'ı kaşıdıkça Çin önlem için daha çok baskı ve zulum yapacak.

4) Çin ve ABD Neoconları ciddi kapışırken burada Türkiye kilit noktada olacak. Çin'in Kuşak Yol ve liman projeleri için Türkiye çok önemli. Türkiye'yi kaybederse biter. Tam bu aşamada Türkiye, Doğu Türkistanlıları rahatlatma karşılığında Çin'le anlaşabilir. Çin kapımızı çalacak.

5) Türkiye masada Çin'e bu şartı dayatıp Doğu Türkistanlıları rahatlatabilir. Çin Türkiye ile anlaşmak istiyorsa bunu yapacak. Türkiye'yi kaybedemez. Mecbur yanına almalı. Burada Türkiye'nin eline büyük koz geçecek. Çin'in İran ve Türkiye'yi kaybetme lüksü yok.

6) Türkiye Doğu Türkistan için Çin'e neden yaptırım, fiziki müdahale yapmıyor diyeceksiniz.Güçsüzken bunu yaparsan ters teper ve sonunda Çin'in kardeşlerimize baskı ve zulmü daha da artırmasına sebep oluruz.Hem de ileride atılabilecek diplomatik adımların da önü tamamem kapanır.

7) Yani durumu tam bilmeden isyan edenler ezbere konuşuyor. Türkiye Doğu Türkistan için diplomasiyi kullanıyor. Lakin ABD-Çin-Rusya arasındaki kavga sebebiyle diplomasi boşa çıkıyor. Zor dengeler. Ama biz Doğu Türkistan bilincini sürekli canlı tutacağız.

8) Türkiye, Doğu Türkistan için birşey yaptığı an Çin "Türkiye Kürtlere zulmediyor. Bağımsız Kürdistan kurmaya izin vermiyor!" diye çeşitli organlarla büyük algı başlatıyor. PKK'ya medya, finans, silah desteği sağlıyor. İşte bu kadar kirli dengeler. Bu, ABD'nin de işine geliyor.

9) Biden'in Türkiye'nin doğusunda "Batı Kürdistan Devleti" kurdurtmak istemesi Kürtlerin özgürlüğü için değil. Amacı: Bölgeyi ufalamak,Türk-Kürt düşmanlığı oluşturup kadim din kardeşi olan iki halkı düşman etmek. HDPKK hâkimiyeti ile İslamsız Kürt projesini gerçekleştirmek.

10) Biden'in Güneydoğu'da "Batı Kürdistan Devletini" kurması için güvenlikçi konsept olan Cumhur İttifakı'nın gidip HDP ve Demirtaş'ı özgür siyasete döndürecek hükümetin gelmesi gerekiyor. Bunun için Türkiye'de proje bir isim ayarlandı. Muhalefeti onun etrafında toplayacaklar.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...