Hernán Cortés

Hernán Cortés

11-01-2021

19:33

(Karasakal Bilgiselleri No 02) Katar ve Suudi Arabistan ilişkilerinin düzelmeye başladığı şu günlerde, Karasakal Hocamızın durumu S. Arabistan, Katar ve Türkiye üçgeninde değerlendirdiği bilgiselini sizinle paylaşmaktan onur duyarım.

“Suudi Arabistan'ın ülke olarak en büyük geliri hepimizin bildiği üzere petrol kaynaklarından. Çin ise Suudi Arabistan'ın en büyük müşterisi konumunda. Çin Suudi Arabistan'dan petrol almayı bırakırsa başka satıcılar bulabilir fakat Suudi Arabistan Çin kadar büyük müşteri bulamaz.

Çin'in Ortadoğu'ya yönelik üstü kapalı bir açılımı var. Bunu çok fazla medyatik olmayan yollardan yapmasının sebebi Amerika'nın dikkatini mümkün olduğunca az çekmek. Zira Çin nereye elini atsa orada Amerikan baskısıyla karşılaşıyor.

Biliyorsunuz, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki buzlar eriyor. Aslında bunun böyle olacağını Amerikan seçimlerinden aylar önce, Biden seçilirse böyle olabilir diyerek değerlendirmiştik.

Temel dayanağımız ise Biden ve nezdindeki demokratların MbS karşıtı tutumuydu.

Suudi Arabistan ve Katar arasındaki buzların erimesi, Katar'a yönelik bazı engellemelerin ve ambargoların kalkması; Katar artık Türkiye'ye daha az muhtaç, aradaki işbirliği hafifler gibi yorumlara da yol açabiliyor.

Fakat birkaç üstteki tweette bahsettiğim Biden ve S. Arabistan yorumunu yaparken eklediğimiz bir başka durum da S. Arabistan'ın bölgede yeni destek arayışlarına gireceği olmuştu. Trump döneminde BAE ve S. Arabistan arasında kusursuza yakın bir işbirliği oluşmuştu.

S. Arabistan'ın De Facto yöneticisi Muhammed bin Selman; Kaşıkçı cinayeti başta olmak üzere üst üste binen kahabatleri nedeniyle Demokratların kara listesinde yer alıyor. Fakat BAE için aynısını söylemek tam olarak mümkün değil. BAE hala iyi ilişkilere sahip. Kara listede değil.

Suudi Arabistan'ın Trump döneminde bölgede ortak iş tuttuğu BAE, Biden yönetiminde Suudi Arabistan'a karşı tavır alması istenirse ne yapacağı tahmin edilemez bir aktör. Dolayısıyla S. Arabistan ve BAE arasında gitgide artan bir güvensizlik oluşuyor.

Bu güvensizlik ortamının somut bir nedeni olarak Yemen'de yaşanan fikir ayrılığını göstermek mümkün. BAE, Yemen'de ABD'nin istediği gibi tavır aldı. Fakat Suudi Arabistan Yemen'e sınırı olduğu için ve açık hedef olduğu için ABD'ye biraz daha zıt bir tavır almıştı.

Varılan noktada Suudi Arabistan'ın Biden'a dönemi için bölgede BAE'den farklı ortaklar aradığı çıkarımını yapmak mümkün. Bu sebepten Katar ile buzlar eriyor.

Bunun Türkiye ile Katar'ın arasını açmaktan ziyade Türkiye ile S. Arabistan'ın arasını düzelteceğini söylemek bana göre daha doğru bir çıkarım olur.” Bilgisel sonlanmıştır. Okuduğunuz için teşekkürler.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...