Sephrenia

Sephrenia

09-12-2019

17:51

Ölüm, her zaman korku unsuru oldu. Tarih boyunca, bilinen son, her daim ürkütücü geldi. Öte yandan elbette ki bunun simsarları da oldu. Biraz bundan söz etmek istiyorum tarihe bakarak. Özellikle de, belki de daha önce hiç duymadığınız bir nesneden söz ederek...

Tarihe baktığımız zaman, ölüm üzerinden kazancın ne kadar normal sayıldığı ve buna dair ne kadar çok uygulamanın ya da nesnenin olduğunu görüyoruz. Özellikle 19. yüzyılda, makineleşmenin artması ve kazancın çoğalması, değişik şeylere yönlendirmiş insanları.

Mumyalama elbette ki bilinen uygulama ve tarihi oldukça eski. Öteki dünya inancına dayanan bu uygulama, tarihte yerini aldı zaten.

Bir de diğer uygulamalar var tabii ki. Ölüm sonrası fotoğrafçılığı gibi. Psikolojik olarak değerlendirme kısmına girmeden, bu uygulamanın ne derece sağlıklı bir şey olduğunu yorumlamak zor. Ama iyi bir kazanç yolu olduğu kesin.

Tabutlar da klasik olmaktan çıktı. Kıvrımlı formlar, cam pencereler ve döner kepçe kolları ve diğer çıkarılabilir paneller gibi dekoratif donanımları içeren çok daha karışık formlara büründüler.

Öyle ki, içeriden çıngıraklı tabutlar bile artık genel geçer bir hal aldı bu çılgınlıkta. Ağlama grubu kiralamalar, tabutta aşırı süslemeler bile göz doldurmuyordu artık. Daha farklı bir şey isteniyordu zengin ölü sahiplerince.

İşte o farklılık açlığına çözüm bulundu bir gün. Hüzün zamanı saati... Ölüm saatine göre ayarlanan bu saat, tabutun üzerine konulduktan sonra gömülme işlemi yapılırmış.

Akrep ve yelkovan durdurulduğu şekilde kalırsa sorunsuz bir gömü olurmuş. Ancak eğer saatte hareket başlarsa gömüden önce, ölen kişinin ruhunun hayatta kalanları rahatsız edeceğine inanılırmış. Ve beraberinde kötü şans tabii ki...

İşte olası risklerden dolayı, saat tekrar çalışsa bile mutlaka durdurulur ve gömülme işlemi de sonlanırmış... Umut ve ölüm... Simsarlarınca hiç ihmal edilmeyen, her daim kazanca dönüştürülen iki şey. Bu ikisine dair nesneler de asla sonlanmayacak bu gidişle...Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...