medya adamı

medya adamı

22-11-2019

20:33

Çekilmiş bir kredi,aylardır ödenmemiş borç,sonrasında borçu ödemek için çekilmek istenen 2. bir kredi var. Üniversite yönetimi mali bir konuyu siyasallaştırarak algıyı çok güzel yönetiyor. Normal bir insan çektiği krediyi 8-9 ay ödemeyince banka ne yapar?

Şehir Üni. Yönetimi hem velilerini hem öğrencilerini hem de kamoyunu yanlış bilgilendirerek işi siyasi bir hesaplaşmanın parçası yapıp kendi becerisizliklerini, mali disiplinsizliklerini, parayı yönetememelerini çok güzel örtüyor Olayın detayı şöyleydi:

Türkiye’de borcu ödememe vb. şeyler artık çok rahat paketleniyor. Kredi borcunu mu ödemedin? Hükümet siyasi rövanş alıyor de işi paketle. Çok ağır örnekler veririm ancak olay eğitim meselesi olduğu için burda duruyorum. Ancak bu tarz her yanlış fiili hatta suçu meşrulaştırır!

Ortada net şekilde yanlış bilgilendirme var. Halkbank’ın açıklamaları dikkate alınmayıp, muhalefet partisi temsilcisi gibi konuşan üni temsilcileri yada üni açıklamaları dikkate alınıyor. Ortada algı yönetimi ve manipüle edilmiş gerçekler ve bir de YALANLAR var.

Şehir Üni. olayı borç ödememe meselesiyken olayı siyasallaştıran sağa sola çamur atan, iş insanlarını suçlayan Şehir Üni.’dir. Şehir Üni., CHP’yi ve CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu da yanlarına almış ve tam olmuş. Duruşları olsaydı “siz gölge etmeyin yeter” derlerdi.

Şehir Üniversitesi ile alakalı olay ile alakalı birkaç şey daha söylemek lazım: Bankacılık teamülle değil yasalarla ve yönetmeliklerle yapılır. Mevcut mevzuata göre teminatı ortadan kalkan bir kredi için Halkbank yapmak zorunda olduğunu yapmaktadır.

Vakıf üniversiteleri tüzel kişiliklerdir. Bankalarla olan ilişkisi özel hukuk kapsamında değerlendirilir. Bu bakımdan tüzel kişiliğin krediye ilişkin koşulları sağlaması gerekir. Uluslararası saygınlık ise bankacılık açısından bir kriter değildir.

Devletin arazisini devletten usulsüz ve bedelsiz alıp, devlet bankasına teminat vererek devletin parasını alıp, iş borcu ödemeye gelince de devlet bunun görmezden gelsin demek nasıl bir aymazlıktır?

Futbol kulübü, inşaat şirketi veya vakıf üniversitelerinin kredi borçlarına ilişkin olarak teminatı ve cirosu uygun olmayan hiçbir kredi yapılandırılamaz. Gerekli teminatları gösterirse Şehir Üniversitesi’nin de borcu yapılandırılır.

Hiçbir banka batsın diye kredi vermez. Kredisini batırmak istemez. Ancak bu durumda mevzuat çerçevesinde banka eğer bu işlemleri yapmazsa hukuk dışı olur. Şehir Üniversitesi yönetimi hukuktan dem vurup hukuksuzluk yapılmasını istiyor.

Şehir Üniversitesi’nin yapması gereken üniversiteye CHP’li siyasetçileri değil finansçıları davet etmektir. Algı ve iftira için harcadıkları mesaiyi sponsor bulmada harcasalardı daha faydalı olabilirdi.

Üniversitenin eski bağışçısı Murat Ülker’in uyarıları ve ifadeleri ortada iken üniversite yönetimi dışından başka bir suçlu araması tek kelime ile insanların akılları ile dalga geçmektir.

Bahsedilen uluslararası saygınlık bu kadar önemseniyorsa neden üniversite saygınlığının kapı dışı kalan siyasetçilerin ve 28 Şubat’ta had bildirme hadsizliğine soyunan muhaliflerin şov malzemesi haline dönüştürülmesine izin verilmektedir?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Üniversite’ye yapılan tapu devrinin iptali Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından açılan dava sonucu yapılmıştır. Ama nedense davayı açana değil hükümete saldırılmaktadır.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...