Halit Mirahmetoglu

Halit Mirahmetoglu

14-04-2021

05:59

Van gölü fotoğrafı kazandı diye çok sevindik. Peki nedir bu fotoğrafın hikayesi? Kazandı da ne oldu? Buyrun bilgi seline:

Herşey @NASAEarth gözlemevi sitesinin her sene yaptığı bir yarışma ile başladı. Websitesi astronotlar tarafından çekilen fotoğrafları paylaşıyor. Şu an veri tabanında dünyanın her yanından 11,590 fotoğraf var. adresinden sizler de inceleyebilirsiniz.

Ülkemizden de farklı şehir ve doğal oluşumların görüntülerine rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ağrı dağı, Ankara, İzmir, Sel ve Orman yangınları gibi doğal afetlerden görüntüler de arşivlenmiş.

İşte Tournament Earth isimli yarışma ile bu fotoğraflar arasından en ilgi çekici olanı seçme üzerine bir halkla ilişkiler çalışmasının ürünü. Maksat insanların NASA'nın yaptığı uzaktan algılama çalışmaları hakkında bilgisinin olması.

32 fotoğraf listelenmiş ve halk oylamasına sunulmuştu. Astronot @Astro_Kate7 tarafından 12 Eylül 2016'da çekilmiş Van gölü fotoğrafı da bu fotoğraflardan biriydi. 5 aşamalı oylama sonucunda toplam 930Bin oy kullanıldı. Hatta bir ara yoğun ilgimize dayanamayan websitesi çöktü.

Vatan sevigimizi NASA'ya da böylece göstermiş olduk :) Ama bu fotoğrafı özel kılan ne var? ISS049-E-3464 numaralı fotoğraf Nikon D4 fotoğraf makinesi ve 290 mm objektif kullanılmış. Öyle çok yeni bir makine değil. Görüntü croplanmış ve lens etkilerinden arındırılmış.

Görüntüde Erciş görülüyor ve fotoğraf açıklamasında gölün 450 metre derinliğe ulaşabildiği ve 600bin yılda gölün seviyesinin iklim değişikliği, volkanik ve tektonik aktiviteler ile 100 küsür metre değiştiği anlatılıyor. 10 pH derecesi ile Alkali bir göl olduğunun altı çizilmiş.

"Açık ve koyu tonlu su girdapları şeklinde görünen bulanıklık bulutlar çoğunlukla kalsiyum karbonat, detritik malzemeler ve bazı organik maddelerden oluşur. Göl aynı zamanda bilinen en büyük modern mikrobiyalit yataklarına da ev sahipliği yapıyor." diye açıklıyorlar.

Van Gölü'nde, fitoplankton ve sucul bitkiler büyüyüp çok fazla organik karbon ürettiklerinde, ilkbahar ve sonbaharda yüksek partikül akıları meydana geldiğini anlatarak açıklamalarını sürdürüyorlar.

"Haticeye değil neticeye bakın, biz kazandık" diyip bitirebilirdim ama neylersiniz ki asıl kazandığımız zaman baktığımız görüntünün ne olduğunu anlayacak eğitimimiz olduğunda ya da o görüntüleri çekecek gökmenlerimiz yörüngede dolaştığında olacak. Kalın sağlıcakla. @guhemasFollow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...