Işıl Arıcan

Işıl Arıcan

14-07-2020

16:29

Popüler konu ve başlıkların sırf bu konuda birşeyler söyleyip takipçi artırmak isteyen kişilerce kullanıldığını unutmayın. Çılgın veya gerçek olamayacak kadar güzel ya da kanımızı donduracak kadar korkunç bir iddia gorunce biraz kalite kontrolu yapmakta fayda var. Nasıl mı? ⬇️⬇️

Bu kalite kontrolü 3 aşamadan oluşuyor: 1. Söylenen ne kadar makul? İddiayi destekleyen geçerli kanıt ve veriler var mi? Komplo teorilerinden COVID hk iddialara dek sık görüyoruz. Sadece fikirden oluşan bir iddianın test edilip onaylanmış gibi lanse edilmesi de buna örnek.

2. İddiayı ortaya atan kim? Konu hakkında bilgi veya birikim sahibi biri mi? İddia kendine aitse bu kişinin konunun uzmanı olması gerekli. Başka uzman kaynak veya kurumdan bilgi aktarmak da OK, ama o zaman en azından aktarılan iddianın kaynağında bu uzmanlığın olmasını bekleyin.

Kişinin profiline bakmak bu aşamada çok faydalı: - Profilinde herhangi bir uzmanlık listelenmiş mi? Listelendiyse doğru mu? Google bunun için var unutmayın. - Profildeki genel hissiyat nedir? Diğer paylaştığı konular kişinin kim olduğu ve motivasyonunu anlamak açısından önemli.

3. Ortaya sürülen iddia hk konu uzmanları ne diyor? Bilimsel bir iddia ise diğer bilim insanları bir yorum yapmış, bu iddiaya katılıp katılmadıklarını belirtmişler mi? Komplo teorisi tarzı paylaşımlara araştırmacı/doğrulatma siteleri ya da aklına güvendiğiniz kişiler ne diyor?

Bu 3. maddede özellikle muhabbetin kahve muhabbeti tadında olması şüphelenmek için iyi bir neden. İddialı bir bilimsel teori diye başlayıp zincir ilerledikçe ciddiyetini kaybediyorsa, ya da altında tek bir bilimsel tartışma dönmediyse bu da örümcek hislerinizi uyarmalı.

Son olarak şunu ekleyeyim. Çoğu zaman bu tip iddiaları çıkaranlar iki konudaki zayıflığımızdan yararlanıyor: - Öne sürülen iddianın doğruluğuna inanma isteğimiz: mucize kür, muhteşem Türk biliminsanı vs -İddiaya etik olarak taraf olma refleksimiz: muhtelif komplo teorileri

Bu nedenle o RT butonuna basmadan ve yedi düvelle gördüğümüz şeyi paylaşmadan önce bu kontrolleri yapmak çok önemli. Her birimiz üzerimize düşeni bu şekilde yaparak hak etmeyen hesaplara prim vermeyi ve lüzümsuz konuları popüler etmeyi bırakıp bilgi kirliliği ile savaşabiliriz.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...