Hernán Cortés

Hernán Cortés

10-01-2021

09:09

İlk olarak Karasakal Hocamın bizlere verdiği en güzel öğüt olan “kendimize yatırım” adlı fikirlerini paylaşmak istiyorum. Dikkat! Bu cümlelerin hayatınızı değiştirecek yan etkileri olabilir.

“Yapacağınız en güzel yatırım kendinize yatırımdır. Karşılığını alamıyor olabilirsiniz, kendime yatırım yapsam ne olacak, hiçbir işe yaramayacak diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat kendinize yatırım yapmak, oturup bir kurtarıcı beklemekten iyidir.

Eğer hepiniz kendinize yatırım yaparsanız, oturup bir kurtarıcı beklemek yerine elinizdeki tüm imkanlar dahilinde bir şeyler yapmaya çalışırsanız mutlaka içinizden en az bir kişi de hepiniz için kurtarıcı olabilecek kadar iyi yatırım yapacaktır.

Benim size katabileceğim sermaye piyasalarında yatırım stratejilerini öğretmek. Temel, teknik analiz öğretmek. Parayla yatırım yapmayı öğretmek. Bunları öğrenmek kendinize yatırım olur. Bir başkasından dil öğrenirsiniz, bir başkasından bir şiir öğrenirsiniz.

Bazen çok kısa bir şiir bile bir insanın ufkunu açmaya yeter. Birisinden bir ülkenin yapıtaşlarını öğrenirsiniz. Yarın uygun bir vakitte bir kredi çeker o ülkeye ihracatçı olursunuz. Hayat karşımıza ne çıkaracak bilemeyiz. Yakaladığımız fırsatlar bilgimiz kadar geniş ve çoktur.

Eğer kendimize yatırım yapmazsak, bilgimize bilgi katmazsak, ilgi alanlarımızı genişletmezsek. Kendimize okul dışı da olsa uzmanlaşabileceğimiz alanlar bulmazsak bir fırsat yakaladığımızda bunun bir fırsat olduğunu bile anlayamayız.

İşte o yüzden, hayatta elde edeceğimiz fırsatlar, çıkış noktaları bilgimizin genişliği ve çokluğuyla doğru orantılı şekilde artar/azalır. Çok araştıran çok okuyanın hayatta bir kere yakalayıp değerlendireceği fırsat, hiç okumayana 50 kere de gelse o fırsatın farkında bile olmaz.

Çok okuyup araştırana babadan bir ev kalır. Kardeşler bölüşünce de o kişiye 100bin lira kalır. O güne kadar böyle bir fırsat bekliyordur. Bu parayla doğru yatırımlar yapar 5 yıl sonra 2 milyon lirası olur. Okumayana da babadan 400bin kalır. Araba alır çarpar. Hayat böyledir.

Mümkünse fırsatlar için almanız gereken riskleri de gençken alın. İnsan yaşlanınca gençlikteki kadar risk alamıyor. Çocuk oluyor, ev oluyor, aile oluyor. Sorumluluk arttıkça riske olan ihtiyat da artıyor. O yüzden yakaladığınız fırsatlarda riskin büyüğünü henüz gençken alın.

Gençken bir gemi alabilirdim. Kredi için gereken %15 nakit sermaye şartına sahiptim. Kredi oranı da uygundu. Cesaret edip kredi çekemedim. Navlunların yükseleceğinden de, geminin o an ucuz olduğundan da emindim. Yine de cesaret edemedim. Büyük fırsatım buydu.

Flood sonlanmıştır arkadaşlar, okuyanlara teşekkür ederim. Karasakal Hocama da bu güne kadar bize kattıkları için sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Hakkın ödenmez hocam.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...