Bilgem Cakir

Bilgem Cakir

06-01-2022

19:30

Soruya pek çok, güzel düşünülmüş cevap gelmiş. Şimdi ben ‘doğru cevabı’ ve arkasındaki mantığı paylaşayım 😊

Öncelikle tweete sığsın diye kısalttığım birkaç noktayı izninizle netleştireyim. Burada her üç senaryoda, öne çıkan unsurun dışındaki unsurların da iyi olduğunu ama en iyi olmadığını varsayalım.

Yani, diyelim ki her unsura 1 ile 10 arası not veriyoruz. A, B, ve C senaryolarının her birinde, (P)roje, (Ş)irket ve (Y)önetici için üç not veriyoruz.

Bu örnekte A(P: 9, Ş: 10, Y: 9), B(P: 9, Ş: 9, Y: 10), ve C(P: 10, Ş: 9, Y: 9) olsun. Yani max olmayan değerler ile max değerler arasındaki delta da hep aynı ve küçük. Aldığımız ücretin de her üç durumda aynı ve bizi mutlu edecek kadar yüksek olduğunu varsayalım.

Önceden cevaplarken böyle değerlendirmediyseniz bir de böyle düşünebilirsiniz.

Diğer bir nokta elbette bu gerçekçi bir senaryo değil, bir düşünce deneyi. Kendimizi tanımamız ve karar mekanizmalarımızı daha iyi anlamamız ve belki netleştirmemiz için bir araç sadece.

Ayrıca bunu kendimiz için cevapladıktan sonra seçmediğimiz diğer iki seçeneği birisi neden seçerdi diye düşünmek de güzel bir empati egzersizi diye düşünüyorum.

Ayrıca bu unsurlara not verirken, önceden kullandığım ‘sevmek’ kelimesi ile duygusal bir değerlendirmeyi kastetmediğimi çoğunluk tahmin etmişse de netleştireyim.

Bu notları verirken bizim türlü sebeplerle ‘değer verdiğimiz’ unsura yüksek not verdiğimiz varsayılıyor. Bu değer vermenin ne kadarının rasyonel ve pragmatik olduğu size kalmış.

Son olarak da ‘doğru cevap’ konusunu netleştireyim. Bu olayı ben 20 yıl önce yaşadığımda, deneyi bana sunan iki saygı duyduğum mentorum bir doğru cevap olduğunu söylemişti. Bunun benim için bir ağırlığı olduğunu inkar edemem.

Ancak bu soruya doğru cevap verenler ve yanlış cevap verenler arasında herhangi bir değer farkı olduğu kesinlikle düşünülemez. Kariyerin değişik noktalarında benim mentorlarıma göre ‘doğru olmayan’ cevapların da doğrulaşabildiği senaryoları rahatlıkla görebiliyorum.

İşte bu yüzden bütün konuyu, gerilmeden ve bol bol empati kullanarak rasyonel bir yapıda düşünce egzersizi olarak görmenin önemini hatırlatayım.

Burada ‘doğru’ yani ‘bize en çok fayda sağlayacak’ cevap mentorlarıma ve bana göre C. Bunun sebebi bizlerin mühendisler olarak gelişimimizi en çok etkileyen şeyin birebir yaptığımız iş, çözdüğümüz problem, ve ‘ship’ ettiğimiz ürün olması.

Bitirilen her proje = achievement unlocked 😊

Şirketler gelip geçebilir, kalıcı şirketlerin bile özellikleri ve karakterleri zaman içinde tanınmaz halde değişebilir. Yani evet şirket elbette çok önemlidir ama bir projenin üzerimizdeki izi daha büyüktür.

Yöneticiler de hayatımızda çok önemli rol oynarlar. Önümüzü açarlar, yön verirler, bazen bir şeyler öğretirler ancak kişinin teknik yetilerinin gelişimi bakımından onların da bizde bıraktığı iz, projelerin bıraktığından azdır.

Yalnız bu ‘proje öncelikli’ bakış açısını temel seçim mekanizması olarak benimseyenlerimizin çok dikkat etmesi gereken bir konu var. O da iş değişikliklerini projelerimizin ship tarihlerine senkronlamak. Yani yer aldığımız projelerden, mümkün olduğunca, ship etmeden ayrılmamak.

Son olarak yine bir empati egzersizi olarak iki ‘yanlış’ cevabın doğrulaşacağı durumlara birer örnek düşünelim.

Bazı çok ünlü şirketlerde yer almak, özgeçmişte bir onay damgası gibi rol oynayabiliyor. Ben şahsen bunu önemli gören birisi değilim çünkü böyle şirketlere girip çok da önemli işler yapmadan takılan çok insan olabiliyor.

Ama buna önem veren insanlara işimiz düşebiliyor ve kariyerimizde bu checkbox’ı da işaretlemek doğru olabilir.

Aynı şekilde bazı çok değer verdiğimiz, birlikte çalışsak çok şeyler öğreneceğimiz yöneticiler olabilir. Bana bir kere Michael Abrash’in Occulus’taki arge takımından davet gelmişti ve reddettim ama bir paralel evrende ihtimalen kabul etmişimdir :)

Ayrıca kariyerinde yöneticilik üzerine odaklanmak isteyen bir mühendis için bu şekilde ‘yönetici öncelikli’ olmak mantıklı ve o rol model yöneticiyi iş başında görme imkanı çok değerli olabilir.

An itibariyle bütün bunları bir tweet flood olarak yazdığım için pişmanım. Oturup blog postu yazsaymışım keşke. Bugünlük kafanızı bu kadar ütülediğim yeter :) Sevgiler, esenlikler…


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...