nightkingoğulları

nightkingoğulları

16-06-2020

10:22

size hükümetin yeni "kıdem tazminatı" sistemini anlatayım biraz canınız sıkılsın. ama önce eski sistemi anlatayim. eski sisteme göre eğer 1 yıl ve üzeri çalıştıysanız, işveren her ay için maaşınızın %8,3'ü kadarını size kıdem tazminatı olarak vermek zorunda.

örneğin bu sisteme göre bir işyerinde 1 yıl asgari ücretle çalışırsanız ve haksız gerekçeyle işten çıkartılırsanız 2943 lira kıdem tazminatına hak kazanırsınız ve bu tutarı da HEMEN alırsınız.

gelelim yeni gelen sisteme. yeni sistemin adı tamamlayıcı emeklilik sistemi. kısaca TES. TES'e göre sistem şu şekilde. maaşınızdan sisteme ödenecek %8,3'lük tutarın %5,3'ünü işveren, %3'ünü siz ödeyeceksiniz.

yani işveren fona sizin adınıza 2943 lira değil; bu tutarın %63,6'sını ödeyecek. yani 1874,74 lira. peki bu tutarı 1 yılınız dolduysa ve haksız gerekçe ile işten çıkartılırsanız alabilecek misiniz? HAYIR.

sistem diyor ki; ben bu parayı senin adına biriktireceğim. ne zamana kadar 60 yaşına kadar. 60'dan sonra da bu tutarı sana 15 yıl boyunca eşit paylarda ödeyeceğim.

25 sene çalıştığınızı düşünelim. sistemde 46793 liranız birikecek. bunu da size 15 yıl boyunca her ay 259,96 lira olacak şekilde maaşınıza ek olarak ödeyecek.

peki 60'da emekli oldunuz ancak 65'te öldünüz diyelim. ne olacak? 10 yıl boyunca size ödenecek olan tutar devlete kalacak :) eğer maaşınız bir yakınınıza kalmışsa da %25 kesecek.

60 yaşına geldiğinizde dediniz ki ben paramı ay ay değil tek seferde almak istiyorum. devlet size diyor ki ALAMAZSIN. sadece %10'unu ödüyor. yani 4679 lirasını. kalanı yine 15 yılda taksitle.

özetle 25 sene çalışıp sistemde biriktirdiğiniz kıdem tazminatınızın tamamını eksiksiz olarak almak istiyorsanız 75 yaşınızı doldurana kadar ölmemeniz gerekiyor. türkiye'de bugün ortalama yaşam süresi 72 sene. yani hepimiz öleceğiz ve paralarımız devlete kalacak :)

"hakkınız devlet güvencesine giriyor" söylemlerine kanmayın. yeni sistem dolaylı yoldan paranızı yıllarca işletip sizin paranızı yaşlandığınızda size taksit taksit ödeyecek bir sistem. 75'ten önce ölürseniz da sizin para yanıyor.

şimdi bu dediklerime gelen itirazlar var. birincisi; sistem 2 türlü olacak. 1- zorunlu 2- isteğe bağlı itiraz edenler bu iki sistemi de "önceden sadece 3-5 kişi tazminatını alabiliyordu, şimdi istifa eden bile alabilecek" diye savunuyor.

öncelikle o 3-5 kişi alabiliyordu kısmı yanlış. bizim iş kanunumuz işçiyi koruyan bir kanun. işveren haksız bir gerekçe ile kağıt üzerinde haklı gibi gösterip sizi işten çıkartsa bile paranızı ÇATIR ÇATIR alırsınız. yani mahkeme yoluyla parasını alamayan tr'de yok

iki sistemi de bir örnekle açayım. diyelim ki bir iş yerinde 5 yıldır aylık 3bin lira brüt ile çalışıyorsunuz. 5 yılın sonunda dediniz ki evleneceğim(kadınsanız;)/askere gideceğim(erkekseniz). bu durumda cebinize o gün 15bin lira girer.

ilk sisteme göre bu 15bin liranızdan; 1- evleneceğim diyerek, 2- ev alacağım diyerek MAKSİMUM %20 alabilirsiniz. yani 3bin lira. kalan 13bin liranızdan ise 60 yaşından sonra %25'ini(3250 lira) kalanı da 15 yıl taksitle(54,16 lira) alacaksınız.

ikinci sisteme göre bu 15bin liranızın %64'ünü alabilirsiniz. yani ortalam 10bin lira gibi bir tutarını. kalan 5bin liranızı da ancak 60 yaşından sonra %25'ini, diğer kalanı da 15 yıl taksitle.

ben diyorum ki "kardeşim ben 5 yıl çalıştım ve 15bin liramı şimdi istiyorum" yeni sistem "hayır alamazsın" diyor. almak istiyorsan da bana GEÇERLİ bir mazeret sunman gerek diyor. tamamen canım istedi ve paramı ver diyemiyorsun yani.

mesela 5 yıl çalışıp 6 ay askere gittiniz. dediniz ki bu askerde her ay bin lira harcasam kalan 9bin lira da bana 3 ay yetse askerden döndükten 4 ay sonra işe girerim. yeni sistemde maksimum 10bin lira alacağınız için askerden döndükten 1,5 ay sonra iş bulmanız şart.

bu sistemin TEK iyi özelliği 5 yıl sonunda haklı bir gerekçe göstermeden işten çıkabilme lüksü veriyor. onda da 15bin lira değil; 5bin lira alacaksınız.

yani kafanız atarsa tazminatınızın 2/3'ünü yakarak işi gücü bırakabileceksiniz. he sanmayın ki bu 5bin lira da hemen hesaba yatacak. hemen ve geçerli bahane varsa maksimum bin lirasını, yoksa 60'tan sonra 25'ini ve 15 yıl taksitle alacaksınız.

yani 5 yıl sonunda kafam attı istifa ettim demeniz bugün cebinize SIFIR lira koyuyorken; yeni sistemde yine sıfır lira koyacak. sizin açınızdan değişen tek şey bu tutarınız 60'a geldiğinizde 1500 lira alabilmek.

bu konuda bu kadar çok mesaj alacağımı, bu kadar çok soru geleceğini tahmin etmemiştim açıkçası. en çok sorulan da x yıldır çalışıyorum kıdemim ne olacak. bu kişiler kıdemlerini hemen alabilecek. ancak 1 ocak 2022'den sonra yeni bir işe giren herkes yeni sisteme tabi olacak

ÖRNEĞİN, 1 haziran 2020'de işe başladınız, 20 ocak 2022'de de haklı gerekçe ile çıktınız. bu süreye ait kıdeminizi ayrıldığınızda alırsınız. ancak 21 ocak 2022'de işe başladığınızda bu yeni işinize ait kıdeminiz yeni sisteme dahil olacak.

son olarak da sistem habertürk'te anlatılmış. yazarak karmaşık diyenler izleyip daha rahat anlayabilir.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...