İbrahim Ethem Afacan

İbrahim Ethem Afacan

01-01-2021

17:01

Spotify’ı daha etkin kullanabilmeniz adına bildiğim birkaç özelliği paylaşmak istiyorum. (Bir kısmı sizlerce de bilinen özellikler ancak yine de bilmeyen olabilir diye paylaşıyorum.)

1- Arama kısmına yalnızca şarkı sözünü yazsak bile şarkı sözü eşleşen sonuçları spotify önümüze getiriyor.

2- Bilgisayarda çalma listenize benzeyen ama farklı şarkılardan oluşan bir çalma listesi oluşturabiliyorsunuz. Bu algoritma gerçekten çok başarılı çalışıyor sevebileceğiniz birçok yeni parça bulunuyor listede.

Bunu ayrı bir madde olarak almayacağım çünkü yukarıdaki özelliğin daha basit hali. Şayet incelemediyseniz dinlediğiniz listenin en aşağısına indiğinizde gösterilen, önerilen müzikleri de inceleyebilirsiniz. Dinlediğiniz parçalara benzer tarzda parçalar sunuyor.

3- Spotify’da olmayan şarkıyı ekleme: Bilgisayardan giriş yapıp tercihlere tıklıyoruz. Yerel dosyaları göster seçeneğini açıp “kaynak ekle” ye tıklayarak eklemek istediğimiz müziklerden oluşan dosyayı ekliyoruz. Bu klasördeki tüm parçalar sizin tarafınızdan erişilebilir oluyor.

4- Silinen çalma listesini geri getirme: Bazen anlık olarak kullanmadığımızı düşünüp listeyi sileriz ancak sonrasında o listeye ihtiyaç duyabiliriz. Spotify web sitesinden silinen listeyi geri getirmek mümkün. Hesap ayarları kısmından silinen listeyi geri getirebilirsiniz.

5- Bu, çoğunluğun bildiği bir özellik ama yine de bilmeyenler varsa diye paylaşacağım. Ayarlarda çalma kısmından ekolayzer sekmesine girerek dinlediğiniz müziğin frekansını ve basslarını istediğiniz tarzda ayarlayabilirsiniz.

6- Eğer spotify otomatik ödemede değilse ödeme çekilemediği zaman sizi standart sürüme düşürüyor ve indirdiğiniz listeler siliniyor. Bunu yaşamamak için ayarlarda çalma kısmında, spotify’ı çevrimdışına alarak, ödeme yapmasanız bile 30 gün daha indirdiğiniz parçaları dinliyorsunuz

7- Çalma listesi klasörü oluşturma: Dosya kısmından yeni çalma listesi klasörü oluşturabiliyorsunuz. Bu özellik, listelerinizi istediğiniz çeşitte düzenlemenize ve listelerinizin kalabalık oluşturmasını engellemenize yardımcı oluyor.

8- Ortak çalma listesi: Bu seçenek bir liste üzerinde arkadaşlarınızla birlikte şarkı ekleyip silebilmenize ve ortak bir liste oluşturmanıza yardımcı oluyor. Listeyi ortak çalma listesi yapıp arkadaşınızla linkini paylaşırsanız arkadaşınız da listede düzenleme yapabilir.

9- Yıllara göre arama: Sevdiğiniz grup/şarkıcı yalnız belli yıllarda güzel şarkılar çıkarmışsa bu yıl aralığındaki parçaları bulabiliyorsunuz. Örnek; Arctic Monkeys year: 2006-2013

10- Çapraz geçiş: Bu özellik şarkıların bitişindeki sessiz geçen birkaç saniyeyi beklemek istemeyenler için. 0-12 sn arasında ayarlanabilen bu geçişte şarkının son kaç saniyesini beklemeden geçiş yapmak istiyorsanız o kadar ayarlıyorsunuz.

11- Bu özellik yalnız android kullanıcıları için. Spotify’ı, “Google Saat”e bağlayarak alarm sesinizi Spotify’dan seçebiliyorsunuz.

12- Grup oturumu: Dinlediğiniz cihaz kısmına tıklayarak grup oturumu başlatıp 5 kişiye kadar eşzamanlı olarak müzik dinleyebiliyorsunuz. Ben genellikle yanlız dinlediğim için bu özelliğe çok bakmamıştım. Ancak arkadaşlarınızla beraber dinlemek için çok ideal.

13- Bu özellik herkesçe biliniyor sanarak eklememiştim ama bu da sorulmuş. Spotify’a bilgisayardan girerek çalma listenizin fotoğrafını ve açıklamasını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

14- Görünen kullanıcı adını değiştirme: Ayarlarda ekte belirttiğim şekilde girerek görünen kullanıcı adınızı değiştirebiliyorsunuz. Ancak bu hesaba giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adını etkilemiyor yalnızca insanların sizi nasıl gördüğünü ve arayacağını etkiliyor.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...