Aydın Ulu

Aydın Ulu

21-07-2022

11:15

Bu ülkede 5 yıllık üniversite hayatımda öğrendiğim en önemli şey hangi bölüme hangi üniversiteye giderseniz gidin sizi job market'te asıl değerli kılan şey ders dışında yaptığınız aktiviteler, gönüllülükler, stajlar vs. GSÜ Hukuk'tan 3.12 ortalama ile mezun oldum, ancak +

ders dışı yaptıklarım (gönüllü projeler, uluslararası programlar vs.) sayesinde yurtdışında hiçbir para ödemeden yüksek lisans yapma imkanı elde ettim."GPA 3.12 hala iyi" falan demeyin sınıf ortalamasının bayağı aşağısında kalmıştım:)

Bir de bu ders dışı aktiviteler sayesinde farklı alanları tanıma fırsatı buluyorsunuz. Çünkü bir bölümü hevesle seçseniz bile o bölümü tanımanız vakit alıyor. Ben hukuk seçerken hukuku çok seveceğimi düşünmüştüm. Okudukça başka alanlara daha yatkın olduğumu fark ettim.

Bu tarz ders dışı aktiviteleri, ilgi alanınıza giren stajları, fully-funded uluslararası programları takip etmek için birçok website var. Buraya bildiklerimi yazayım:

İlki Türkiye'deki farklı sivil-toplum kuruluşlarının faaliyetlerini, staj alımlarını ya da gönüllü ilanlarını duyuran @ab_ilan. Undergrad yıllarımda buradaki ilanları sürekli takip ederdim. Özellikle sosyal bilimler okuyanlar için harika bir site:

Üniversite döneminde yaklaşık 6-7 farklı fully-funded uluslararası programa katıldım (uçak biletleri ve kalacak yer dahil her şey karşılanmak üzere :)) Bu programların çoğunu @OpportunityDesk üzerinden takip ediyordum. Sadece sosyal bilimler değil, matematik, fizik, +

tıp alanları da dahil olmak üzere birçok konu ve başlıkta konferanslar, stajlar, yaz okulları, makale yarışmaları, gönüllü projelerini duyuran bu site benim hayatımı kurtardı diyebilirim. Hala ilanları takip ediyorum bu arada :)

Bu tür uluslararası programları duyuran bir sürü site var bu arada. @YOpportunities de onlardan birisi, size tavsiyem bu gibi fırsatları duyuran sitelerin sosyal medya hesaplarını sürekli takip etmeniz. Çünkü her bir programın başvuru deadline'ları var, kaçırmak istemezsiniz.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...