Hernán Cortés

Hernán Cortés

19-01-2021

15:46

Karasakal’dan Hatıralar Sayı 06 “Nesnelerin İnterneti” Herkes hazırsa başlayalım. :)

"Nesnelerin interneti" teknolojisi beni çok endişelendiriyor.

Uzman değilim fakat anladığım kadarıyla yapay zekanın sosyal hayata direkt bir etkisi yok. Daha çok istihbarat toplama, veri toplama, yapay zekaya öğrenme yetisi kazandırma gibi işler var. Buna karşı bir teknoloji de mutlaka ortaya çıkar.

Nadir toprak elementleri için de kavgalar görebiliriz, lityum için de. Belki de hiç tahmin edemeyeceğimiz şeyler için. Biri çıkıp 50 yıl sonra uzay madenciliğinden pay kapabilmek için dünyada savaş olacak dese kimse buna kesinlikle böyle bir şey olmaz diyemez.

Sanayi devrimi insanoğlunun beşeri gelişimi için çok iyiydi. Fakat o dönem yaşayan insanlar bunun bedelini ödediler. Toplumlar cadı kazanı gibi kaynadı. Huzursuzluklar arttı. Çatışmalar doğdu. Suların bulanmadan durulduğu görülmemiştir.

Bir de şu var ki, bu teknolojiler maliyetleri çok düşürecek. Verimi ultra yükseltecek. Elinizde yeteri kadar hammadde olduğu sürece sizi sınırsız üretim yapabileceğiniz bir konuma getirecek. Bu da demek oluyor ki tekelleşme çok artacak. Devlet bazında da şirket bazında da.

Hangi kanunlarla tekelleşmeyi engelleyeceksiniz? Hangi kanunlar ve düzenlemelerle sınırsız üretimi ve kaynak kullanımını denetleyeceksiniz? Bu kanunları hangi otoriteler uygulayacak? Bu teknolojiyi tam anlamıyla elde eden ilk ülke tüm dünyayı domine etmek isterse ne olacak?

O zaman bu ilk ülkeye karşı diğer ülkeler tarafından hammaddeye erişime yönelik bir kısıtlama çabasına girilecek. Zira o saatten sonra üretimi engellemenin tek yolu hammadde olmaması. Bu da dünyayı nereye götürecek? Vestfalya düzenine mi?

İki üç ülke yakın tarihlerde bu kapasiteye ulaşırlarsa o zaman da bu ülkeler arasında bir hammadde yarışı başlayacak. Sol ideolojilerin çok yükseleceğine hiç şüphe yok zaten. Bu devrimin insan sosyal hayatına ve devletler arası ihtiraslara ne boyutta etkiler yapacağı mühim.

Ben bunları sanayi devrimi sürecinden esinlenerek anlatıyorum. İmgeler çağa göre uyarlandı sadece, sebep sonuç aynı hep. Fakat "nesnelerin interneti" teknolojisiyle gelecek olan ticari ve iktisadi devrimin sonuçları insan psikolojisini, insan psikolojisi de sonuçları etkileyecek.

Mutlaka bu devrimde de geçiş süreci olacak. Yani devrimsel araç gereçlerle yapılan üretimle daha konvansiyonel üretimin eşit seviyelerde olduğu zamanlar ve aradaki makasın önce kapandığı sonra açıldığı zamanlar olacak. Bu zamanlar toplumda bazı etkiler bırakacak.

Yani bu devrim tam anlamıyla tamamlanmamışken oluşan sonuçlar. Devrimin ilk zamanlarındaki amatörlük, yönetimsel eksiklik, oluşacak istihdam problemleri, çalışan nüfusun devrimin gereksinimlerine uygunluğu gibi pek çok sorun olabilir. Bu sorunlar toplumları kızdıracak mı?

Eğer toplumlar bu sorunlara kızarlarsa, devrimin gerçekleşme sürecinde bu sorunları çözüm bulunamazsa toplumlar radikalleşirler. Hem sol hem de milliyetçi olurlar. Nasyonel sosyalist olurlar yani. Hem kendi ülkeleri için isterler hem de halkta eşit dağılım isterler.

O zaman radikal kararlar peşisıra gelebilir. Bunları ben göremem herhalde fakat siz görürsünüz. Siyasilere o günlere hazırlık yapmaları için baskı yapmanız lazım. Hem bu teknoloji devrimi için, hem de toplumda yönetimsel eksiklik oluşmaması için çok önceden çalışmak lazım.

Çünkü çok kümülatif bir olay zinciri bu. Sürekli üst üste gelecek. Denklemdeki bir değişken bile beklenenin tersi olursa bütün sonuç değişecek. Pek çok senaryoya karşı hazır olunmalı. Teknolojiye yönelik çalışmalar hızlanmalı. Altyapılar kurulmalı.

İnsan psikolojisinin bu devrimle beraber oluşacak sonuçlarda başrol alacağı unutulmamalı. İnsan psikolojisi nereye evrilirse ülkelerin ihtirasları da oraya evrilecek. O yüzden gerçekten çok yönlü bir çalışma ister. Tarih ister, sosyoloji ister, psikoloji ister, ekonometri ister.

Sanayi devriminden sonraki diğer devrimlerde ilk devrim kadar büyük bir sonuç oluşmadı, Evet. Fakat o devrimler bir şeyi yıkıp yerine başka bir şey koymadılar. Var olanı geliştirdiler. Bu ise tamamen yıkacak ve yerine başka şey koyacak.

Tıpkı ilk sanayii devriminin yaptığı gibi. İlk sanayii devrimi de var olanı tamamen yıktı ve yerine başka bir şey koydu. Onu takip edenler, koyduğunun üstüne kattı. Sıradaki ise ilki gibi var olanı yıkacak ve yerine çok daha farklı bir sistem koyacak. O yüzden sonuçları olacak.

Bence insanların korona dönemindeki davranışları, nesnelerin interneti teknolojisi ile gelen devrimin oluşum aşamasında oluşacak davranışlarıyla çok benzer olacak. O yüzden bu dönemdeki davranış değişikliklerinin gelecek için çok önemli bir simülasyon olduğunu düşünüyorum.

Bu dönemde oluşan toplumsal bunalım, devrimin gerçekleşme aşamasında yarı devrimsel yarı konvansiyonel üretim zamanlarında oluşacak bunalımla aynı olabilir. Yüksek işsizlik, tekelleşme, otoriterleşme ve gelir eşitsizliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Tıpkı covid vakti gibi.”

Sayın %1, bilgiselimiz sona ermiştir. Değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...