Cenk YALTIRAK

Cenk YALTIRAK

21-04-2020

10:26

1929 ekonomik krizi dünyayı vurduğunda Cumhuriyet yepyeni ekonomik çözüm olarak bir fransız iktisatçının krizi aşmak için önerdiği Güdümlü Ekonomi modelini aldı. Bu model ile yapılanlar ile 1938 e kadar Cumhuriyet katbe kat büyüdü. Yıllardır karma ekonomi masalı dinlersiniz.

Güdümlü ekonomiyi Türkiye dışında hiç bir ülke tamamen uygulamadı. Sadece işlerine geleni aldılar. Biz ise 1932 den başlayarak her alanda uyguladık. Toplantılar düzenledik, eğitimden tarıma sanayiye her alana taşıdık.

Üstelik Atatürk 1935 te meclisi açarken anlattı. Sonra unuturuldu, Kemalizmin bir iktisadi modeli yok teraneleri beyinlere kazıldı. Üstelik Atatürk diye diye yapıldı. Kimse yazmadı, araştırmadı ve anlatmadı.

Şöyle düşünün, şu andaki krize bir iktisat bilimci bir çözüm önerecek, siz onu alacaksınız dünya klişelerle boğuşurken ülkenizi yokluktan varlığa taşıyacaksınız. İşte devrimcilik budur.

İktisadi olarak güdümlü ekonomi liberal ve sosyalist sisteme benzemez, Ne Hayek, ne Keynes, ne Marks'ın şablonlarına uymaz. Bunların sorunlarını çözen öteki bir yoldur. Bunun evrakını derleyip toplamak, yazmak bize kısmet olmuştu. Bir kitap bölümü olarak okuyabilirsiniz.

makalenin tamamını okumak isteyenler linkteki sayfadan isteyebilir.

Şimdi bunu niye yazdım diye merak eden olursa 1997-2004 arası Aydınlanma1923 isimli bir dergi çıkartıyorduk, kıt kaynakların ve dünyanın yeni bir ekonomiye, sayısal güdümlü bir ekonomik sisteme ihtiyacı olduğunu yazmıştık. Şimdi zamanı, İklim krizi, deprem ve sonuçta virüs şoku.

Artık yepyeni bir yol arama zamanı. Teknolojiyi ve bilgiyi tekellerin sömürücülerin değil doğanın ve insanlığın ortak refahına adama zamanı. Liberalizmin barbar arenasına, sosyalizmin cenderesine, sosyal demokrasinin sahte refahlı uyuşturucu tüketim toplumuna mahkum değiliz.

Esaretlerin en kötüsü düşünsel esarettir. sağın solun itiş kakışında kendi yolumuzu tayin etmemize tahammül edemeyen körlüktür. Bu hatta Atatürk'ün kurduğu partiyi takip edenlerde dahi vardır. Yarın bu yolu aramak zorunda kalacağımız an için yazdık.

Not: "Tarihi yazan yapana sadık kalmaz ise gerçekler bambaşka bir hal alır. " Kemalist bir partiyi siyasetinden, ideolojisinden, ekonomik modelinden koparanlar 1953 ten beri ülkeyi siyasi kamplarla yönlendirmektedir.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...