Finans Gazetesi

Finans Gazetesi

13-08-2020

15:24

Altın Hakkında Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler 1. Altın tüm Dünya’da işlem gören finansal bir varlıktır. Türkiye piyasası kapandığında Londra devam eder, Londra piyasası kapandığında Amerika veya Uzakdoğu piyasaları devam etmektedir.

2. Tüm dünyada altın fiyatlarının artmasının sebebi; Koronovirüs’den dolayı FED matbaası sürekli işler hale gelmesidir. 3. Altının fiyatını diğer madenlerden farklı olarak talep tarafı değil, arz tarafı belirler. 4. Altın 8,9,10,14,18,19,21,22 veya 24 ayar olabilir. .+

..Ayar numarasının yükselmesi altının saflığa yakınlaşması demektir. 5. 24 ayar altın, içinde karışık başka bir metal olmayan yüzde yüz saf altındır. Tamamen saf altın çok yumuşak olduğundan genellikle bakır veya gümüş ile karıştırılır. 24 ayar saf altın 1063°C derecede erir.

6. 22 ayar Doğu ve G. Doğuda sık kullanılır,21 ayar çoğunluğu arapların kullandığı altın (Türkiye'de Reşat altını bu kategoriye girer.) 18, 14 ve 8 ayarlar daha çok diğer bölgelerde kullanılır.Dikkat edilirse 8 ayar tek taş yüzük reklamlarında iç kısımda sonsuzluk işareti vardır.

Bu işaretin yatay bir şekilde yazılması ve sonsuzluk işaretine döndürülmesi kadınları etkilemek için kullanılan bir yöntemdir. 7. Altına başlıca dört renk vermek mümkündür. Beyaz, sarı, yeşil, kırmızı (pembe) altın.

8. Şimdiye kadar bulunmuş olan en büyük külçe 270 kg. ağırlığındaki Holtermanny külçesidir. Bu külçe 1872’de Avustralya’nın New South Wales bölgesinde çıkarılmıştır. 9. Dünya üzerindeki bütün kıtalarda altın rezervine rastlanmıştır.

10. Çok ince yaprak levhalar halinde hazırlanmış özel üretim altınlar veya altın tozları besinlerde kullanıldığından dolayı yenilebilir bir metaldir. 11. Çoğu kanımızda olmakla birlikte vücudumuz yaklaşık 0.2 miligram altın barındırır. 12. Güneş'in 10 milyarda 6'sı altındır.

13. Evlilik yüzükleriniz çıkarıp takma işleminden dolayı her yıl 6 miligramdan fazla altın kaybetmektedir. 14. Şu an kullanımda olan altının neredeyse yarısı Güney Afrika'da bulunan Gauteng eyaletinin Witwatersrand bölgesinden çıkarılmıştır. Dünyanın en derin madeni yine bu..+

..eyalette bulunan Büyük Aslan anlamına gelen TAuTona Madeni’dir. Derinliği 3,9 kilometredir. Yerin aşağına doğru gitmeye başladığınızda ortalama olarak her 33 m. de bir 1°C sıcaklık yükseldiğinden madenin çalışma ortam sıcaklığını 40-45 °C’ye düşürebilmek için bu bölgedeki..+

..madenlerde günde yaklaşık 20 bin ton buz bacalardan aşağı dökülmektedir. 15. Güney Afrika’daki madenlerde 1 ONS’un çıkarma maliyeti; 500-600 dolar iken Türkiye’deki madenlerin sığ olmasından dolayı 170-220 dolar arasındadır.

16. Dünya üzerindeki altının çoğu, çekirdek oluşumundan 200 milyon yıl sonrasında yağan meteorlardan geldi. 17. Okaliptüs ağacının yaprakları eser miktarda altın içerir. 18. Olimpiyatlarda verilen altın madalyalar 412 gram ağırlığında olup, bunun 6 gramı altındır.

19. 1 ton bilgisayardan kurtarılabilecek altın miktarı, 17 tonluk bir altın rezervinden kurtarılabilecek altın miktarından fazladır. 20. Altın talep sektörü; kuyumculuk talebi (altın takıları toplam talebin yaklaşık % 50'sini oluşturmaktadır),..+

..yatırım talebi, merkez bankası talebi (2010-2016 yılları arasında 3.297 ton alınmış), teknoloji (nano teknolojinin ortaya çıkışı ile tıp, mühendislik ve çevre yönetimi ile birlikte yüzyıllardır diş hekimliğinde de kullanılmaktadır.) oluşmaktadır.

21. Bundan sonra altın fiyatları ne olur? Cevabını, Twitterda; DAYI @dayiekonomi, Telegramda; diptenalanadam, İnstagramda; adreslerini takip ederek öğrenebilirsiniz. Erkan58


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...