Hernán Cortés

Hernán Cortés

30-01-2021

19:49

Karasakal’dan Hatıralar Sayı 07 “Finansal Okuryazarlık”

“Ben size ne yapmanız gerektiğini söyleyince sizler tarafından linç ediliyorum. Oysa ben de senin gibi düşünüyorum. Durum buysa buna karşı bireysel önlemler almak, hazırlık yapmak gerekir. Fakat bu konuda bir tavsiyede bulununca gençler bana senin tuzun kuru tabii diyor.

Ben tavsiyelerimi yine de yapayım. Ek gelir yaratabilen, ayda 300-400-500 lira gibi bir parayı kenara atabilen kişilere tavsiyem bireysel emeklilik sistemine(BES) başvurmalarıdır. Gelecek için alınacak güzel tedbirlerden biri budur. BES'te paranızı endekslemeyi unutmayın.

Elinde nakit bulunan kişiler için de tavsiyem paralarını ev veya araba alarak öldürmemeleridir. Eğer finansal okur yazarlıkları yoksa bile kısa bir araştırma sonucu rahatça büyük ve güvenilir bankaların yatırım fonlarından birini beğenebilirler.

Bir de özel bir tavsiye. Gençseniz, belirli bir meblayı karşılayabilecek paranız, finansal okur yazarlığınız varsa; birkaç yıldır borsa, kripto para vs. ilgileniyorsanız ve kendinize de güveniyorsanız ihtiyaç kredisi çekin. Bu çektiğiniz para ile yatırım yapın.

Bugün, 20bin lira için ödemesi günde 60-70 lira olan ihtiyaç kredileri var. Bu paranın en az yarısını çok rahat kazanırsınız borsada 20bin lira sermaye ile. Bu da eski bir stratejidir. Make money with debt. Fakat bunun getirisini götürüsünü iyi hesaplayın tabii ki.

Finansal okur yazarlığı geliştirdiğiniz zaman mutlaka para bulursunuz zaten. Öyle ya da böyle tutumlu olmak, elinize bir lira geçse bile kenara atmak, yeri geldiğinde kısa vadeli borçlanmalardan korkmamak gerekir. Fakat bunların riskleri de var. Hesapsız iş yapmayın.

Riskleri kendiniz bileceksiniz. Ailenizle mi konuşacaksınız, kenarda belirli bir birikmiş mi bırakacaksınız, risk paylaşımı mı yapacaksınız ona kendiniz karar verin. 20bin kredi çekip 10binini borsada 10binini yatırım fonunda değerlendirmek bir risk paylaşımı olur örneğin.

Kendinize güvenmeniz lazım. Finansal okur yazarlığınızın iyi seviyede olması lazım. Bu sadece bilinen yöntemlerden biridir. Avrupa'da Amerika'da falan buna özel krediler bile var. Türkiye'de yok bildiğim kadarıyla.

Genelde yatırım için çekilen kredilerde şu mantık olur, kredinin geri ödemesinin %60'ı kendi kazancımdan, %40'ı çekilen paradan gelen kazançtan. Daha sonra riski öldürmek için çekilen paranın yarısı fona yarısı da borsada yatırıma ayrılır.

20bin için bir yılda 22bin civarı geri ödersiniz. İyi bir fon 10bin lira için 13-14bin lira geri verebilir. Fakat vermeyebilir de. Bu yüzden paranın hepsi tek bir yere yatırılmaz.

Kalan 10bin lirayı da borsada kullanırsınız. Zaten finansal okuryazarlığınız iyiyse, yatırım tecrübeniz varsa bu 10bin lirayı bir yılda en azından 15-16bin lira yapmak sizin için çok zor olmaz. Sonuç olarak krediden kâr edersiniz. Sene sonu birikmişiniz kalır.

Fakat üstüne basa basa uyarıyorum. Bunlar böyle anlatıldığı gibi gitmeyebilir. Belirli bir risk olduğunu unutmayın. O yüzden %60'ını karşılayacak bir gücünüz olsun. O yoksa en azından %40'ını vade süresince karşılayacak gücünüz olsun.

Borsa kolay para değildir. Borsada kazanmak için iyi ekonomi bilgisine sahip olmak, finansal okur yazarlığa sahip olmak gerekir. Öngörü gerekir, sektörel bilgi gerekir. Genel bir kültürel yatkınlık gerekir. Borsa asla kolay para değildir. Bunu anlamak lazım.

Bu ortamda söylediğim borçlanarak yatırım yapma işi olmaz. Koronanın geçmesini bekleyin. O geçene kadar da okuyabildiğiniz kadar kaynak okuyun. Araştırma yapın, tecrübe kazanın. Simülasyonlara katılın. Belirli bir külliyat oluşturun.” Bilgiselimiz bitmiştir. %1’e selam olsun.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...