Çağrı Menteş

Çağrı Menteş

06-08-2020

11:25

Herkes dolar kazanmanın bir yolunu bulsa iyi olur. Ayda 400 dolar kazansanız yaklaşık 3000 TL ediyor zaten şu an. Herkesin elinden gelen, yapabileceği bir şey vardır. Tüm dünyaya satış yapabileceğiniz siteleri ve nasıl yapabileceğinizi anlatan kişileri listeleyeceğim.

Öncelikle böyle bir ilgi beklemiyordum. Umarım beklentiyi çok yükseltmemişimdir. Bahsedeceğim şeylerin hepsini girişimcilik ve yazılım sektöründe olan herkes biliyordur muhtemelen ama bilmeyen bir kişiye bile faydası olursa ne mutlu diyerek başlıyorum.

1) Bizdeki bionluk'un orijinali. Yeteneğinize göre burada verebileceğiniz hizmetin sınırı yok. Resim, tasarım, video da yapıp satabilirsiniz, çeviri de yapabilirsiniz, müziğinizi de satabilirsiniz.

Hiçbir yeteneğiniz yoksa ücretli / ücretsiz çeşitli yazılımları kullanarak yine insanlara hizmet verebilirsiniz. Emin olun "buna para verilir mi?" dediğiniz birçok şeye insanlar para veriyor. Ekteki görseli yaptırmak için 5$ ödemiştim. Ücretsiz bir sitede yapılıyormuş.

Bu arada bu tarz yerlerde iş yapmak için efsane İngilizce bilmenize gerek yok. İlk başlarda Google Translate çok rahat işinizi görür. Zaten hep aynı şeyleri konuşacağınız için bir süre sonra translate'e de ihtiyacınız kalmayacak, hem İngilizceniz gelişecek.

2) Fiverr'da siz 5-20 dolarlık ilanınızı açıyorsunuz insanlar satın alıyor. Upwork'te ise işverenler belli bir iş için ilan açıyor, siz o işi yapmak için başvuruyorsunuz. Burada daha uzun vadeli ve yüksek bütçeli işler oluyor.

Mesela yazdığımız İngilizce kitapları kontrol edecek editör ilanı açtığımda ABD, İngiltere dışında Hindistan, Yunanistan'dan bile başvuran oluyor. Bir kontrol işlemi için 100 dolar ödüyorum.

3) Upwork ve Fiverr gibi freelance işler alabileceğiniz bir site. Logo tasarımından 3D modellemeye, uygulama yaptırmadan veri girişine çeşitli işler mevcut yine. Her bir siteye girip işleri biraz gezmenizi tavsiye ederim.

Şu ana kadar bir alana yoğunlaşmadıysanız bu sayede kendinize bir alan seçip önce o işi öğrenip sonra iş yapmaya başlayabilirsiniz. Buralarda yapılan neredeyse her işi öğrenebileceğiniz onlarca kaynak var internette.

4) Özellikle el işi üretimlerinizi satabileceğiniz bir site. Takı yapıyor olabilirsiniz, örgü yapıyor olabilirsiniz. Yine elinizden çıkan her işin bir alıcısı oluyor. @MihriMentes mesela, öğretmenliğin yanısıra boyadığı taşları ABD'ye satıyor.

5) Eskiden daha kolay olmakla birlikte hâlâ fırsatlar var. YouTube düşünenler Türkçe kanalla vakit kaybetmesin derim. Türkiyede 1000 izlenme başına 1 TL kazanıyorsanız global bir kanalda 21 TL kazanabilirsiniz.

Ayrıca Türkçe yapınca 80 milyon hedef kitlesi varken, İngilizce yapınca bu sayı 1.5 milyara çıkıyor. Yine videoda İngilizce konuşmanıza gerek yok. Konuşmasız pek çok kanal var: Tekrar kendi ilgi alanınızı bulmanız azami önem taşıyor.

6) uzmanı olduğunuz bir alanda eğitim hazırlayıp satabilirsiniz. Pazarlamadan fotoğrafçılığa bir çok alanda eğitim yayınlayan arkadaşım var. Çok teknik bir konu da olabilir, çok genel de. Yine sadece Türkçe yaparsanız çok kazandırmaz.

İngilizceniz yetiyorsa İngilizce hazırlamanız tatmin edici kazanç sağlar. İngilizceniz yetmiyorsa? Burada iki seçeneğiniz var. Eğitiminize İngilizce altyazı ekletebilirsiniz. Ama alanınızda tek değilseniz ABD'liler altyazı okumayı pek sevmez. 2. seçenek dublaj yaptırabilirsiniz.

7) Fotoğraf ve video çekmeyi seviyorsanız bunları satabilirsiniz. Haberlerde, web sitelerinde, reklamlarda gördüğümüz hazır görseller bu şekilde bulunuyor. Bu konuda deneyimim yok ama yapan arkadaşlarımı önereceğim. Onları takip edip öğrenebilirsiniz.

Gelelim bu işleri yapmanızda size faydası olacak hesaplara. Tavsiye edeceğim hesapların çoğunluğu bu işleri kendisi yaparak para kazanıyor, bunun eğitimini 1000 dolara SATMIYOR. Ama küçük bir kısmı 5 dolarlık eğitim veya bağışla paylaşıyor bilgisinin bir kısmını. Hakediyorlar da.

Öncelikle @KoymenKadir ile başlayalım. Kendisi sinema malzemeleri yapan Edelkrone'un kurucusu. Ürünlerini yurtdışına satıp ülkeye milyonlarca dolar getiriyorlar. Ayrıca yaptığı radyo yayınları ve videolarla da insanlara ihracat bilinci aşılıyor. Mutlaka takip edile.

İkinci kişi @oozn Liseden beri tanıdığım arkadaşım. O zamandan beri internette onlarca iş yaptı. Yurtdışından para kazandı, İngilizcesini geliştirdi, özel okulunu kendi ödedi, arabasını kendi aldı. Bu tecrübesini ara ara paylaşıyor.

3) @leventask ve @cagrisarigoz Sıfırdan Global'e programında yurtdışına hizmet ve ürün satan girişimcileri konuk alıyorlar. Mesela yakın zamanda Upwork üzerinden 5 firmaya hizmet veren @zekeriyamulbay'ı konuk aldılar.

Bu tarz yayınları takip etmenin pek çok faydasını gördüm. "Paketi nasıl yapmalıyım, kargoyu en ucuz nasıl gönderirim, ödemeyi nasıl alırım" gibi yeni başlayanların merak ettiği pek çok konuyu bu şekilde öğrenebilir, ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu da yine bu şekilde alabilirsiniz.

4) @hamzauzumcu yurtdışına pek çok uygulama geliştiren iyi bir girişimci. Yurtdışından nasıl Paypal açılır, kredi kartıyla nasıl ödeme alınır gibi şeyleri hep onun yazılarından öğrendim. Twitter'da da güzel şeyler paylaşıyor 👍🏻

5) @SeymanBurak O bir hukukçu ama ihracat da yapıyor. Amazon'da satış yapmak isteyenler için oluşturduğu eğitime Udemy'den ücretsiz kaydolabilirsiniz.

6) Stok foto satan arkadaşlarım @ahmetcigsar ve @AkinOzcan85 Profilleri de gayet renkli ve eğlenceli, zevkle takip ediyorum :)

7) Stok foto satmak istiyorum ama fotoğrafçılık konusunda o kadar iyi değilim diyorsanız @tahiryildiz'ın Udemy'deki fotoğrafçılık eğitimine bakabilirsiniz.

8) Yazılıma başlamak istiyorsanız @ademilter'in YouTube'daki efsane dersleri iyi bir başlangıç olacaktır.

9) @iskenderalper bir oyun tasarımcısı. Direkt ihracatla alakalı çok paylaşım yapmıyor ama farklı konularda okuduğu kitap ve makalelerden paylaştıkları çok değerli. Uzun zamandır tavsiye etmek istiyordum.

10) @selcukkeser Müzikten 3d modellemeye çok farklı konuları kendi kendine öğrenen birisi. Aynı şekilde bunları öğretmeyi, paylaşmayı da çok seviyor. Takip ederseniz mutlaka bir şey öğrenirsiniz.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...