Yunus Emre Erdölen

Yunus Emre Erdölen

14-07-2022

19:46

Bugün ABD Temsilciler Meclisi, Bayraktar Drone'larının araştırılması ve Türkiye'ye F-16 satışını koşula bağlayan yasa önerileri kabul etti. Bu kabul edilen yasa önerileri henüz bir yasa değil, kesinlik yok. Peki süreç nasıl işleyecek? Gelin birlikte inceleyelim.

1⃣Öncelikle bu kabul edilen yasa önerileri, National Defense Authorization Act adında bir Güvenlik Bütçe yasasına eklenen değişiklik önergeleri. 2⃣ Hem Senato hem Temsilciler Meclisi kendi Bütçe önerisini oluşturacak ve kabul edecek. İki yasa farklı hükümler içerebilir

3⃣Sonrasında iki meclisin kabul ettiği yasa metinleri ortak bir kurulan bir komitede değerlendirilecek, Beyaz Saray'da yasa konusundaki isteklerini bu komiteye bildirecek, yasa metninde değişiklikler yapılacak ki ortak bir metin sağlansın!

4⃣İşte bu süreçte hem Senato hem Temsilciler Meclisi hem Beyaz Saray kendi versiyonlarını ileri sürecek, bazı maddeler değiştirilsin diyecek. Biden hükümeti ve Senato isterse Temsilciler Meclisi'nin Bayraktar ve F-16 maddesini bu süreçte değiştirir

5⃣ Bu komiteden çıkan ortak metin ise tekrardan hem Senato hem Temsilciler Meclisi'ne gelecek. İki meclisin de onayı sonucunda Biden'in önüne gidecek. Biden imzalarsa yasalaşacak. Veto ederse iki mecliste de 2/3'le kabul edilmesi gerekecek.

6⃣Bu nedenle bugün kabul edilen yasa önerisi sadece Temsilciler Meclisi'nin Ortak Komite'ye getireceği metinin bir parçası, henüz ne yasa ne de Senato'nun doğrudan önüne gidecek bir metin. Biden ve Senato bastırırsa bu öneri de değişir.

Özellikle Senato'da Lindsey Graham gibi satışa destek veren isimler bu F-16 satış koşullarında değişiklik sağlayabilir. CB sözcüsü İbrahim Kalın ile yapılan görüşme bu nedenle çok önemliydi. Lindsey Graham bu yasa yapım kulislerini çook iyi bilen bir isim, desteği kritik.

Detaylar buradaFollow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...