Murat Soydan

Murat Soydan

03-12-2019

20:40

İklim değişikliği konusunda medya nasıl yalan söylüyor bir örnek: Görüntü Netflix'in "Our Planet" belgeselinden. Bu görüntüleri "iklim değişikliği yüzünden yaşayacak yeri kalmayan morslar uçurumdan aşağıya düşüyorlar" diyerek verdiler. Tabi bu trajik görüntüler herkesi sarstı.

Büyük bir trajedi. Yüzlerce mors ölüme atlıyor ve buna biz sebep oluyoruz... Pek çok büyük medya kuruluşunda "Morslar iklim değişikliği sebebiyle ölüme atlıyor" diye haber oldu. Ölüme atlayan morslar iklim değişikliğinin yeni sembolü oldu.

Ama işin aslı göründüğü gibi değildi... Büyük medya kuruluşlarından destek alamadığı için sesi cılız çıkan gerçek bilim adamları, işin aslını açıkladı. Netflix kadar duyulmasa da...

Aslında bu olay çok eskiden beri ara ara yaşanmakta. Bölge kutup ayılarının yaşadığı noktaya çok yakın. Zaman zaman kutup ayısı nesli artıyor ve morslara saldıran ayılar onları uçuruma kadar sıkıştırıp düşmelerine sebep oluyor.

Nitekim 2017 yılında BBC'de yayınlanan "Planet Earth" adlı başka bir belgesel bu durumun bir örneğini yakalamış.

Şimdi işin en şeytani kısmını anlatıyorum: Netflix bunu bilmiyor muydu? Görüntüleri tesadüfen mi yakaladılar? Cevap: Tam tersi... Kutup ayısı neslinin artışını takip ederek bölgeye geliyorlar. Bu görüntüleri yakalamak için bölgede konaklamaya başlıyorlar.

Kurgunun kamera arkası görüntülerinde Netflix ekibinin konakladığı yeri görüyoruz. Okla gösterdiğim yer. Daha geniş açıya geçip buranın neresi olduğunu ve morsların nereden düştüğünü göstereceğim. Şeytanlığı izleyin.

Bölgenin havadan görüntüsü bu. "Safe exit to sea" yazan yer yukarıdaki görselde okla gösterilen yer. Ekip burada konaklıyor, morsların düşeceği yeri görecek şekilde kamerayı yerleştiriyor ve kutup ayılarının morsları sıkıştırmasını bekliyor.

Hatta kutup ayılarının biri kamera arkasına yansıyor. Muhtemelen "hadi saldırın artık morslara da çekimimizi yapıp gidelim, daha arkasına trajik müzik koyup servis edeceğiz" diye bekliyorlar...

Beklendiği şekilde kutup ayıları morslara saldırdıktan sonra sadece morsların düşüşünü çekmiyorlar, kendilerini de bu şekilde çekiyorlar. İşte bir iklim değişikliği trajedi hapı böyle hazırlanıyor...

Belgeselde ölmüş bir mors görüntüsü eşliğinde söylenen söz: Bu iklim değişikliğinin üzücü gerçekliği. Oysa gerçek olan tek şey, Netflix'in bizi duygularımızdan yakalamak için kurguladığı şeytani yalanı.

Evet yalan söylüyor. Büyük bir resim yok ortada basit bir gerçek var sadece ana akım medya anlatmıyor...Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...