Ozan Gündoğdu

Ozan Gündoğdu

02-07-2020

07:46

1⃣Bize elektriği vergiler dahil 71 kuruştan satan şirketler, elektriği büyük ölçüde kamuya ait EÜAŞ'tan alıyor. Peki kaça alıyor? 📌1 Ekim- 31 Aralık 2019: 34,86 krş 📌1 Ocak-31 Mart 2020: 27,56 krş 📌1 Nisan- 30 Haziran 2020: 22,83 krş 📌1 Temmuz- 30 Eylül 2020: 13,20 krş +++

2⃣EÜAŞ, elektriği 2019'un sonundan bu yana dağıtım şirketlerine tam %62 oranında daha ucuza satıyor. Ancak faturalarda 1 kuruşluk dahi bir indirim yaşanmıyor. Böylece borç batağındaki enerji şirketlerinin borcunu dolaylı olarak hazine yani biz üstlenmiş oluyoruz.

3⃣Tabii bu durumda akla, kim bu dağıtım şirketleri sorusu geliyor. Sayıları 2 elin parmağını geçmiyor ve hepimizin başkaca ihalelerden tanıdığı şirketler.

4⃣ 📌TRAKYA Elektrik Dağıtım AŞ- IC Yatırım Holding Edirne, Kırklareli, Tekirdağ'a elektriği bu şirket dağıtıyor. Faturalar bu şirkete ödeniyor. Aynı zamanda 3. Köprü ve Zafer Havalimanı'nı da bu şirket işletiyor.

5⃣BOĞAZİÇİ EDAŞ- Cengiz ve Limak Holding İstanbul Avrupa Yakası'ndaki yaklaşık 6 milyon yurttaşın elektriğini dağıtıyor. Cengiz ve Limak'ın diğer ihalelerini saymakla bitmez. İlk akla gelen 3. Havalimanı'dır.

6⃣ÇAMLIBEL EDAŞ – Limak Kolin ve Cengiz Holding Yozgat, Sivas, Tokat'ın elektriği bu şirketlerde. Boğaziçi EDAŞ'daki ortaklığa bu sefer de Kolin ekleniyor. O da 3. Havalimanı'nın ortaklarından.

7⃣MERAM EDAŞ- Alarko ve Cengiz Holding Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Karaman'ın elektrik dağıtımı bu şirkette. Bu sefer Cengiz'in yanına Alarko eklenmiş.

8⃣AKDENİZ EDAŞ –Cengiz, Kolin ve Limak Holding Isparta, Burdur, Antalya'nın elektriği yine bu şirketlerde. Bu ortaklık yeni açılan Yusufeli Barajını ihalesini de almıştı.

9⃣ULUDAĞ EDAŞ- Limak Holding Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova'nın elektriği Limak'ta. YK başkanı bildiğiniz gibi aynı zamanda TFF'nin de başında bulunan Nihat Özdemir.

🔟Alttakilerin tümü Sabancı'nın EnerjiSa'sında... 📌ANADOLU YAKASI EDAŞ İstanbul Anadolu Yakası 📌BAŞKENT EDAŞ Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak 📌TOROSLAR EDAŞ Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Gaziantep

1⃣1⃣Elektrik dağıtımında en büyük pastanın sahibi Sabancı'lar.

1⃣2⃣Aşağıdakiler Berat Albayrak'ın bir dönem CEO'su olduğu Çalık Holding'te 📌YEŞİLIRMAK EDAŞ Sinop, Samsun, Amasya, Çorum, Ordu 📌ARAS EDAŞ- Çalık Holding Erzincan, Bayburt, Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır Bu şirket bir dönem Sabah ve ATV'nin de sahibiydi.

1⃣3⃣Aşağıdakiler de Bereket Enerji'nin. Bu şirket biraz da siyasi sebeplerle zor günler yaşıyor. 📌ADM EDAŞ- Bereket Holding Aydın, Denizli, Muğla 📌GDZ EDAŞ- Bereket Holding İzmir, Manisa

1⃣4⃣Bunların dışındaki diğer iller de yine hükümetle temasları izaha muhtaç biçimde kuvvetli olan ancak enerji işinde daha küçük ölçekli firmaların. Detaylar ekte;

1⃣6⃣Mesela elektrik üreten santrallara devlet alım garantisi verir, üstelik bu garanti döviz cinsindendir. Diyelim kanunen zorunlu filtre taktınız, devlet sizden elektriği daha pahalı alır.

1⃣7⃣2018 için teşvikleri Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu derledi. Liste kabarık; 📌Yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizması kapsamında piyasa fiyatı üzerinde ödeme tutarı: 11 milyar 777 milyon TL

1⃣8⃣ 📌Doğalgaz santrallarına yakıt maliyeti desteği: 6 milyar 800 milyon TL 📌 Kapasite kullanım mekanizması ödemesi: 1 milyar 407 milyon TL 📌Yerli kömür santrallarından sabit fiyatla elektrik alımı için ilave ödeme tutarı: 1 milyar TL

1⃣9⃣ 📌2018 için toplam teşvik; 20 milyar 984 milyon TL Bu tutar 2018 için tarıma verilen destekten daha fazladır. Bu tutar aynı zamanda Covid-19 sürecinde verilen borç olmayan gelir desteğinin yaklaşık 6 katıdır.

2⃣0⃣FİNAL: Önceki gün 3 ay daha elektriğe zam yapılmayacağı söylendi. 😁Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...