Gazali

Gazali

23-10-2022

15:07

Son günlerde örgütün siyasi ve askeri kanadı ile “büyük insan hakları savunucuları” tarafından ortaya atılan "Kimyasal silah kullanımı" tezi ile alakalı bir analiz karalamak istiyorum müsaadenizle. Doluşun.👇 #PKK #Iraq

Öncelikle bir mağaraya kimyasal ile operasyon gerçekleşiyorsa askerlerin; Kimyasal,Biyolojik,Radyolojik ve Nükleer kelimelerinin kısaltılımı olan KBRN tulumu giymeleri gerekir. Paylaşılan görsellerdeki askerlerde ise aksini görüyoruz. Bu bir saçmalık. Nükleer böyle bir şey değil.

Şimdi haritayı önümüze alıp "Kimyasal kullanıldı" denilen alana bakalım. Haritada mor ile gösterdiğim TSK'nın girdiği alanlar, kırmızı ile gösterdiğim Peşmerge bölgeleri, siyah ise PKK... Görüldüğü üzere PKK, bölgenin tüm stratejik hatlarını kaybetmiş durumda.

En altta Mengeş kasabasının kuzeyinde, Metina güneyinde çizdiğim yol güzergahı ise Beyazdağ--Çiya Spi yolu. Semelka sınır kapısı geçişe kapalı olduğu için Suriye'ye bu güzergahtaki dağlarlardan geçerler.

Şimdi kimyasal kullanıldığı ifade edilen tepe,Hakkari tepesini odağımıza alalım. Doğusunda Zap alanına bağlı Karker tepesi. Buranın isminin Karker olması,3 Ekim 1997'de bu tepede yaşamını yitiren PKK mensubu Siirt doğumlu Abdullah Pekgöz'ün lakabının Karker-İşçi olmasından gelir.

Biraz yukarısında yaralıların tedavi edildiği Yaralılar mağarası-Şikeft a Birindara ve güneyinde ise Metina alanı...  Kimyasal kullanıldığı iddia edilen bölge ise Hakkari Tepe'sindeki -örgüt literatürü ile- Şehit Hêjar tüneli...

Türkiye'nin envanterinde Kimyasal silah yok zaten bu bilinen bir şey. Fakat bunu bir kenara bırakıyor ve hangi görüşten  olursa olsun, tüm arkadaşlara soruyorum: Şu haritaya bir bakın. Siz kimyasal kullanacak olsanız bölgenin %90'ını ele geçirdikten sonra mı kullanırsınız?

Türkiye zaten alanın %90'ında hakimiyet kurmuş, bugüne kadar kimyasal kullanmamış, ortada kalmış, kuşatılmış bir Hakkari tepe için neden kullansın?

Ya da şöyle soralım: PKK, 2021 yılında buranın güneyindeki Gare'de 13 silahsız Türk esiri infaz etti. Türkiye o gün bile kimyasal kullanmamışken bugün neden kullansın? Kullanması için hiçbir sebep yok. Operasyon zaten tamamlanma aşamasında.

Bir diğer husus ise,Türkiye  kimyasal kullanmadığını ıspatlamak mecburiyetinde değildir. İddiayı ispatlamaktan mükellef olan,iddianın sahibidir. Ispatlaması gereken,PKK. Lakin ne bağımsız kuruluşlar ne Irak ne de IKBY bölgesel yönetim,iddiaları ciddiye alıp heyet göndermedi.

Öyleyse bu kimyasal mevzusu nereden çıktı? 1. PKK, Irak sahasında köşeye sıkışmış durumda. Bakın ben bunu  örgütü alçaltmak Türk tarafını yüceltmek için söylemiyorum. 1982'de yerleştikleri alan, dokunulmaz kıldıkları alan, ellerinden kayıp gitti.

Hakkari tepenin de düşmesi halinde  Silahlı Kuvvetler artık Çiya Reş-Karadağ yoluna inmiş olacak; böylelikle örgütün Suriye'ye lojistik hattı bir bakıma baltalanacak. Bugüne kadar ses çıkmayıp bugün ses çıkmasının bir nedeni de bu.

2. ise, son aylarda Suriye'de Türk tarafının istihbarat yoluyla gerçekleştirdiği operasyonlar, örgütün kimyasını bozmuş durumda ki bu operasyonlar sonucunda uluslararası alanda hiçbir yankı uyanmadı.

Yani komuta kademesine yönelik çok sessiz bir operasyon süreci var ve Türkiye hiçbir yaptırıma maruz kalmıyor; zira uluslararası toplum daha çok Ukrayna,gaz krizi gibi kendilerini doğrudan ilgilendiren meselelerle ilgileniyor.

Bana kalırsa bu kimyasal iddiaları da PKK'nın mağdur ünvanı ile tekrar ilgi odağına girmek arzusu ile doğrudan alakalı. PKK, özlediği mağdur pozisyonu ve uluslararası ilgiyi tekrar üzerinde toplamak istiyor.

Son olarak PKK, kimyasal silah  kullanımında samimi ise, öncelikle dostu, müttefiği Esad rejimi ile ilişkisini kessin.

Zira Bahoz Erdal, Şam Doğu Guta'da kimyasal silah ile 1400 sivili katleden Esad rejiminden bahsederken "Rejim bize teşekkür etmeli, Rejimi Halep'e biz soktuk." diye övünerek anlatıyordu.

bitti.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...