Gazali

Gazali

14-02-2021

10:29

- Gazali,Kendine Notlar,Gerileme Dönemi - Alan hakimiyetine yönelik 2017 Aralık ayında başlatılan serinin devamı olan Pençe Kaplan 2 harekatı- Gare

Öncelikle 2 Yüzbaşı,1 Astsubay ve 13 Türk vatandaşına, bunlara ek olarak ''mit'e çalıştığı,muhbirlik yaptığı'' iddiasıyla tutulan,bugün türk vatandaşı olmadıkları için isimleri bile anılmayan Zaho'lu,Çamankili sivillere Allahtan rahmet diliyorum. Gazilere de şifa.

İlk gün, Türk Silahlı Kuvvetlerinin geri çekilmesinin gerekli olduğuna ve operasyonu övmediğimi belirtmiştim. ''Sen nasıl TSK çekilecek dersin'' diye zırlayanlar olunca çoğu tiviti sildim lakin ekran görüntüsü alan arkadaşlar mevcut. Şimdi hepsini paylaşmayalım.

Esasen twitter'daki bu nankör topluluk,bilgiyi haketmiyor lakin amacımız kendimize not tutmak elbette. Yoksa bölgenin haritadaki yerini bilmeyip MSB'nin açıklamaları ile ömrünü bu sahada harcamış adamlara operasyon dersi veren insanlarla muhatap oluruz.

Neyse. Şimdi Gare'den, Pençe Kaplan 2 harekatından ayrılıp Pençe günlerine, Hakurk'a ya da Haftanin'e dönelim. Haftanin bölgesinde temizlenen alanlardan başlayalım ki meseleyi net bir surette idrak edelim. Şu tepelerin hepsinde bir pkk timi mevcuttur.

Şimdi son yaşanan vakıanın bölgesine dönelim -Pençe Kaplan 2 Harekat bölgesi-Gare Tsk'nın ele geçirmek istediği Pkk'nın güzergahı ilk görseldeki bölge. Bu yol; Yekmale,Guzi,Siyane,Deşta Kafiya gibi bölgeleri birbirine bağlar.

Özel kuvvetlerin kurmayları, bu bölgeyi ele geçirip Siyane tepesine üs kurarak bu yolu menziline almak istedi. Tabi böylelikle Gare'deki hapishaneden de kimseyi kaçıramayacaklar. Buna ek olarak Tsk bölgeye üs kuracak, ara ara topçu atışı yapacak.

Tsk'nın zorladığı,çıkmak istediği guzi bölgesi burasıydı. Gare

Arkadaşlar öncelikle ''Pkk'nın haberi olmadan şok baskın yapıldı'' falan filan bunlar televizyonda ilginç ilginç tiplerin yahut saha hakkında zerre bilgisi olmayıp birkaç parça birşey okuyan insanların sözleri. Pkk'nın şu bölgede kurmuş olduğu bir sistem mevcut.

Her tepede 3 ila 7 arası teröristin bulunduğu tim yapılanmaları ve bunların başında da fermandar dediğimiz tepe komutanları vardır. Bir de bu tepeleri birbirine bağlayan alanın genel komutanı. Biz bu ele geçirilmek istenen alanın tümüne ''Berkari'' diyoruz.

Tepelerin komutanları telsizle bölgenin sorumlusuna 20 ila 30 dk'da bir rapor verirler. Örnek ile anlatırsak, alanın sorumlusu telsizi eline alır ve tepe sorumlularının ismini saymaya başlar. +Agid,Agid! - Guhdarim heval,Slav u rez (dinlemedeyim, selamlar) + Slav u hörmet heval

Bu konuşma geçtiği an, alanın sorumlusu tepe sorumlusuna selam ve hürmetini iletir, böylelikle herhangi bir sorun olmadığı tespit edilir. Sırasıyla böyle tüm tepelerdeki tim komutanları ile irtibata geçer ve olağanüstü durum olup olmadığını bu konuşma ile tespit eder.

Tabi bu durum Lazkiye dağlarındaki Htş'lilerde de mevcut,bir benzeri yani. Şimdi kafamız karışmasın diye girmeyelim o konuya. Şunu biliyoruz ki ''Şok baskın. Kimse bilmiyordu. Habersizlerdi'' gibi bir durum mümkün değil. Helikopter gelene kadar 40 tepeden bilgi geliyor.

Ha ama operasyonun olacağını kimse bilmiyordu. Özel kuvvetlerin operasyonu idi. Umarım yereldeki mit şube müdürlerine danışılarak,kordineli ve başarılı bir operasyon yapılır. Elbette o bu mevsimde mümkün değil. Şubat ayında Amerikan ordusu dahi bu dağlara giremez.

3 gün sonra Gare'ye lapa lapa kar yağacak. Şu an dahi sis var ve bu hafta hava şartları pkk'nın lehine. Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonun bittiğini ilan ederek çok erdemli bir davranışa imza attı. Telafisi edilir illa ki ama biraz beklenmeli.

TSK tarafından şiddetli bombardıman icra edildi. Pkk çok sayıda kayıp verdi.

Pkk'nın ''Kalıcı bir biçimde işgal etmek isterken bozguna uğrayarak çekildiler'' ilanı kötü oldu elbette. Pkk yıllardır hiçbir zafer kazanamamış,örgütün bölgedeki ağırlığı sona ermek üzere iken bu -sözde- zafer ilanı iyi olmadı. Yakında Avaze Çiya da gelir Gare'de şarkı söyler

Yani işin en kötüsü yıllardır zafere muhtaç olan,girdiği her cephede kaybeden,ağırlığı sona eren örgütün bu şekilde bir zafer ilan etmesi,örgütün yıllardır hasret kaldığı sözde zafer ilanına kavuşması oldu.

Peşmerge çok uzun süredir Dinarte üzerinden Gare'yi kuşatıyor ve sık sık çatışma yaşanıyor. Bu saatten sonra peşmerge'nin bu bölgede pkk'ya saldıracağını ihtimal dahilinde görmüyorum kendi adıma.

İşin bir diğer boyutu da bu hafta başlamak üzere olan Ypg-ENKS mütabakatının bu operasyon ile çökeceğini umanların yanılması oldu. KCK yani Cemil Bayık ekibi peşmergenin bu operasyona destek verdiğini söyleyerek köprüleri atacakken HPG yani Karayılan müdahale edip

''Operasyonda herhangi peşmerge varlığı tespit edilememiştir'' diyerek Bayık ekibine karşı ön aldı. Burda da KCK ile HPG'nin yani Cemil Bayık ile Murat Karayılan'ın görüş ayrılığını farkettik. Karayılan ENKS-Barzani meselesine yapıcı yaklaşmak isteyip ön alarak KCK'yi bypas etti.

Yaşanan hadise'nin Ypg-ENKS müzakerelerinin sona erdireceğini düşünmek başarısız . En azından Karayılan-HPG ekibinin, Bayık-KCK ekibine karşı yaptığı hamle ile şimdilik bunu gözlemliyoruz.

Neyse umarım örgütün Gare'yi daha da efsaneleştirip pirim yapmasına ve güçlenmesine izin verilmeden Metina operasyonu başlar. Pkk, Türk sınırında gücünü yitirmiş, neredeyse tüm kamplarını kaybetmiş bir örgüt. Sadece doğru zaman,doğru mevsim ve doğru kordine gerekiyor.

Askerler ve tutsaklara tekrardan Allah rahmet eylesin. sonFollow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...