Ibrahim M. Turhan

Ibrahim M. Turhan

28-05-2022

06:46

Para politikası ile, daha özelde merkez bankası politika faizi ile enflasyon arasındaki ilişki iktisat biliminin kanıtlanmış bulgusudur. Bunu göz ardı edip enflasyonu azdıran, parayı hurda olana satılacak kadar değersiz hale düşürenlerin önemli bir kısmı cahil. Gelin anlatalım:

1️⃣Faiz tasarrufun fiyatıdır. Tasarruf geliri bugün harcamayıp geleceğe ertelemektir. Faiz beklenen enflasyondan düşükse tüketim artar. Örnek: Almak istediğimiz ve fiyatı 100 TL olan malın bir yıl sonra 170 TL olacağını bekliyorsak paramızın en az bu kadar getiri sağlaması gerekir

2️⃣Faiz %70’ten düşükse bugün 100 TL borçlanıp mal almak daha cazip olur. Birçok kişi bunu yapmaya yönelirse o kadar üretim olmadığı ve kısa zamanda üretimi artırmak mümkün olmadığı için fiyatlar artar. Talep çok, arz az! Piyasada herkes bilir. Yerçekimi yasası gibi bir gerçek!

3️⃣ “Ne güzel işte böylece üretimi artırmış oluruz” diye atlayanlar şunu göz ardı eder. Üretimi artırmak için yatırım gerek. Bunun içinse harcama yapılacak. Ayrıca üretimde kullanılan girdiler de var. Ekonominin doğal dengesinin üzerinde yatırım harcaması da enflasyon yaratır.

4️⃣Hele bir de yatırım için gereken makinelerin ve üretim girdilerinin bir kısmı zorunlu olarak ithal ediliyorsa, bu durumda döviz talebi de artar, dış açık büyür. Artan enflasyonun yarattığı maliyet artışı kur üzere baskı doğurur. İlave döviz talebi de bunu körükler. Kur artar.

5️⃣Faiz kredinin de fiyatıdır. Olması gerekenden ucuza satılan her şey için olduğu gibi beklenen enflasyonun altındaki faiz de gereksiz ve aşırı kredi talebi oluşturur. Dahası; faiz beklenen enflasyondan düşükse tasarruflar yeteri kadar artmaz.Dışarıdan sermaye akışı da durur.

6️⃣ Aşırı kredi talebi, buna karşılık yetersiz iç ve dış tasarruf finansal dengeleri daha da bozar. Ekonomide gereken kredi ve finansman imkanlarını sağlayacak para bulamazsınız. Bu arada krediye erişebilenler alabildikleri kadar varlık almak ister. Gayrimenkul fiyatları fırlar.

7️⃣Faizi kasten ve dayatmayla enflasyonun altında tutmak emeği ile kazananlardan kredi alabilen ayrıcalıklı azınlığa, gayrimenkul, otomobil, vb. varlıkları alamayanlardan varlık sahibi kesimlere ekonomik servet aktarımıdır. Yoksuldan kısıp varlıklıya vermek sonucunu doğurur.

8️⃣Bakın yıllık konut fiyat artışları Merkez Bankası faizi anlamsız biçimde düşürmeye başladıktan sonra nasıl seyretmiş. Konut fiyatlarındaki ve kiralardaki bu çılgınlığın gerçek sebebi ve asıl sorumlusu kimmiş.

9️⃣ Diyorlar ki “Bütün dünyada enflasyon var. Sebepleri başka. Faizle ilgisi yok” Maliyet artışları bütün ekonomileri etkiliyor, doğru. Ama: Ağustos’ta %19 olan enflasyonun Aralık’ta %36 Nisan’da %70 olduğu başka bir yer yok! Dünya ortalaması %7,4

🔟Kurlar kırılmanın ne zaman olduğunu gösteriyor. Brezilya reali (yeşil), Tayland bahtı (mor), G.Afrika randı (siyah), Macar forinti (turuncu), Arjantin pesosu (mavi) ve TL (kırmızı) Eylül’e kadar birlikte hareket etmiş. Hatta TL biraz daha iyi. Faiz indirimlerinden sonra ise :

Şimdi elinizi vicdanınıza koyup söyleyin. Zırcahil kim? Bu kadar veriye, somut gerçeklere, aklın ve bilimin bulgularına rağmen anlamsız, faydasız ve sonuç da vermeyen bir inat uğruna bütün bir topluma bu acıyı yaşatan politikaların sorumluları mı zamanında bu uyarıyı yapanlar mı?Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...