praveen trader

praveen trader

16-06-2020

10:09

Güney Çin Denizi, Asya ve Pasifik... Buraları dünyanın yeni ağırlık merkezleri olmaya adaylar. Evet buraları tarihten gelen anlaşmazlıklar ve yıllardır süren kavgalarla dolu yerler.Ancak bu sefer bu bölgeleri bekleyen şey bundan daha fazla.Keza eskiden ağırlık merkezi değillerdi.

Burada Çin, Hindistan ve Pakistan'ın yıllardır uyuşmazlıkları bulunur. Güney Kore ve Kuzey Koreyi söylemeye gerek bile yok. Japonya'nın Çinle ve Rusya ile yaşadığı bazı sorunlar vardır. Endonezya, Malezya gibi ülkelerin üzerinde daha büyük başların nüfuz savaşı vardır.

Ancak bu bölgeler artık dünyanın ağırlık merkezi olmaya aday. Kısacası ezber bozacak türden işler olabilir ve ayriyetten dış müdahaleler çok daha sert ve sık olabilir. Eskiden Ortadoğu idi merkez. Zira batıda enerji yoktu, enerji üretim ve refah için en önemli kalemdi.

Şimdi batıda Amerika hariç yine enerji yok. Ancak artık batı zaten dünyanın enerjiye en açlarından değil. Bir tek büyükbaş olarak Almanya ve Fransa kaldı batıda enerjiye aç olan. ABD kaya endüstrisi ile enerjisini zaten temin edebilir seviyeye geldi.

Artık dünyanın enerji açları doğuda. Çin ve Hindistan. Enerjiye aç iki dev gibi ülke. Dev gibi üretimler ve devasa ekonomiler. Ayrıca hayat standartları ve insan canına verilen önem batıdan çok daha kötü ve az. Yani bu ülkeler oyunu daha sert oynayabiliyorlar.

Haliyle hem enerji açlığı, hem üretim buralara kayınca; Pasifik, Doğu, Orta, Güney Asya ve Güney Çin Denizi gibi bölgeler eskisinden çok daha önemli bir vaziyete geliyor. İlk olarak, ticaret yolları, lojistik gereksinimler ve enerji ihtiyacı var zaten.

Dolayısıyla, şartlar bu kadar hızlı değişirken bu bölgenin ülkeleri arasındaki çatışmaları, anlaşmazlıkları veya anlaşmaları geleneksel perspektiflerinden incelemek büyük bir hataya düşürebilir. Zira bu bölgede yeni bir düzen kurulacak.

Örneğin bugün Hindistan ve Çin arasında yaşanan gerginliklerin geleneksel perspektiften incelenmesi pek doğru. Çin, aslında, ABD'nin bağımsızlığını tanıdığı Tibet'in dış dünya ile iletişimini kopartmak için Hindistan sınırında. Zira Tibet ve Hindistan sınırdaş.

Bir ülkede iç savaş dışarıdan silah girerse başlar. Tibet'e dışarıdan bir şekilde silah sokulması demek Tibet'in bağımsızlık ateşini yakması anlamına gelir. Ardından Tibet'in hemen dibindeki Doğu Türkistan'a bu ateşin sıçraması işten bile değil.

Geleneksel olarak anlaşmazlıklar olsa da, şu anki anlaşmazlığın temel sebebi Çin'in Tibet'e fiziki olarak ulaşılabilecek her yolu havadan karadan kapatma isteği. Silah geçişini engellemek ve Tibetli ayrılıkçıların ayaklanmasını engellemek. Aslında çok ciddi bir süreç bu.

Bunu gelenekseş perspektiften incelersek, "Çin, Hindistan, Pakistan bunlar birbirine ara ara girer" der geçeriz. Oysa bunun geleneksel yanı yok. Geleneksel tek yanı Tibet'in Çin'den ayrılma isteği ve olasılığı. Bu kadar. "Çatışmalar Asya'ya kayacak" demenin özü budur.

Reel politiği farklı açıdan incelersek burada deriz ki, Pakistan da Çin işgalinde olan Doğu Türkistan bölgesine bir sınırı olmasına rağmen silah sokmak istemez. Keza Pakistan ve Hindistan arasındaki çatışmalarda Pakistan bariz dezavantajlı konumda. Çin desteğine muhtaç.

ABD her ne kadar tarafsız kalmaya çalışıp Pakistan'ı iyice Çin'e itmek istesemese de, nüfus, ekonomi, üretim kapasitesi, ABD için pazarı ve enerji açlığı dolayısıyla, ABD Hindistan'ı Pakistan için terk etmeyecektir. Pakistanlılar da bunu biliyor olsa gerek.

Zira alttaki tweette de görüldüğü üzere Hindistan, Çin'e silah sokma ihtimali olan tek ülke.

O zaman şu sonuca varıyoruz. ABD için Hindistan ve Pakistan arasındaki çatışmanın sona ermesi daha kârlı. Çin ise bu çatışmanın devam etmesini ister ki iki ülke de anlaşarak kendisine karşı birlik olamasın. Aralarında sürekli bir anlaşmazlık olsun ve birileri güvensiz hissetsin.

Reel politik böyle. Tabi ki daha saymadığımız onlarca etken var. Reel politikte, yani jeopolitikte her şey her saniye değişebilir. O yüzden ülkelerin istihbarat teşkilatları çok uyanık olmalıdır. İstihbarat teşkilatlarının analizcileri ise çok dikkatli ve zeki insanlar olmalıdır.

Son Not: Bölgede Çin'i sindirdikten sonra Hindistan'ı sindirmek çocuk oyuncağıdır. 200 milyon Müslüman'ın yaşadığı Hindistan, eğer ABD isterse Pakistan eliyle çok rahat bir biçimde mahvolur. Pakistanlılar da intikamlarını almak için geri durmazlar.

ABD bugün Hindistan'ı ciddiye alıyorsa ve ona ihtiyaç duyuyorsa bunun sebebi Çin'e karşı bölgede ortak arayışına girmiş olmasıdır. Çin gittiği an Hindistan'ın ABD tarafından muhatap alınışı biter. Tabiri caizse biat etmesi istenir. O yüzden Hindistan akıllıysa statükoyu korur.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...