Hernán Cortés

Hernán Cortés

07-02-2021

20:19

Karasakal’dan Hatıralar Sayı 08 “Özel Okullarımızdaki Eksiklikler”

“Bana göre Türkiye'nin en büyük problemlerinden biri de özel okul, enstitü, akademi eksikliği. Özel okul yok, ticarethane var.

Oysa özel okul denildiği zaman akla gelen şey bambaşka olmalı. Üst düzey eğitim veren, parayı ikinci planda tutan ve uluslararası alanda kabul görecek işler yapan yerlerdir özel okullar. Bina okulları ise ticarethanelerdir. Bu her eğitim seviyesi için böyle.

Bugün zaten sadece Harvard'ın kasasındaki para neredeyse Türkiye'de tüm üniversitelere harcanan paranın yarısı edecek. Bizim zenginlerimizde bir problem de şu; parası olan üniversite açıyor. Var olan üniversiteye yatırım yapayım, bağış yapayım, proje fonlayayım demiyor.

Lisansüstü eğitimde ise durum çok daha felaket. Bir süredir lisansüstü eğitim şartlarını inceliyorum. Felaket. Bakın eğitim diyorum, araştırma; tez hazırlama, proje oluşturma aşamalarından daha söz etmiyorum bile.

Bir genç; çok önemli bir araştırma için kollarını sıvıyor. Araştırmanın muhteviyatına baktığınız zaman yüksek akademisyenlerden de destek alabildiği vakit Türkiye'nin çok önemli bir problemine çözüm bulabilecek düzeyde. Fakat araştırma için ülke ülke gezmek gerekiyor.

Haliyle bu fon çıkmıyor gence. Ülke ülke gezdiremiyorlar. İki sene sonra Belçika'dan biri bu araştırma için kolları sıvıyor. Şu an bu kişinin yaptığı araştırmayı satın alabilmek için sıraya giren şirketler var. Araştırma tamamen markalaşma stratejisinin toplum etkisi üzerine.

Şu çocuğa harcasanız harcasanız taş çatlasın 30bin euro para harcardınız. Bir tane parkın imar ve peyzaj işini yapayım desen o parayı harcarsın. Yazık değil mi? İşte özel okul vizyonu böyle durumlarda gerekiyor.

Türkiye'de sağlam bir lisansüstü eğitim ve proje platformu olmuş olsaydı bununla karşılaşmazdık. O para bulunurdu. Fakat iş sadece devlet eline ve birkaç tane holding sahibine kalınca öyle olmuyor malesef.

Özellikle lisansüstü her türlü iş için bir ekol yaratman lazım. Örneğin Kıta Avrupa'sında yüksek bütçe fakat az iş ekolü vardır. Bütçeyi çok yüksek tutarlar fakat sadece en başarılı olabilecek projeleri fonlarlar.

Amerika'da bu iş yatırım işidir. Akademik yatırım olarak bakılır. Bir üniversiteden bir proje bulur melek yatırımcı olarak yatırım yaparsanız. Projeden kâr edilirse siz de buradan payınızı alırsınız. Ne kadar pay alacağınızı proje sahibiyle kararlaştırır sözleşme imzalarsınız.

Birleşik Krallık'ta ise bu durum biraz daha farklı. Orada yatırım temettüsü denilen şeyler de var. X üniversitesinin proje fonu vardır. Atıyorum içinde 15 tane proje olur. Bu fona para verirsiniz. Siz verince projeler fonlanır. Fon kâr ettikçe siz de edersiniz.

Böylece akademik çalışmalar ile üniversitedeki lisansüstü projeler iş dünyasıyla birleşir. Hem çalışmalar ilerler, hem yeni sektörler oluşur. Hem de katmadeğerli ürün üretilir.

Bir başka örnek. Obama döneminde Amerika'nın yukarıdaki sistemine çeşitli kısıtlamalar getirildi. Çok değil 10 yıl içinde Çin Amerika'yı tokatladı geçti. Teknoloji ve katmadeğer üretim işi Çin'e kaymaya başladı. İşte ekol oluşturmak ve o ekolle devam etmek bu kadar önemli.”

Bilgiselimiz sona ermiştir. Okuyan herkese teşekkürler.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...