Fevzi Gungor - Odeal

Fevzi Gungor - Odeal

21-06-2019

20:17

BKM kararı konusunda bir çok tanıdıktan mesaj gelmiş. Bilgim yettigince bir girişimci perspektifinden açıklayayım konuyu. Avukat değilim, hatam varsa affola 1. Rekabet kurulu denen kurumun normal şartlar altında hiç bir şey yapmaması, boş durması beklenir.

2. Rk 3şekilde harekete geçiyor(kanunla verilen görevler hariç). Pazarda hakim durumdaki firmanın rekabeti engellemesi, rakiplerin bir kısmının beraber hareket etmesi ve vatan/millet çıkarı için rakiplerin beraber hareket etmesi gerekliliği. Rk son Bkm kararı 3. Konu ile ilgili.

3. Buna örnek TR içinde elektrikli araba üretimi gosterilebilr. A B C otomotiv firmaları, biz ülkede araba üretmek istiyoruz, ancak bunu tek başımıza yapamayız, beraber hareket etmemiz lazım diyor. Öte taraftan bu rekabetin kısıtlanması demek. Kanunen yasak ve cezaya tabi.

4. 3 firma bunu yapabilmek için RK 'na başvuruyor. Biz rekabeti ihlal edeceğiz ama valla niyetimiz iyi diyor. RK artık bu iki konu arasında bir optimizasyon yapmak zorunda. Yani öyle bir ortam tasarlayacak ki, ülke araba üretebilmeden geri kalmamali ama rekabet de zarar gormemeli

5. Işte bu kararın olumlu olması haline muafiyet deniyor. Yasa bunun şartlarını tanımlamış. Muafiyetin şartı 4'tür diyebiliriz. 4 soru var. Birinin cevabı hayırsa muafiyet verilmez.

6. Vatandaş için faydalı mi? Mal ve hizmetler iyileşiyor mu? Rekabet amaca ulaşmak icin gerekenden fazla kısıtlanıyor degil mi? Amaca ulaşmak için rekabetin kısıtlanma miktarı rekabete onarılmaz zarar vermez değil mi?

7. Bunların hepsi evet ise muafiyet veriliyor. Üstelik belli periyotlarda RK dönüp bu şartlar halen sağlanıyor mu diye kontrol ediyor.

8. Bu da bizi bugüne getiriyor. Özetle RK nun son verdiği karar rekabetin ihlal edildiğini söylemiyor. Sadece bu 4 şartın en az biri artık sağlanmıyor diyor.

9. Bundan sonra ne olacak? Önümüzde tebliğden sonra 60 günlük süre var. Eğer bu gerekçeli kararı beklerse birkaç aydan bahsediyoruz. Bu sürede BeX harici bir şirkete devredilebilir. Veya ortaklık yapısı korunsa da yönetimi tamamen bağımsız bir şirkete yaptırılır.

10. Her koşulda eger bkm ortakligi olacaksa RK ndan onay almak gerekir sanırım. Şahsi fikrim BeX in ve BKM nin bir çok bankaya kıyasla girişimciliğin ve inovasyonun destekçisi olduğu yönünde. Öte taraftan da karar BeX özelinde beklenmedik değil.

11. Komplo teorilerine gerek yok. Kart saklamadan sonra bu karar sürpriz değil. BeX in inovasyonun önünü tikadigini düşünmüyorum. Zaten kendisinden yıllar sonra çıkan Masterpass pazarda BeX in birkaç katına ulaştı. Fintech icin Çok daha hayati konular var çözülmesi gereken.

12. Umarım oralara da duzenleyiciler ve RK üzerinden çözümler bulabiliriz. Bunlari yaparsak belki önümüzdeki finans merkezi olma fırsatını kaçırmayız.

Edit: 13. Peki ne değişti diye bir soru gelmiş. Buraya ekleyeyim. İlk olarak bu faydanın sağlanması için rekabetin kısıtlanması gerekliliği tartışmalı hale geldi. Örnekten yola çıkarsak elektrikli araba üretmeye çalışan ABC ittifakındaki 3 marka da kendi elektrikli araba çıkardı.

14. Bence en önemli değişiklik bu. RK haklı olarak muafiyete artık gerek yok demiş olabilir. Buna ek olarak pazara ödeme ve elektronik para şirketleri girdi. Ortak faydayı yasa itibariyle bunlar da sağlayabilir, ama BeX bunların giriş ihtimalini azaltıyor diye bakmış olabilir.

15. Son olarak, teknolojik anlamda münhasıran BKM nin kullanımında olan ilk6+son4+TCKN ile kart ekleme konusu problem. Kart saklama konusundaki negatif muafiyet kararına esas ana konulardan biri de buydu. Bence BKM bunu en başta genele açsa olay bu kadar büyümezdi.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...