Con Sinov

Con Sinov

02-04-2020

17:14

Koronavirüs aniden patlak verdi ve üç ayda dünyaya yayıldı. İlaç ve aşı yok. Tartışmalar sürüyor. Maske takmanın doğru olup olmadığı bile tartışmalı. Kimse beklemiyormuş gibi duruyor. Fakat gerçek farklı. "Birileri" bu salgını bekliyordu. Bilgisel başlıyor. #vaka18135

1* Sene 2010... Rockefeller Vakfı, 54 sayfalık raporda gelecek on yıl içerisinde patlak verecek salgının 8 milyon insanı öldürebileceğini yazdı. Üstelik bu senaryoya göre dünya bir çeşit dijital-otoriter yönetimlere doğru kayacaktı!

2* Raporun detayına girmiyorum. Daha önce bilgiselini yazdım. Dileyen okuyabilir. Beklenti, sadece salgınla ilgili değil. Uluslararası alanda pek çok yazar, dünyayı aynı zamanda küresel bir krizin beklediğini de yazıyordu.

3* 2016 tarihli bir BM raporu, küresel sorunların çözümü için ABD'nin yeterli olmadığını, yeni bir para birine ihtiyaç duyulduğunu yazdı. Bunu da daha önce yazdığım için detaya girmiyorum. Dileyen ayrıca okuyabilir.

4* Uluslararası çevreler dünya çapında finansal bir kriz bekliyordu. Rockefeller Vakfı bunu tetikleyecek bir salgın olabileceğini yıllar önce yazmıştı. Şimdi çok daha kritik bir noktaya bakacağız: Bill Gates! O, daha 2015 yılında büyük salgının yaklaştığını yazdı!

5* Bill Gates, bilişimci yönünün dışında "küresel sağlık" konusuyla fazlaca ilgileniyor. Eşiyle birlikte 2 milyar insanın sağlığını iyileştirmek için kendini adamış durumda. GATES Vakfı bu uğurda milyonlarca dolar harcıyor.

6* Gates, 2015 yılında yaptığı konuşmada tuhaf şeyler söylüyor: -Bir sonraki salgın daha da kötü olabilir. -Dünya, çok sayıda insanı çok hızlı bir şekilde enfekte eden virülan bir griple başa çıkmaya hazır değildir. -10 milyon veya daha fazla insanı öldürebilir

7* Bill Gates daha sonra, New England Tıp Dergisi için makale yazıyor. Makalede, hastalara belirli proteinler (antikorlar dahil) üretmelerini sağlayan bir dizi özel RNA bazlı yapı vermeyi içeren özel bir ilaç sınıfından bahsediyor. Çare: mRNA

8* Gates, makalede Moderna ve CureVac isimli iki kuruluştan bahsediyor. Bu kuruluşların ileride yaşanacak salgınla yukarıda bahsettiği "özel ilaç sınıfından" üreterek mücadele edebileceğini söylüyor.

9* Gates, 2017 yılında Davos Dünya Ekonomik Forumu enasında İngiltere, Norveç, Hindistan, Japonya ve Almanya hükümetleriyle birlikte Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) isimli kuruluş kurdu. Kuruluşun sloganı: Daha güvenli bir dünya için yeni aşılar!

10* Gates 2017 yılında başka bir yazı daha yazdı. Bir sonraki salgın için ilk adım! Biz koronavirüsü hızlıca kopan bir fırtına gibi görüyoruz fakat Bill Gates buna oldukça hazırlıklı!

11* Gates yazısında salgın en az terör kadar tehlikeli diyor. Bu yüzden CEPI'yı 460 milyon dolar fonluyor. Bu paralar aniden ortaya çıkabilecek hastalığa karşı aşı üretimi için kullanılacak. East respiratory syndrome, yani doğu solunum sendromu ihtimalini yüksek görüyor!

12* Gates, son olarak 2019 yılında Netflix'te yayınlanan Explained isimli seride danışman olarak karşımıza çıkıyor ve şunları söylüyor: Milyonlarca insanı öldürecek bir şey düşünürseniz, bir salgın bizim en büyük riskimizdir.

13* Gates salgınlarla oldukça ilgili ve bu nedenle oluşabilecek risklerin farkında. Buraya dek yazdıklarım bu şekilde açıklanabilir. Fakat şimdi sıkı durun. Ekim 2019'a gidiyoruz...

14* Gates Vakfı, Dünya Ekonomik Forumu ve Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi bir araya geldi. Kamu sağlığı alanındaki önde gelen isimlerinin bazılarını topladı ve “kurgusal” senaryo simülasyonu oluşturdu. Konu: Yarasalardan bulaşan ve ciddi salgına neden olan virüs!

15* Yarasalardan domuzlara geçen ve sonunda insandan insana etkili bir şekilde bulaşabilen ve ciddi bir salgın... Yeni bir zoonotik koronavirüsün patlak vermesini... Hastalık büyük ölçüde SARS'da modellenir... Simülasyon böyle!

16* Simülasyona göre: Salgın Brezilya'da ortaya çıkıyor. Portekiz, ABD ve Çin'e yayılıyor. Hiçbir ülkenin onu kontrol edemiyor. ve İlk yıl aşı bulunamıyor!

19* Ekim 2019'da gerçekleştirilen bu simülasyonun sonuçları çok ağır. Salgın 18 ay sürüyor. 65 milyon insan ölüyor. Hasta sayısının azalmasıyla salgın sona eriyor. Dünya nüfusunun %80'ine bulaşıyor. Ve simülasyon sona eriyor.

20* Peki "Event 201" isimli salgın simülasyonuna kimler katılıyor? Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin direktörü George Fu Gao. CIA Genel Müdür eski Yardımcısı Avril Haines. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden (CDC) Stephen C. Redd Bu isme dikkat!

21* ABD'de şu sıralar ciddi bir koronavirüs krizi mevcut. Çünkü zamanında yeterince test yapılamadı. Hatta Trump bu nedenle oldukça eleştirildi. İşte, Amerikan halkına yeterince test sunulamaması skandalının ardında CDC var!

22* Simülasyonda çok önemli bir isim daha var: Johnson & Johnson'ın Başkan Yardımcısı Adrian Thomas. Johnson & Johnson aşı üretiminde ciddi yol aldı.

23* Simülasyon sona erdi ve kısa süre sonra Wuhan'da koronavirüs patlak verdi. Kısa süre içerisinde yayıldı. Fakat Gates Vakfı krize hazırdı. Gates destekli CEPI, Inovio Pharmaceuticals'ı INO-4800 isimli aşıyı geliştirmesi için 9 milyon dolar fonladı.

24* Gates, yıllar önce tıp dergisinde yazdığı makalede iki şirketin (Moderna ve CureVac) ileride yaşanacak salgında rol alacağından bahsetmişti. Tam da öyle oldu. Moderna aynı zamanda ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nün ortağıdır.

25* ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIAID) başkanı Anthony Fauci, Trump'ın koronavirüs için kurduğu acil durum heyetinin merkezinde yer alıyor. Moderna, virüse karşı ilk aşı denemesini 17 Mart'ta yaptı bile. Aşının adı: mRNA-1273

26* Gates yıllar önce salgın olacağını söyledi. Gates salgına çare için uluslararası kuruluş kurdu. Gates salgından kısa süre önce simülasyonu yaptı. Ve Gates, salgından hemen sonra ilk aşı denemesini tetikledi. Çare: mRNA

27* Moderna, Gates'in yıllar önce bahsettiği mRNA aşısını kullanmak için o kadar hızlı hareket etti ki aşının önce hayvanlarda kullanılmasına gerek bile duyulmadı. Moderna'nın baş tıbbi danışmanı Tal Zaks: Bunu bir hayvan modelinde kanıtlamayı düşünmüyorum.

28* Oysa ki Moderna'nın resmi sitesinde, "mRNA'nın insan sağlığı ve güvenliği için tamamen kanıtlanmadığı" anlamına gelecek beyanlar bulunmaktadır.

29* Gates'in yıllar önce yeni salgında rol alacağını belirttiği diğer şirket CureVac... CureVac, kendi mRNA teknolojisini geliştirmek için Gates Vakfı'ndan para aldı.

30* Gates destekli CEPI, Ocak 2020'de koronavirüs aşısı geliştirmesi için 8 milyon dolardan fazla bağış yaptı .

31* Gates destekli (Alman Merkezli) CureVac'ın en büyük hissedarı Dietmar Hopp, biyoteknolojiye 1,5 milyar $ yatırım yaptı. Trump, şirketi ABD'ye çekmeye çalışıyor. Alman Hükümeti, CureVac'ın ABD'ye taşımasını önlemek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını doğruladı.

32* CureVac'ın ikinci büyük ortağı ise Gates Vakfı. Şirket bunu doğruladı. Gates, 2018'de Berlin'de şirketin önümüzdeki salgın içi hızlı şekilde aşı üretebileceğini söylemişti.

33* Gates-CEPI-Moderna-CureVac dörtüsü yıllar önce bir salgın için çoktan harekete geçmişti. Üretilecek aşının mRNA olacağı bile neredeyse belliydi. Salgın patlak verdikten sonra hızlı şekilde harekete geçtiler. Şimdi sormak lazım: Peki mRNA nedir?

34* İşin orası tamamen teknik ve komplo teorilerine oldukça açık. O konuya girmeden, sadece sorup bırakıyorum. Ama şurası kesin: Şirketleri ve mRNA'yı önümüzdeki süreçte sıkça duyacağız. Şimdi 2015'e geri dönüyoruz...

35* Gates, ileride yaşanacak salgınla mücadele edilmesi şöyle bir öneride bulundu: Salgınlar için küresel bir uyarı ve müdahale sistemine ihtiyacımız var. Küresel bir veri tabanı içeren daha iyi bir hastalık gözetim sistemine sahip olmalıyız.

36* İnsan ister istemez merak ediyor.. Virüse karşı çare olarak ortaya çıkacak mRNA aşılarının sağlıklı şekilde üretilebilmesi için "ülkelerin gen bilgileri" alınarak küresel bir veri tabanı oluşturulabilir mi? İşte bu sorunun cevabı tüm komplo teorilerini ardına dek açıyor.

37* Sonuç olarak hepimiz aniden ortaya çıkan ve kısa sürede 1 milyon kişiye bulaşan bu salgının şaşkınlığı içerisindeyiz. Ama Gates değil. Bunu tahmin ediyordu. Simülasyonunu bile hazırlamıştı. mRNA aşıları için start çoktan verildi.

38* Son olarak... Trump, salgınla mücadelede oldukça zorlanıyor. Ve anlattığımız aktörlerden bazıları, onun karşısında duruyor. Yani, Gates, Trump'ı uçurumdan itebilir.

39* Bu yazılanlardan "virüsü Gates üretti" gibi uçuk teoriler çıkarmaya hiç lüzum yok. Odaklanılması gereken konu: Birileri salgını tahmin etti. Bu, onu ürettikleri anlamına gelmez. Tahmin ettiler ve çareyi ortaya atıyorlar: mRNA! Önemli olan budur.

40* Türkiye'nin "belediyeler bağış toplamalı mı" türünden tartışmalar yaşayıp kısır döngü içerisinde boğulduğu şu günlerde... Sizlere, gerçek gündemden bahsetmek istedim. Bilgisel sona ermiştir.

Kaynaklar: 1- 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9-Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...