Daniel Bachmat

Daniel Bachmat

18-11-2022

15:21

ב-17 ביולי 2014 התרסקה טיסה MH17 מהולנד למלזיה בזמן שחצתה את מזרח אוקראינה. כל 298 הנוסעים ואנשי הצוות נהרגו, למעשה נרצחו, כפי שהתברר במהרה. שרשור על חקירת האסון, ועבודת הבילוש שהובילה למציאת האשמים.🧵

ההולנדים שחקרו את ההתרסקות מצאו 4 מכשירי הקלטה שהיו בקוקפיט. כשהאזינו להם לא מצאו שום דבר חריג, אבל בכל ארבעת המכשירים ההקלטה נפסקה בפתאומיות באותו רגע כמעט. 2 מאיות השנייה לפני שההקלטות נקטעו, נשמע בהן רעש חד שנמשך 2 אלפיות שנייה בלבד.

בין המכשירים היה הפרש קל בזמן המדויק בו תועד הרעש. מההפרש הזה אפשר לחשב את כיוון ההתקדמות של גל הקול. החישוב הראה שמקור הרעש בנקודה שהייתה מחוץ למטוס, קצת מעל ומשאמל לקוקפיט.

החוקרים בחנו שרידים מחלקו השמאלי של הקוקפיט וגילו דפוס ייחודי שהבדיל אותם משאר שרידי המטוס - הם היו מחוררים במאות חורים מובחנים. ניתוח של צפיפות החורים וזווית המריחה שלהם הראה שהם כולם ״מצביעים״ על נקודה אחת במרחב - שהיא, כמו שכבר ניחשתם, אותה נקודה ממנה הגיע הרעש.

עכשיו התמונה מתחילה להתבהר. התרחיש היחיד שמסביר דפוס כזה הוא התפוצצות של טיל בנקודה המדוברת. פיצוץ שגרם לרעש שהוקלט ושלח אלפי רסיסי מתכת שקרעו את הדופן השמאלית לגזרים והרגו את הטייסים מיידית. אבל מאיפה הטיל הזה הגיע ומי שיגר אותו על מטוס נוסעים תמים?

הגובה הרב שבו אירע הפיצוץ (33 א״ר), עוצמת הנזק שגרם והעובדה שהטיל היה מתוחכם מספיק כדי לדעת להתפוצץ בקרבת המטוס בלי שפגע בו ישירות - כל אלו מצביעים על כך שלא מדובר בטיל כתף פשוט וגם לא בטיל אוויר-אוויר. זה חייב היה להיות טיל קרקע-אוויר כבד, מהסוג שמחזיקים בו צבאות רציניים.

מה ששפך אור על התעלומה היו הרסיסים עצמם שעשרות מהם נמצאו בין שרידי המטוס ובתוך גופות הטייסים. הייתה להם צורה ייחודית דומה לפפיון, צורה שמאפיינית רק טיל אחד בעולם - כזה שמשוגר על ידי מערכת ׳בוק׳ (SA-11) תוצרת סובייטית.

הדו״ח של רשות התעופה ההולנדית נעצר כאן, ומשאיר לחוקרי הפלילים לחקור מי שיגר את הטיל. צריך לומר שבאותם ימים במזרח אוקראינה הייתה מלחמה בין צבא אוקראינה לבדלנים פרו-רוסיים. אבל לאוקראינה לא היו סוללות טילים באזור, ולארגוני הבדלנים בוודאי לא אמורה להיות גישה לנשק כבד שכזה.

חברת התחקירים העצמאית Bellingcat ערכה תחקיר מקיף כדי לחשוף לציבור את האשמים. הם אספו מהרשתות החברתיות תיעודים של רע״ש (רכב עקיבה ושיגור) מדגם ׳בוק׳ ששוטט במזרח אוקראינה ביום ההתרסקות (כולל תיעוד של שובל עשן משיגור הטיל). הצלבת המקורות אפשרה לשרטט את מסלולו ברחבי אוקראינה.

ביום שאחרי ההתרסקות, הרע״ש תועד חוצה את הגבול לרוסיה, כשאחד מטיליו חסר. בזכות סימניים חזותיים יחודיים לרע״ש הספציפי (כולל דפוס שחיקה ייחודי של הגומי שמעל הזחל - ראו תמונה), הוכח שזהו רע״ש ספציפי שנצפה בעבר בחטיבה של צבא רוסיה, כחודש לפני השיגור.

ראיות אלו ונוספות מובילות למסקנה חד משמעית. צבא רוסיה הוא שסיפק לבדלנים את הנשק האסטרטגי. כנראה שהכוונה הייתה להפיל מטוסי תובלה וקרב צבאיים של אוקראינה (כפי שאכן אירע שלושה ימים קודם לאסון). כדי לשמור על חתימה נמוכה ומרחב הכחשה רוסי, הועבר רק רע״ש בודד.

כנראה שהבדלנים לא התכוונו להפיל מטוס נוסעים. אבל לרע״ש בודד בלי מעטפת של מכ״מי גילוי ומערכות בקרה אין יכולת טובה לזהות על מה הוא משגר. הבחירה לספק נשק כה קטלני לארגון מורדים קל דעת היא ללא ספק רשלנות פושעת. לחיצת כפתור שהובילה למותם הבלתי נמנע של מאות אזרחים תמימים.

מקורות: דוח החקירה ההולנדי התחקיר של Bellingcat

#פידצבאFollow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...