Hernán Cortés

Hernán Cortés

12-01-2021

21:27

( Karasakal’dan Hatıralar Sayı 03 ) ‘Kitap Okumak’ İzninizle bilgisele geçelim.

“Kitap okumak bilgiye ulaşmanın yollarından biridir ancak kesinlikle kutsal değildir. Kitap okumanın kutsallaştırıldığı, sanki her kitabın çok matah içerikler bulundurduğu gibi söylemlerle karşılaşıyorum.

Kitap, bilgiye ulaşmanın bir yoludur. Bilgi edinmenin, kültürlenmenin ve ufku açmanın bir yoludur. Gençlere, bu çağın gençlerine, kitap okumayı dayatmak saçmalıktan öte değildir. Gençler kitap okumayı sevmiyorlarsa bunu onlara dayatmak onları bilgiden, öğrenmekten soğutur.

Oysaki en güzel kitapların görebileceği işlevleri bugün gençler, ceplerinden ziyade sürekli ellerindeki telefonla kat ve kat fazlasıyla görebilirler. Roman okumak için kitap okumalısınız elbet ancak bilgiye erişmek için interneti kullanan bir genç, kitap okuyandan farksızdır.

Kutsallaştıracağınız şey kitap okumak değil, bilgiye erişmek ve ona erişme özgürlüğü; 'öğrenmek' olsun. Zira ikinci sınıf oryantasyon kitapları okursanız sadece okumanız hızlanır.

Kitap var, kitap var. "Neden bunları yazdın?" derseniz, bugünlerde kitap okumanın pek popüler olduğunu görüyorum. Bununla doğru orantılı olarak da kitap okuyan fikirsizler.” Bilgisel bitmiştir, okuduğunuz için teşekkürler.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...