Hasan Gülpınar

Hasan Gülpınar

12-01-2021

16:10

YDS-YÖKDİL hazırlanırken okumanızı geliştirebileceğiniz uygulamalar, websiteleri ve YouTube kanalları için bir liste hazırladım. Faydalandığınız diğer kaynakları ekleyebilirsiniz.

Hazırladığım bu listede İngilizce'nin yanı sıra çoklu dillerde kullanılabilen uygulamalar mevcut. Bazılarını ben İspanyolca için kullanıyorum.

1- Readlang Gördüğüm en iyi okuma geliştirme sitelerinden. Sitedeki metinleri veya kendi eklediğiniz metinleri okuyabilirsiniz. Bilmediğiniz kelimenin üstüne tıklayınca anlamını görüyorsunuz.

Sitenin kaydettiği kelimeleri daha sonra çalışmak üzere içinde geçtiği cümle ile birlikte dışarıya aktarma özelliği var ki bence bu çok güzel. Diğer özellikleri için siteye kesinlikle göz atmak lazım.

2- LangBrowser Bu tarayıcı da Readlang mantığında çalışıyor. İnternette gezinirken bilmediğiniz kelimelerin üzerine tıklayınca anlamını gösteriyor. Daha sonra bu kelimeye anasayfadan ulaşabiliyorsunuz. Cümlede kelimenin geçtiği yeri boş bırakarak öğretiyor. Aynı readlang :)

3- Clozemaster Bu site/uygulama tam olarak metin okuması için değil ama oldukça katkısı olur. Çünkü verdiği İngilizce cümlede boşluk bırakıyor. Cümlenin altında tercümesi yazıyor ve boşluğa o tercümeye göre doğru kelimeyi seçiyorsun.

4- Beelinguapp Bu uygulamada metinleri iki dilde de görüyorsunuz ve dinliyorsunuz. Tavsiyem ilk etapta metnin çevirisine bakmadan çeviriyi yapmanız olur. Daha sonra uygulamadaki metinden kontrol edersiniz. İOS için ayrıca Parallel Books, ReadandLearn kullanılabilir.

5- Voice of America Learning English Bu sitede yer alan haberlerden seviyenize uygun olanları hem okuyup hem dinleyebilirsiniz. Metinlerin sonunda içinde geçen kelimelerin bazılarının açıklamaları da mevcut.

6- Mesut Koyuncu YDS Metin Dersleri Bu kanalda YDS ye yönelik metin incelemeleri var. Sınava hazırlanırken kanaldan faydalanabilirsiniz. Böylece hem daha fazla metin çalışmış olursunuz hem de nasıl çeviri yapacağınızı öğrenirsiniz.

7- QTranslate Bilgisayarda metin çevirisi yaparken veya internette gezinirken anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamına bakabiliyorsunuz. Kısayol ekleyerek tek tuşla çeviri yapmak en büyük artısı. Program çevirileri 9 farklı siteden alıyor.

En önemlisi tüm bunları yaparken kelime defteri tutmaktır. Öğrendiğiniz kelimeleri deftere yazarsanız daha sağlıklı bir çalışma yapmış olursunuz.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...