Burak Özgül

Burak Özgül

02-03-2020

19:13

Doğru sistemi bulmak zordur. Doğru sistemi bulduktan sonra ondan daha da doğrusunu bulmak epey zordur. Galatasaray şimdi ne yapacak? Gelin bir bakalım

1- İlk devrede, sakatlıklar ve yeni transferlerin uyumsuzluğu neticesinde durağan bir Galatasaray vardı sahada. Topun bırakın üçüncü bölgeye geçmesini, ikinci bölgeye geçişi bile çift haneli saniyeleri bulabiliyordu.

2- Özellikle son 2 aydır neredeyse takım ve sistem resetlendi. Öncelik olarak topun daha hızlı oyuna sürülmesi için dinamik bir oyuncu olan Lemina kartı devreye sokuldu.

3- Bu sistemle beraber Lemina, build-up aşamasındaki en kilit oyuncu oldu. Ama bu da yetmezdi. Orada üçgen değil diamond bir yayılış gerekliydi. Çünkü; ilk devrede N'zonzi ile bu sistem tutmamıştı. Bu kez diamond dizilişe geçilip Seri tamamlayıcı ve dağıtıcı oldu.

4- Artık top daha hızlı şekilde ön bölgeye aktarılıyordu. Bekler çizgiye basıp enlemesine genişleyince de, rakip oyuncular daha fazla koşmak zorunda kalıyordu. Ancak istenilen baskılı oyun bir türlü sahaya yansıtılamıyordu++

5- Sebebi ise merkezden feragat edilen alan. Genelde Falcao'ya yakın oynayan isim Emre Akbaba olurken, Seri ile Emre arasında çok fazla mesafe kalıyordu ve bu kez de bağlantı problemi yaşanıyordu. Sürekli bekler üzerinden ataklar gelişiyordu.

6- Lemina'nın sakatlanmasının ardından Fatih Terim ustaca ve kendi oyun tarzına uygun bir sistem oturttu. 2-1-2-2-3 şeklinde sahayı parselledi ve saha içinde kolayca kaymalar yapabilen bir Galatasaray ortaya çıktı.

7- Bu sistemde rota belirleyen tek kişi olarak Seri seçildi ve hemen stoperlerin önünde yerini aldı. Bekler çizgiye basmak yerine biraz daha içe basıp Falcao ve Feghouli merkeze yaklaştı. İki orta saha oyuncusu sürekli topun olduğu alana koşup üçgen oluşturdu.

8- Durum böyle olunca sürekli üçgen kurup ileri tek paslarla çıkan bir takım hüviyetine büründüler. Onyekuru ise takımın merkezde çoğalmasının getirdiği rahatlıkla yalnızca çizgi oyuncusu olmaktan çıkıp serbest bir kanat oyuncusu oldu.

9- Seri'nin uzun pasları, Mariano'nun bindirmeleri, orta saha oyuncularının sahte koşuları, sahte ofsayt taktikleri, Onyekuru'ya atılan toplar, Feghouli ve Falcao'nun alan yaratmak için gezici olmaları münasebetiyle, birden çok hücum planı ortaya çıkmış oldu.

10- Lemina döndükten sonra ne olacak? Asıl soru bu. Lemina topsuz oyunda ve defans arasından kısa pasla topu dağıtma konusunda ne kadar iyiyse 8 numara oynayıp doğru yere pas atma konusunda bir o kadar etkisiz.

11- Formda Adem ve Emre Akbaba'yı doğru zamanda kesip formayı taktiğine uygun oyunculara veren Fatih Terim, bakalım bu kez nasıl bir karar alacak? Şahsi fikrim; Seri, Belhanda, Ömer 3'lüsünün ve Feghouli, Falcao, Onyekuru 3'lüsünün bozulmaması yönünde.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...